להתמודד ביעילות עם סרטן הערמונית

ד"ר סנאפי מאיירס הוא אולי אלוף העולם בהפוגה מתמשכת של סרטן הערמונית. כאונקולוג בדימוס ושורד המחלה, הוא ממשיך להוביל, לעורר השראה וליידע חולי סרטן הערמונית. צוות מחקר בחן את ההשפעות של תזונה מבוססת צמחים על ה PSA, PSA הוא חלבון המיוצר בערמונית ומשתחרר באופן טבעי לזרם הדם וניתן למדידה על ידי בדיקה פשוטה.

ה- PSA אינו סימן ספציפי של סרטן הערמונית, הוא יכול להצביע על פעילות מוגברת של בלוטת הערמונית. משמעות הדבר היא כי מספר מצבים כגון גידול שפיר של הערמונית, דלקת הערמונית או זיהום אחר, גירוי פיזי (למשל, רכיבה על אופניים, יחסי מין, בדיקה רקטלית, עיסוי הערמונית) וכמובן סרטן הערמונית יכולים לגרום לרמה מוגברת של  PSA בדם.

 

עם זאת, ערמונית בריאה בדרך כלל מובילה לPSA  נמוך ויציב. לכן, ניתן להניח שדיאטה השומרת, באופן עקבי, על PSA ברמה נמוכה יכולה להצביע על ערמונית בריאה.

במעקב אחר ניתוח נתונים של 1,399 גברים, המחברים מצאו "קשר משמעותי" בין צריכה מוגברת של תזונה בריאה מבוססת צמחים לבין רמות PSA נמוכות יותר". לאחרונה פורסם בלוג בנושא אכילה מבוססת צמחים ובריאות הערמונית, אשר מחזק את המידע מעבודתו של ד"ר מאיירס. אנו ממשיכים להדגיש את תפקידה של אכילה בריאה – במיוחד הפסקת תזונה המערבית, בבלוגים מבוססי הראיות שלנו. בנוסף, אנו ממשיכים להודות לד"ר מאיירס על מנהיגותו המדהימה בסיוע לכולנו למנוע סרטן הערמונית.

 

ד"ר מאיירס הוא אונקולוג מומחה בנושא סרטן הערמונית. לא רק שהוא אונקולוג רפואי המתמחה במחלה זו, הוא גם חולה סרטן הערמונית ותיק. הוא אובחן עם סרטן הערמונית אגרסיבי וגרורתי בשנת 1999, בגיל 55. כיום, הוא נהנה ממה שניתן לכנות "הפוגה מתמשכת מוחלטת" מהסרטן שלו. איך הוא השיג את זה? כלשונו: "… למדתי שעל ידי חינוך עצמי תחילה ולאחר מכן גיבוש אסטרטגיה מתוכננת היטב… הצלחתי לכפות את מה שייחשב כהפוגה מתמשכת תוך שמירה על בריאותי הכללית ואריכות ימים.

בהתבסס על תוצאות פרויקט HALE ד"ר מאיירס מסביר ארבעה גורמי אורח חיים המפחיתים יחד את שיעור התמותה בשיעורים מדהימים. מסרטן ב -69%, מטרשת עורקים כלילית ב -73%  וכל הסיבות האחרות ב -67%.

 

ארבעה שינויים עיקריים באורח החיים

יש להודות, קשה לשנות הרגלים לקויים של חיים שלמים הכוללים עישון, ישיבה מול הטלוויזיה בכורסה (או ישיבה ממושכת בחלל עבודה), ואת הדיאטה "המערבית" של דגנים מעובדים, יותר מדי סוכר, שומנים לא בריאים, שיעור גבוה של בשר אדום, וכל הכימיקלים שנמצאים באספקת המזון החקלאי שעובר דרך רשתות מזון מהיר. הנה ארבעה שינויים אפשריים באורח החיים שמשפיעים על התוצאות המשכנעות של פרויקט HALE :

  1. הפסיקו לעשן! ברור, אם אתה לא מעשן, או הפסקת לפני שנים, זה לא בשבילך. עם זאת, אם אתה מעשן, אתה לא יכול להפסיק מוקדם מדי. ישנן תכניות מוצלחות רבות להפסקת עישון, וכדאי להתחיל מיד בהן (למשל של אחת מקופות החולים).
  2. שתו יין (כן, קראתם נכון). בפרט, הוכח שלכוס אחת או שתיים של יין אדום ליום יש יתרונות ללב וכלי דם. ד"ר מאיירס מציין כי אם סיבות רפואיות או דתיות אוסרות אלכוהול, המיץ מענבי קונקורד מכיל רבים מאותם פוליפנולים נוגדי חמצון שהם המביאים תועלת.
  3. פעילות גופנית לפחות 30 דקות ביום. בעוד מחקרים רבים מציינים פעילות גופנית נמרצת במשך מספר מסוים של ימים ואת משך הזמן בכל פעם, ד"ר מאיירס מציין כי אפילו הליכה או גינון מועילים, אבל מילת המפתח היא מדי יום.
  4. תזונה בריאה – ד"ר מאיירס ממליץ על דיאטה ים תיכונית. גם מחקרים אחרים הוכיחו יתרונות בריאותיים עצומים לדיאטה זו. העקרונות כוללים צריכת שומן בריא (שמן זית או שמן חד בלתי רווי אחר), קטניות, דגנים, אגוזים (עבור רוב הקלוריות והחלבון), פירות וירקות, צריכה יומית מוגבלת של מוצרי חלב (ורק בצורה של יוגורט או גבינה), ביצים, דגים, מאכלי ים ועוף לבן ניתן לאכול מספר פעמים בשבוע (להגביל צריכת בשר אדום).

נקודות להדגשה

לפני סיום, אני רוצה להדגיש שתי נקודות חשובות. ראשית, נראה כי לכל ארבעת גורמי אורח החיים יש השפעה סינרגטית. במילים אחרות, ביצוע אחד או שניים לא תיתן את אותן תוצאות. עם זאת, אנו, בני האדם, מכינים את עצמנו לכישלון אם ניקח על עצמנו יותר מדי שינויים בבת אחת. לכן, אם אתם כרגע לא מתרגלים אף אחד מאלה, התחילו בקטן עם שינוי אחד בכל פעם. הוסף רק שינוי נוסף מכיוון ששילבת בהצלחה שינוי קודם. ואם הרעיון של "רשות" לשתות שתי כוסות יין אדום ביום נראה כמו צעד ראשון מפתה, הייתי ממליץ לך להתמודד עם שלוש האחרות קודם, רק למקרה שאתה מתחיל עם אלכוהול ואף פעם לא ממש מגיע לשינויים האחרים! זה פיספוס ברור ומוחלט של המטרה.

שנית, מכיוון שד"ר מאיירס חווה חזרה של המחלה, הוא גם פיתח לעצמו גישה לטיפול הורמונלי, שהיא מעבר לתחום של מאמר זה. אני פשוט לא רוצה להשאיר את הקורא עם התפיסה המוטעית שהוא אישית לא השתמש בשום טיפול קונבנציונאלי. עם זאת, הודות לאורח חייו (בנוסף לשימוש בהורמונים לסירוגין), הוא ממשיך במשימתו באמצעות אתר האינטרנט שלו ובלוגי וידאו, שם ניתן לראות שהוא סמל הבריאות באמצע שנות ה -70 לחייו (היום הוא בן 80 לערך).

למה לבחור משהו אחר?

גם אם אין לך סרטן הערמונית, אמץ לעצמך את ארבעת הרגלי אורח החיים לעיל כדרך להגדיל באופן משמעותי את הסיכויים שלעולם לא תחלה בו. אם יש לך סרטן הערמונית ואתה במעקב פעיל, אלה ארבע הדברים שצריכים להיות החברים הכי טובים שלך. אם עברת טיפול (בין אם רדיקלי או ממוקד) עבור סרטן הערמונית מקומי, מחקרים הראו שאתה יכול להפחית את הסיכוי להישנות על ידי התחלת התוכנית. ואם, כמו ד"ר מאיירס, יש לך סרטן הערמונית מתקדם ואתה בטיפול הורמונאלי או טיפול סיסטמי אחר, זה הזמן ללכת בעקבותיו הדוגמה על ידי קריאת הספר שלו, לנצח את סרטן הערמונית: טיפול הורמונלי ודיאטה.

Beating Prostate Cancer: Hormonal Therapy & Diet.

הערה: תוכן זה נועד אך ורק למטרות מידע ואינו מהווה תחליף לייעוץ אבחוני או רפואי. בכל בעיה רפואית יש להתייעץ עם גורמי הרפואה המוסמכים.

הערת אפי פז, המתרגם: בנוסף לארבעת הגורמים הנ"ל, שאני משתדל לקיים (חוץ משתיית כוס יין ליום), אני ממליץ בכל לב על לימוד ותרגול מדיטציה. ישנם כיום מקומות רבים בהם ניתן ללמוד ולתרגל, ואשמח לעמוד לרשות מי שמתעניין במידע נוסף.

למקור הקש כאן

תרגם מאנגלית – אפי פז

עריכה – איצי באר

3/2024

אודות המחבר

צור נושא חדש