הקרנות בשיטת SBRT

SBRTStereotactic Body Radiation Therapy

השיטה נקרא גם קרינה סטריאוטקטית

טיפול קרינתי חדש לחולי סרטן (כולל סרטן הערמונית) הניתן בחמש מנות במקום 32.

הטיפול הקרינתי בשיטת SBRT ניתן בחמש מנות במינון של כ 7.5 – 9 . Gy   הפרוטוקול המדויק ייקבע ע"י הרופא המומחה, והוא מחליף את הטיפול הנוכחי הניתן על פני 32 מנות במינון של  2.3 Gy  בכל פעם.
הטיפול מתאים לבלוטת הערמונית במצב ראשוני בו הרקמה הסרטנית ממוקמת ואינה קרובה לשוליים.
ראה למשל פרסום של אסותא.

לכניסה הקש כאן:

 

וגם פרסום של האגודה למלחמה בסרטן: 

לכניסה הקש כאן

 

בנוסף, טכניקת SBRT  מתאימה להקרנת גרורה בודדת בגוף, שאובחנה בהדמייה, הכל כמובן לאחר קבלת חוות דעת מומחה בנושא.
הטיפול בטכניקה הזו  מוצע כיום בבתי החולים הגדולים בארץ וניתן לקבלו במקרים בהם הוא מתאים מבחינה רפואית.

טיפול לערמונית בשיטת זו דורש מעקב לגבי מיקומה המדויק תוך כדי הטיפול. לכן, לפני תחילת קבלת הטיפול על המטופל להגיע לפרוצדורה של החדרת 3-4 גרגרי זהב לבלוטת הערמונית. הפרוצדורה תבוצע ע"י אורולוג מומחה.
לאחר השתלת גרגרי הזהב מהלך הטיפול הקרינתי הוא רגיל. המטופל מגיע לסימולציה, ולאחר מכן לטיפול.
גרגרי הזהב מאפשרים למערכות ההדמיה של המאיץ הקווי (ExacTrac) לעקוב אחר מיקומה המדויק של הערמונית. במידה ויש תזוזות, מפסיקים את ההקרנה, ממקמים מחדש את המטופל, וממשיכים את מתן הקרינה.

משך כל טיפול הוא כחצי שעה.

המאיץ המשוכלל מכיל מערכות ייחודיות המאפשרות מתן טיפול מדויק יותר ומכוון מטרה, תוך מזעור הפגיעה בתאים בריאים. המערכת מאפשרת גם התאמה לתנועת הנשימה של החולה.

פרסומים רבים מוכיחים את בטיחות ויעילות הטיפול ב SBRT לערמונית כחלופה טובה, קצרה ויעילה יותר בהשוואה לטיפול המקובל, הנמשך למעלה מ-6 שבועות.

 

 

 

 

 

אודות המחבר

צור נושא חדש

3 תגובות
  1. ד"ר ירמי יצחקי

    כמטופל של ד"ר אלישע פרדמן עברתי 5 הקרנות בשיטה זו. כמו כן היה טיפול הורמונלי לחיסול הטסטוסטרון בגוף. בדיקת ה-PSA הראשונה הייתה <0.008. המשמעות שאני נקי. ממשיך במעקב.

  2. בועז

    שלום רוני, רק תיקון קטן לתיאור השימוש ב SBRT : ניתן גם לטיפול בגרורות שאובחנו במיקום מדוייק בבדיקת פט סיטי (PSMA). אני לדוגמא , טופלתי בקרינה מסוג זה לאחר שנמצאה בבדיקה גרורה בודדת בצלע .