האם ניתן להשתמש במטפורמין לטיפול בסרטן הערמונית?

על קצה המזלג 

מחקר זה בדק את הקשר בין השימוש במטפורמין ( גלוקופאג') לבין תמותה מסרטן הערמונית.

קצת רקע 

מטפורמין היא תרופה הנפוצה בניהול סוכרת.  מטפורמין פועל על ידי דיכוי ייצור הגלוקוז בכבד והגברת הרגישות של הגוף לאינסולין. מחקרים אחרונים העלו כי מטפורמין עשוי להשפיע גם על התקדמותם של סוגי סרטן מסוימים.

 על מנת לחקור האם שימוש במטפורמין משפיע על הישרדותם של חולי סרטן הערמונית, החוקרים בדקו את תוצאות המטופלים המאובחנים כחולי סרטן וגם סוכרת.

שיטות וממצאים 

המחקר כלל 3,837 חולים (גברים מעל גיל 66) עם סוכרת, שאובחנו גם כחולי סרטן הערמונית. מתוכם 1619 (42.2%) קיבלו טיפול במטפורמין .

תוצאות הראו כי גברים שלקחו מטפורמין,  ובמיוחד אלה שקיבלו את התרופה במשך תקופה ארוכה יותר, חוו שיפור משמעותי בהישרדות בהשוואה לחולי סרטן הערמונית שלא קיבלו מטפורמין.

מהמחקר עולה שקיים סיכון מופחת של 24% לתמותה מהסרטן כתוצאה משימוש של  6 חודשים במטפורמין. לא הוכח כי לתרופות סוכרת אחרות, הנמצאות בשימוש נפוץ, תועלת דומה.

בשורה התחתונה 

מחקר זה הגיע למסקנה ששימוש במטפורמין לאחר אבחון סרטן הערמונית, ומשך החשיפה, קשור לירידה בתמותה בקרב גברים סוכרתיים.

האותיות הקטנות 

יש צורך במחקרים נוספים כדי לבדוק האם מטפורמין יכול להועיל לחולי סרטן הערמונית שאינם סוכרתיים. במידה ויוכח כמועיל,  מטפורמין עשוי לספק תכשיר חדש לטיפול בסרטן, המשמשת גם כדי לעכב את התקדמות הסרטן וגם כדי לצמצם את הסיכון להישנות.

מה הלאה? 

במידה ואתה סוכרתי, התייעץ עם הרופא האונקולוג שלך בנוגע לשימוש במטפורמין לטיפול בסרטן הערמונית.

לעיון במקור לחץ כאן

תרגם: אפי פז

ערך: איצי באר

9/2019

 

אודות המחבר

צור נושא חדש