התפרסם ב-24 ליולי 2007 באתר : www.ascribe.org

בהתאם למחקר חדש שהתפרסם בעתון Journal of the National Cancer Institute , לחולים בסרטן הערמונית העוברים ניתוח על ידי מנתחים מומחים עתירי נסיון יש סיכוי רב יותר להיות חופשיים מסרטן חמש שנים לאחר הניתוח מאשר לחולים שנותחו ע"י מנתחים שהם פחות מנוסים.

"ההבדל בתוצאות של ניתוחי חולים שטופלו ע"י מנתחים בעלי דרגות שונות של נסיון הוא רלבנטי ומשקף את היחסים האמיתיים בין טכניקת הניתוח ובין בקרת מחלת הסרטן." אומר ראש צוות המחקר (Andrew Vickers (PhD , מהמרכז לסרטן בבית החולים ממוריאל סלואן קטרינג.

מחקרים רבים בדקו את היחס בין הניסיון בניתוח של המנתח לבין התוצאות עבור החולה. אולם, לעיתים קרובות אין זה ברור האם הממצאים נובעים מהשינויים בטכניקה הניתוחית או כתוצאה מהשינויים במשתנים הקליניים של מאפייני הגידול. במחקר הנדון, החוקרים התחשבו בחומרת רמת הסרטן כך שהשינויים בין המנתחים השונים אכן משקפים את השוני בטכניקות השונות בהם השתמשו.

חוקרים ניתחו את תוצאות הניתוח של 7765 חולי סרטן הערמונית שעברו כריתה רדיקלית של הבלוטה ע"י 72 מנתחים בארבעה מרכזים אקדמיים בארה"ב במשך תקופה של 16 שנה. לניתוח התוצאות ולמציאת הקשר בין המספר הכללי של הניתוחים (מספר כריתות הערמונית) שביצע כל מנתח קודם לביצוע הניתוח הנבדק ובין התוצאות הביוכימיות של סרטן הערמונית (שמוגדר כעליה ברמת ה- PSA ביותר מ- 0.4 ng/mL ) השתמשו במודלים סטיטיסטיים מתוחכמים.

התוצאות מראות שהסכנה לחזרת הסרטן 5 שנים לאחר הניתוח היה 17.9% כשהניתוח בוצע ע"י מנתח שביצע בעבר 10 ניתוחים כאלה ו- 10.7% עבור חולים שעברו כריתת הבלוטה ע"י מנתח שביצע 250 ניתוחים. פירושו של דבר שלחולים שעברו כריתת בלוטה ע"י מנתחים פחות מנוסים היה סיכוי של כ- 70% גבוה יותר להופעת המחלה מחדש מאשר אצל החולים שעברו כריתה ע"י מנתחים מנוסים יותר. בהתאם לניתוח התוצאות, לאחד מתוך 14 חולים שנותחו ע"י מנתח חסר ניסיון יחזור הסרטן.

התוצאות תוארו במונחים של גרף למידה המראה שיפור דרמטי בבקרת הסרטן עם העליה בנסיון הניתוחי עד ל- 250 ניתוחים. אולם לא היו שינויים משמעותיים לגבי חזרת המחלה עם נסיון נוסף במספר הניתוחים (למעלה מ- 250) שמנתח מסויים ביצע.

"עקומת הלמידה היא תלולה ואינה מתחילה בקו ישר עד שהמנתח מגיע ל- 250 ניתוחים לפני הניתוח שאת תוצאותיו חקרו." אומר חוקר בכיר במחקר, פיטר סקרדינו. " מנתח עם נסיון מועט מקבל תוצאות פחות טובות ממנתחים שהם עתירי נסיון."

" תוצאות המחקר שלנו מספקים תמיכה למה שמחקרים אחרים כבר רמזו, שטכניקה טובה שנרכשת ונלמדת ומספר ניתוחים גדול יותר משפר את תוצאות הניתוח." אומר דר. ויקרס " אולם, ההתמקדות של המחקר שלנו בתוצאות הניתוח על בקרת הסרטן, הפער בתוצאות עם העליה בנסיון המנתח והמספר הגדול של המקרים הדרוש לפני שעקומת הלמידה מגיעה לישורת (פלאטו) מצביעה על כך שיש להתייחס ברצינות רבה יותר לאיכות הניתוח."

" למרות שנסיון מוצלח של ניתוח הוא תוצאה של למידה בלתי פוסקת, המספר הרב של המקרים הנדרש לפני שהעקומה מראה קו ישר מצביעה על כך שיש צורך להרחיב את התנאים לאימון בטכניקות ניתוחיות עבור מנתחים בשנים הראשונות לעבודתם." אומר דר. סקרדינו.

חוקרים מקליניקת קליבלנד בקליבלנד אוהיו ובאוניברסיטת ויין בדטרויט מיסורי , גם הם תרמו למחקר זה. המחקר מומן בחלקו ע"י גרנט שניתן ע"י המכון הלאומי לסרטן וע"י קרן אלבריטון וקרן קוך.

אודות המחבר