פעילות גופנית מחזירה את מסת השריר אצל חולי סרטן הערמונית בטיפול הורמונלי

 תכנית לפעילות גופנית מחזירת את מסת השריר שהלכה לאיבוד בגברים החולים בסרטן הערמונית  ומקבלים טיפול הורמונאלי. חוקרים באוסטרליה דיווחו על כך ששילוב של פעילות אירובית ופעילות גופנית כנגד כוח (דוגמת משקלות) מחזירה את מסת השריר שהידלדלה,  בחולים ללא גרורות בעצמות, המקבלים טיפול הורמונאלי להפחתת ייצור ההורמונים הגבריים.

פרטי המחקר הופיעו  ב"זורנל של אונקולוגיה קלינית" ב-30 בנובמבר 2009. לגברים המקבלים טיפול של ADT (ADT = טיפול הורמונאלי להפחתת הטסטוסטרון) יש סיכוי גדול יותר לפתח אוסטופורוזיס (בריחת סידן מהעצמות), השמנת יתר, הידלדלות מסת השריר וסיבוכים בתפקוד הלב. הידלדלות העצם מגבירה את הסכנה לשברים בעצמות, כאבים, אשפוזים, הגבלות בתנועה – דברים שדורשים עלות רפואית גדולה. בגלל סיבות אלה, רופאים רבים דורשים לבצע בדיקת צפיפות עצם לפני ובמשך הטיפול ב טיפול הורמונאלי.

 חוקרים באוניברסיטת ג'והן הופקינס דיווחו כבר מוקדם יותר כי הליכה יכולה לבטל את ההשפעות שלהטיפול ההורמונאלי על איבוד מסת העצם בגברים החולים בסרטן הערמונית.

המחקר הנוכחי העריך את השפעותיהם של פעילות גופנית משולבת: אירובית וכנגד התנגדות, על איבוד מסת העצם אצל 57 גברים שקיבלו טיפול הורמונאלי בסרטן הערמונית שהיה ללא גרורות בעצמות. גילם הממוצע של הפציינטים במחקר זה היה 70, ול-93% מהם הייתה מחלה מקומית. כולם קיבלו טיפול הורמונאלי לפחות למשך חודשיים ובכולם ה- PSA היה בשליטה. המשתתפים במחקר חולקו אקראית לפעילות אירובית, התנגדות כוח וטיפול רגיל. הפעילות הגופנית התבצעה בקבוצות קטנות בנות 5 משתתפים, בהדרכת מאמן  פעמיים בשבוע למשך 12 שבועות. האימון התחיל והסתיים בתרגילי גמישות. תרגילי ההתנגדות כללו כפיפות שמיכה, תרגילי חתירה בישיבה, דחיקת כתפיים, תרגילים לשריר התלת ראשי, דחיקת רגליים, מתיחת רגליים, כפיפות רגליים וכפיפות בטן. הפעילות האירובית כללה הליכה, ריצה, או רכיבה על אופניים למשך 15-20 דקות. החוקרים הגיעו למסקנות הבאות:

לחולים בקבוצת הפעילות הגופנית הייתה עליה במסת הגוף, בחוזק השרירים, בזמן הנדרש להליכה של 6 מטרים ובזמן הנדרש להליכה אחורה של 6 מטרים בהשוואה לקבוצת הבקרה.    

הפעילות הגופנית הביאה לשיפור כללי בבריאותם של המשתתפים: הפחיתה עייפות, והפחיתה את רמתו

של (CRP (c- reactive protein .

החוקרים הגיעו למסקנה שחשיפה קצרה יחסית לפעילות גופנית משפרת משמעותית את מסת השריר, חוזקו, מצבו הפיזיקאלי ושיווי משקל בגברים המקבלים טיפול הורמונאלי בהשוואה לאלו המקבלים טיפול רגיל.

הערה: מסקנות אלה מאשרות את התועלת שבפעילות הגופנית בגברים המקבלים טיפול הורמונאלי.

 תוצאות אלה התקבלו בתכנית מובנית של פעילות גופנית, שלה נטייה להצליח יותר מאשר כשהפציינט מבצע פעילות גופנית בעצמו לפי המלצות. מעניין היה לדעת כמה פציינטים ממשיכים את התכנית בכוחות עצמם.

 

 

אודות המחבר