פעילות גופנית מחזירה את מסת השרירים לגברים שעוברים טיפול הורמונלי

פעילות גופנית עשויה להחזיר את מסת השריר לגברים חולי סרטן הערמונית שעוברים טיפול הורמונלי.

 חוקרים מאוסטרליה דיווחו שפעילות גופנית משולבת, של אימוני כוח כנגד התנגדות ופעילות אירובית, יכולה להחזיר את מסת השרירים בגברים שעוברים טיפול הורמונלי   (ADT ) לטיפול בסרטן הערמונית ללא גרורות בעצמות. פרטי המחקר הופיע באינטרנט ב Journal of Clinical Oncology  ב- 30  בנובמבר  2009. גברים שקיבלו ADT במשך תקופה ארוכה הראו שכיחות גבוהה של אוסטאופורוזיס, השמנת יתר, דלדול שרירים, וסיבוכים בפעולת הלב.  איבוד מסת עצם מגדילה את הסיכון לאוסטאופורוזיס, שברים בעצמות, כאבים, אישפוזים ואיבוד כושר תנועה, דברים הגורמים ולירידה גדולה באיכות החיים של החולה וכמובן לעלות רפואית גבוהה.  לכן, רופאים רבים ממליצים לחולים אלה, על בדיקת צפיפות עצם לפני ובמשך הטיפול ההורמונלי. חוקרים מאוניברסיטת ג'והן הופקינס דיווחו כבר קודם לכן שהליכה יכולה לנטרל את השפעת הטיפול ההורמונלי על איבוד מסת עצם אצל גברים עם סרטן הערמונית. המחקר הנוכחי מעריך את השפעת הפעילות הגופנית המשולבת של התעמלות כוח ואירובית על איבוד מסת שריראצל 57 גברים המקבלים טיפול הורמונלי בסרטן הערמונית ללא גרורות בעצמות. הגיל הממוצע של החולים במחקר היה 70 ול-93% מהם היה סרטן מקומי. כולם קיבלו טיפול הורמונלי לפחות למשך חודשיים ואצל כולם נבדקה  רמת ה-PSA.  החולים שהשתתפו במחקר הזה חולקו באופן אקראי לכאלה שעשו פעילות גופנית משולבת ולכאלה שקיבלו טיפול רגיל. הפעילות הגופנית בוצעה בקבוצות קטנות של 5 משתתפים עם מאמן, פעמיים בשבוע במשך 12 שבועות. התכנית החלה והסתיימה בתרגילי גמישות. התעמלות הכוח כללה דחיקת חזה, תרגילי חתירה בישיבה, דחיקת כתפיים ותרגילי כוח לשריר התלת ראשי, דחיקת רגליים, כפיפות רגליים וכפיפות בטן. הפעילות האירובית כללה הליכה, ריצה או רכיבה על אופנים למשך 15-20 דקות. החוקרים מציינים את הפרמטרים הבאים:

  • אצל החולים שהיו בקבוצת ההתעמלות נצפתה הגדלה של מסת השריר, והגדלה בכוח השרירים בהשוואה לקבוצת הביקורת. הפעילות גופנית שיפרה את המצב הבריאותי באופן כללי, הפחיתה הרגשת עייפות והורידה את רמת החלבון CRP.
  • המסקנה של החוקרים:  חשיפה קצרה יחסית לפעילות גופנית שיפרה בצורה משמעותית את מסת השרירים, את הכוח, היכולת הפיזית ושיווי משקל בהשוואה לאלו שלא עוסקים בפעילות גופנית.
  • הערה: מחקר זה מאשר את התועלת שיש בביצוע פעילות גופנית בגברים המקבלים טיפול הורמונלי. תוצאות אלה הושגו בפעילות גופנית מאורגנת, שנוטה יותר להצליח מאשר כשהגברים עושים את הפעילות הגופנית בעצמם לפי המלצות שניתנות להם. 
  • מומלץ אם כן לחולים כמו לבריאים לא לוותר על פעילות גופנית מתאימה.

אודות המחבר