פרולאריס – בדיקה גנטית חדשה לאבחון מידת האגרסיביות של סרטן ערמונית מקומי

בישראל מאובחנים כ- 2,400 מקרי סרטן הערמונית בשנה. למעלה מ-80% ממקרים אלה יתגלו בשלב מוקדם שבו המחלה מוגבלת לערמונית בלבד. הערכת הסיכון הנובע מהגידול תתבצע על פי מדדים קליניים ופתולוגים, ביניהם גליסון ו- PSA, שעל פיהם יחולקו המטופלים לשלוש קבוצות סיכון. בהתאם להערכת סיכון זו ייקבע הטיפול.

הבעיה היא שלא כל סוגי סרטן הערמונית זהים והמדדים המקובלים להערכת סרטן הערמונית אינם מספרים את כל הסיפור. המדדים הקליניים והפתולוגים אמנם מספקים מידע לגבי מצבו הנוכחי של הגידול הסרטני אבל הם אינם מעידים על מידת האגרסיביות של הגידול וקצב ההתפתחות העתידי שלו. כפועל יוצא יכולים להיות שני מטופלים עם אותם מדדים קליניים ופתולוגים, שיסווגו לאותה קבוצת סיכון ויטופלו באותו האופן, למרות שלכל אחד מהם גידול סרטני שמידת האגרסיביות שלו והסיכון הנובע ממנו שונה.

בכדי לסייע בהערכה מדויקת יותר של מידת האגרסיביות של הגידול בערמונית והסיכון הנובע ממנו,פותחה בדיקת פרולריס (Prolaris). מדובר בבדיקה גנטית המודדת את רמת הביטוי של 31   גנים הקשורים במנגנון שכפול התא בגידול הסרטני וקשורים למידת האגרסיביות שלו. הבדיקה, הבוחנת את הביולוגיה של הגידול הסרטני ומספקת מידע נוסף, ספציפי ואישי כך שניתן לבצע החלטה יותר מושכלת הנוגעת לאופי הטיפול.

הבדיקה עברה תיקוף (validation) בחמישה מחקרים קליניים שכללו למעלה מ-2,200 חולים בסרטן ערמונית מקומי והוכחה כמספקת מידע נוסף מדויק  ומהימן על רמת האגרסיביות של המחלה, מעבר למדדים המקובלים, ונותנת כלים נוספים לאונקולוג המטפל לקבלת החלטות מושכלות על אופן הטיפול במחלה.

הוכח כי קבלת תוצאות הבדיקה הגנטית הזו תורמת, לעיתים קרובות, לשינוי משמעותי בהחלטות הצוות הרפואי הנוגעות למהלך הטיפול ובכך תורמת להתמודדות יותר נכונה ויותר יעילה של החולה עם המחלה. בנוסף, היא מקנה למטופל ולרופא בטחון רב יותר בבחירת הדרך הטיפולית האופטימלית.

הבדיקה מתאימה לכמה סוגי רקמות: רקמה מביופסיה או רקמה מערמונית שהוסרה.

לדוגמא:

נניח שההערכה הראשונית, של חולה כלשהו,  על בסיס מדד הגליסון, ה-PSA וההדמיות השונות, מצביעה על סרטן המוגדר בסיכון נמוך ו לפיכך האונקולוג מחליט להמליץ על מעקב פעיל Active Surveillance)).

עכשיו נניח שיש בידו, בנוסף את תוצאת הבדיקה הגנטית, המעידות  שהמחלה אגרסיבית יותר ועשויה להתקדם במהירות. בעקבות המידע הנוסף האונקולוג עשוי לשנות  את דעתו וימליץ על ביצוע ניתוח או הקרנות או טיפול אקטיבי אחר.

מנגד, אם הבדיקה הגנטית מצביעה על אגרסיביות נמוכה של הגידול, הרי שהרופא יקבל חיזוק לדעתו ולהמלצתו כי ניתן להסתפק במעקב פעיל (Active Surveillance) אחר המטופל.

המשמעות היא כי הבדיקה הגנטית יכולה לסייע למטופל ולרופא לקבל את ההחלטה הטיפולית הטובה ביותר והנכונה ביותר לטובת החולה.

הבדיקה הגנטית נקראת Prolaris (פרולריס). היא אינה נמצאת כיום בסל התרופות ועלותה כיום למעוניינים בה   כ- 3500 דולר.

מצורף חומר שנמסר ע"י החברה המשווקת את הבדיקה ובו החומר הרלוונטי למעוניינים :

נא להקיש כאן

 

ערך: איצי באר (על בסיס חומר שנמסר מהחברה המשווקת)

יוני 2016

אודות המחבר

צור נושא חדש