סרטן הערמוניתפורום שאלות ותשובות

לציבור משתמשי הפורום שלום.
כדי למנוע פרסומים לא הולמים הנהגנו שלב ביניים.
השאלות שנשאלות יאושרו ואחר כך יופיעו בפורום.

הקמנו את הפורום כדי שאנשים יוכלו לשאול שאלות, להחליף דעות ומידע, וכן להיוועץ ברופאים מומחים (לרשימה לחץ כאן).
השואלים מתבקשים למסור מידע כמותי (במקרה שהתגלה סרטן הכרחי לציין מדד גליסון וערך ה-PSA),
גיל ותאריכים (תאריך האבחון, מועד הניתוח, וכו')
כך יתאפשר לקבל תשובות מהירות יותר ומדויקות יותר.
בפורום אתה יכול להציג את הכינוי שלך ללא שם משפחה או שם פרטי,
הדוא"ל שלכם לא יוצג אך ישמר באתר במידה ותרצו התייחסות מיוחדת לענינים מאד אישיים.
התגובות מופיעות בהזזה קטנה בדיוק מתחת לשאלותיכם, כך שניתן יהיה לזהות בקלות את שיוך התגובות לשאלות/תשובות
.

לידיעה: כל פעילויות העמותה נעשות על ידי מתנדבים ובמימון תרומות כספיות שמתקבלות.
תרומות יתקבלו בתודה ובברכה
פרטי בנק להעברת תרומות:
שם החשבון: “חיים עם סרטן הערמונית”, בנק הפועלים 12, סניף 746, חשבון 368623

לדרכים אחרות להעברת התרומה הקישו כאן

אנו משקיעים מאמצים רבים כדי להעביר לשואלים תשובות אמינות ומעודכנות מפי מיטב המומחים,
אבל אין אנשי העמותה או מי מטעמם אחראים בצורה כלשהי להשלכות של ההתכתבות כאן
ואין היא בשום אופן תחליף להתייעצות עם רופא

צור נושא חדש

ביטול

5,393 תגובות
  1. אופיר

שלום
    בן 59 בריא, לא נוטל תרופות (פיברומיאלגיה קל, המנגיומה שפירה בכבד)
    סרטן ערמונית גליסון 7 (3+4),
    פט סיטי – אין גרורות. אין פריצת קופסית
    בדיקה רקטלית – לא נמוש גוש חשוד
    Psa 4.2
    פתולוגיה 7 מתוך 14 גלילים חיובי.
    קיבלתי המלצה מאורולוג וגם מאונקולוג ללכת לניתוח כריתה רדיקלי, כי נותן אפשרות לקו שני של קרינה אם נחוץ בהמשך. לעומת זאת ניתוח לאחר הקרנות, הוא מורכב וכמעט בלתי אפשרי,
    ושאין אפשרות להקרין שוב.
    השתכנעתי ללכת לניתוח.
    אך לאחר שיחה עם רופא רדיולוג מקרין,
    הרדיולוג ממליץ על קרינה עם ספייסר וטיפול הורמונאלי, כיון שלטענתו תופעות הלואי בשתן ובזקפה יותר חמורות בניתוח.
    זה גרם לערעור בטחוני בדרך הניתוח. אשמח לשמוע דעה נוספת בפורום מאונקולוג או רדיולוג מקרין :
    1. איזה קו טיפול נוסף יש לאחר הקרנות וטיפול הורמונלי?
    2. במקרה שלי מה ההמלצה ניתוח או הקרנות?
    תודה רבה
    אופיר

• יעקב

אופיר
      תפגש עם אורו- אונקולוג לקבלת יעוץ (הם לא מנתחים ולא מקרינים) להערכתי יתנו יעוץ מאוזן
      במקביל פניתי לרופא כזה

• יוסי

אופיר שלום
      עמדתי בצומת החלטות כמו שלך בגיל קצת צעיר ממך. לאחר פגישה עם אונקולוג בכיר המליץ לי לא לעשות את הניתוח אלא הקרנות גם בגלל הגיל אחרי שנתקל ביותר מידי מנותחים שהגיעו אליו לאחר מספר שנים עם דליפות שתן שהצריכו ממש חיתולים. הזיקפה בניתוח כנראה חמורה יותר מהקרנות בגלל הפגיעה בכלי הדם.
      לגבי הקרנות וטיפול הורמונלי שעברתי ממליץ לך לבדוק באסותא יש להם את ה MRI LINAC לגבי הטיפול ההורמונלי הוא לא פשוט גורם לתופעות לוואי לא פשוטות טסטוסטרון יורד כמעט ל 0 והרצון שלך לסקס יורד לאותה רמה. ההתאוששות, תלוי במשך הטיפול, היא לאחר כשנה ואז הטסטוסטרון בגלל שאתה צעיר קרוב לודאי יחזור חזרה עם זאת ה PSA גם צפוי לעלות ואז החששות מנכרים. לגבי הזיקפה קח בחשבון שבמידה ולקרינה פגיעה מינימלית בכלי הדם היא תחזור אבל הפין מתקצר בזיקפה במספר ס"מ בגלל הצטלקויות. לא יודע להגיד השלכות לטווח הארוך. לעניין שפיכה מאחר ולא מקרינים לכל הערמונית אזי חלקה הבריא ממשיך לתפקד ויש יציאה.
      המטרה בעיקרון להשיג כל הזמן יתרון על המחלה מאחר ובמרוצת השנים יש כל הזמן חידושים שיכולים לתת מענה למצבים בהם עלולה להיגרם החמרה
      דילמה לא פשוטה ותמצה אותה לפני כל החלטה בהצלחה!

• חיים דגן

תשובתו של ד"ר דניאל קייזמן
      שלום, קשה להתייחס למקרה ספציפי אבל באופן כללי בגידול עם מאפיינים כמתואר, שתי הגישות אפשריות, ניתוח או קרינה. כפי שצוין תופעות הלוואי שונות, היעילות שווה, ואכן יש יתרון לניתוח ביכולת לתת בקלות יותר קרינה לאחר מכן במידת הצורך. יש לדון עם אונקולוג\ית ולנסות להגיע להחלטה שמתאימה למקרה הספציפי. שתי הגישות אפשריות וסטנדרטיות.
      בברכה,
      ד"ר דניאל קייזמן
      מנהל היחידה לגידולי דרכי השתן,
      מערך אונקולוגי, מרכז רפואי תל אביב ע"ש סוראסקי

• מיכאל

העצות המקצועיות שניתנו לך, הםם עצות בתחום המסגרת של עץ ההחלטות, והמצב שמתארים בפניך מסביר שכל מה שתעשה יהיה עם תופעות לוואי.
      יותר מכך,אתה בדיוק בשלב שהם מגדירים, שזה לא פרץ מהקופסית החוצה.
      זו התחנה השניה בעץ ההחלטות הקשה אם לא הקשה ביותר.
      הראשונה זה האם לבצע ביופסיה, והשניה היא שאם כבר יש תאים סרטניים אז במה לבחור בסדרת מסלול הטיפולים שבנו לבעלי תאי סרטן, על בסיס הממצא בביופסיה והפחד הנוראי שזה יתפשט כגרורות. כריתה, או קרינה.

השאלה האם שלחת את ממצאי הביופסיה לבדיקות חכמות של חברות שנותנות אבחנה מה סוג הסרטן מה פוטנציאל התפשטותו לגרורות ותוך כמה זמן?
      אני אומר לך דבר שהוא חשיבה מחוץ לקופסא, כיוון שרוב הסרטנים אינן גרורותיים, וקצב התפשטותם איטי, וכיוון שהטיפולים כיום עם חופעות לוואי חמורות מאוד הרבה מעבר למה שמספרים לפני, וכיוון שאתה צעיר, ויתכן ולא בררת עד הסוף כנראה מה בדיוק האבחון והטיפולים שישנם חוץ מהמסלול קרינה ,או כריתה, אולי תנסה להבין מה אפשר לעשות בלי כריתה או קרינה, לפי מאפייני הגידול כמובן. אולי לא לעשות כלום.
      אם אינו מהגרורתי הממאיר, תשקול אם כדאי לך לסבול את הטיפולים ותופעות הלוואי, כאשר יתכן שזה לא יתפשט.לאבי היה סרטן ערמונית בדרגה נמוכה,עבר ביופסיה, והיתה לו בעיה לעבור ניתוח בכלל וטיפולים. הוא המקרה שמעיד שניתן לחיות עם הסרטן ללא טיפולים כך היה 20 שנה נפטר בגיל 85 לא מסרטן בכלל.
      רב בני האדם רוצים מהר להוציא את הגידול, הבעיה שאם זה סרטן גרורתי קשה לא יעזור כלום, כי סרטן זו מחלה כלל גופנית מערכית, מתחילה באיבר מסוים ומתפשטת,אם שלך כזה גם ניתוח לא יעצור אותו, יש מקרים שכרתו והסרטטן שלח גרורות. וישמי שלא גרורתי, אבל ניתח כריתה, וזה לא התפשט, אז אומרים הנה זה הצליח,. רק שאף אחד לא אומר ויודע מה היה קורה ללא כריתה בכלל, אני אומר זה גם ככה לא היה מתפשט ואם כן אחרי הרבה זמן, בנתיים היית חי רגיל. וכיום יש טיפולים סיסטמיים כלל גופנים כמו לטציום המוזרק לדם שגומר את הגרורות. אם חס ושלום יהיו לך בעתיד הרחוק, ומי יודע אילו טיפולים עוד יהיו.
      לדעתי החלטתך קשה. אבל, אמיצים שיכולים לחיות עם הידיעה שיש להם סרטן-ולא נבהלים, ובכפוף לכך שעשו בדיקות מתקדמות שזה לא מהזן הגרורתי המסוכן. אז תשקול להמתין, זה כמעט לא מתקבל על הדעת בחשיבה המערבית.
      לי יש ניסיון עם אבי עקב אילוץ רפואי, לא יכל להנתח כלל.הוא הוכחה שזה כדאי . בכפוף לשיקול והתיעצות על המקרה שלך עם רופא נטרלי. מי יודע אילו טיפולים חדשים יכנסו לסל האפשרויות בזמן הקרוב? לא כריתה ולא קרינה, זה נקרא לקנות זמן תוך לקיחת סיכון, ולחיות אם הידיעה שיש סרטן, אז מה!
      בהצלחה.

2. דורון

זיקפה לאחר הקרנות
    שלום וברכה ! נאמר לי לאחר הקרנות לסרטן ערמונית שלא יהיה לי יותר זרע ולא אוכל להביא ילדים לשאלתי: אני מטופל בזריקות לפין במידה ויש זיקפה מהזריקות האם יש מצב של "גמירה"? או שהפין ממשיך בזיקפה שהרי איני פולט זרע או שיש פליטת זרע מועטה? חשוב לי לדעת אם יש פליטת זרע בזמן זיקפה היות ואני בחור דתי ואיני מוציא זרע לבטלה ! מקווה שהובנתי תודה רבה רבה

• יעקב

דורון
      היי
      אי אםשרת לתת תשובה תקינה ב 100 אחוז
      צריך לפנות ליעוץ לרופא אורולוג
      ד"ר אנה גולוחוב -רופאה יועצת בתחום המיניות באיכילוב

3. גבי

אני בן 84 ,, לאחר ניתוח מעי הגס מלפני כחודשיים, מתחיל בטיפול הערמונית .
    PSA 19.4, גליסון 7, PET CT (משבוע שעבר) "קליטה פטולוגית של PSMA בערמונית פריפרית בשתי אונות, בולט יותר בסמינל וסיקל הימניות , כן קליטת PSMA במפשעה השמאלית , יתכן בלוטה ראקטיבית . אין קליטה בשאר הגוף .
    טרם החלתי בתהליך טיפול כלשהו בתל השומר . אין לי מושג לצפי כלשהו .
    בתודה

• יעקב

גבי
      לא ברור איזה טיפול הומלץ לך
      קרינה ,טיפול הורונלי או אחר -רופא מטפל אמור להתיחס לתופעות לואי ולהסיר את מטרות הטיפול
      המטרה בגדול היא להקטין את הגרורות ולהוריד את רמת PSA

• מיכאל

איני רופא, אבי היה חולה עם סרטן ערמונית. הדבר היחיד שיש לי לציין בפניך לפני בחירת טיפול, שאם אין לך הפרעות במתן שתן כלשהן, לא קטטר ולא קשיים במתן שתן, וכו' כיום, תחשוב הרבה לפני כל טיפול והסכנה מהפגיעה באיכות החיים.
      אדם מבוגר שמתחילות לו בעיות במתן שתן חיתולים קטטרים זיהומים וסכנה לחיידק טורף, אבי קיבל 3 פעמיים חיידק טורף עקב בעיות במערכת השתן.
      תחשוב ותתייעץ היטב לפני כל פעולה וטיפול פולשני. הרבה בריאןת.

• מיכאל

שלום לך
      במצב של סרטן עם התחלת התפשטות מחוץ לערמונית,
      כשלוקחים את מרכיב הגיל והיסטוריה רפואית אולי כדאי לך לחשוב על טיפול מתקדם יותר חדשני,
      שתוקף כבר את הגרורות, גם כן, ולא פולשני.
      הוזכר בפורום בעבר הטיפול הזה:
      טיפול בלוטיציום PSMA לסרטן ערמונית
      מטרתו של הטיפול בלוטיציום PSMA היא להרוס תאים סרטניים בערמונית, למנוע את התפשטותם ולהפחית כאבים שמתלווים לגרורות בעצמות.
      הנה הקישור למידע על הטיפול בתל השומר.
      https://www.sheba.co.il/%D7%98%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%9C-%D7%91%D7%9C%D7%95%D7%98%D7%99%D7%A6%D7%99%D7%95%D7%9D-%D7%9C%D7%A1%D7%A8%D7%98%D7%9F-%D7%A2%D7%A8%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%AA

4. אביב

שלום רב
    בבדיקת K4 התוצאה שהיתקבלה היא 17%.
    מה המשמעות של זה?

• יעקב

אביב
      מספר גבולי הוא 7.5% שלך גבה מזה
      לכן כדאי שאורולוג יחליט על בדיקות נוספות על מנת לודא את מצבך

• מיכאל

4קיי, לכשעצמו לא נותן הסבר מלא, צריך תיק ממצאים, גיל, היסטוריה משפחתית, 6העיקר רמת psa,מועדי עלית בתוך כמה זמן עלה ובכמה, והשאלה מדוע שלחו ל4קיי, מה הממצא שגרם לשלוח אותך. האם בוצעה הדמיה mri,או לא. בכל מקרה אם לא בוצעה, תדלח להדמיה בהקדם, לראות ממצא חשוד, ודרגתו בסולםpirada. לפני אפשרות ביופציה.

5. מיכאל

ליוסי, הסיבה שהשבתי לשאלה, למרות שהתמקדת בשאלתך בבדיקות של הסרטן עצמו, זה כדי שמי שכבר מגיע לבחירה בביופסיה גם אם עבר אותה, יוכל לבחון לאחור מה ממשעות הבדיקות שעבר באבחון, שבו יש גם מידע שיכול לעזור לו להחליט לגבי המשך התהליך. כי כפי שציינתי כל הבדיקות גם לאחר המצאות סרטן מתמקדות בלהבין עד כמה הוא ממאיר וקטלני ובסכנת התפשטות מהירה.
    עכשיו יבואו המלומדים ויסבירו את כל הבדיקות לאחר האבחון. כך שיווצר רצף של האבחון והטיפול.
    בהצלחה.

6. רון

שלום לכולם, אני בן 70 עברתי כל הבדיקות כולל ביופסיה,MRI,PCE 7.5,הרופה הציע טיפול הורמונלי +רדיותרפיה ועוד במשך שנתיים עד טיפול הורמונלי. האם אפשר לבטל טיפול הורמונלי ?

7. משה

שלום שמי משה בן 64 עקב בעיות בשלפוחית ומתן שטן ביצעתי בדיקת PSH תוצאת הבדיקה הייתה 6.02 .
    נישלחתי לבדיקת MRI
    להלן ממצאי בדיקת MRI של בלוטת הערמונית
    טכניקה: הבדיקה בוצעה במכשיר של 3T עם סליל חיצוני, כולל DWI וחומר ניגוד.
    אין בVPACS בדיקות קודמות לצורך השוואה.
    ממצאים:
    מימדיבלוטת הערמונית: 8.4*9.3*3.4 ס"מ עם נפח משוער 42 סמ"ק.
    .0.14 -PSADENSITYBPHקל ב-TZ.
    לאהודגםתהליך מוקדי חשוד ב-TZ.
    ב-PZפסים לינאריים של אות ירוד ב-T2 ,המתאימים לפרוסטטיטיס או פיברוזיס – PIRADS 2.
    ב-GLAND MID ב-PZ אחורי לטרלי משמאל לדוגמא בחתך 13 של סריה 5 ,איזור של אות ירוד ב-T2 באופן מעט מרוכז יותר
    בקוטר4*5 מ"מ.
    אותמעט ירוד ב-ADC .ללא רסטריקציה משמעותית בדיפוזיה או האדרה מוקדמת משמעותית. PIRADS3.
    ללאמעורבותשל NVB ,קפסולה או שלפוחיות הזרע.
    ללאבלוטות לימפה מוגדלות או ממצאים חשודים בעצמות.
    התרשמות: תהליך בדרגת PIRADS3 ב-PZ פוסטרו לטרלי משמאל ב-.GLAND MID.
    שאלתי מה אומרת הבדיקה

• יעקב

משה
      לגבי PIRADS 3 – המאמר שיתן לך אינפורמציה מורחבת הוא :
      לShould Targeted Biopsy be Performed in Patients Who Have Only Pi-rads 3 Lesions?
      תכנס לגוגל ותעיין

• יעקב

משה
      שלום
      לפי הדו"ח הודגמו מספר ממצאים שמהותם לא וודאית
      ממליץ להתייעץ עם אורולוג שמומחה לביופסיה פיוזן של הערמונית
      כדי להחליט אודות הגישה
      בהצלחה
      ד"ר דניאל קייזמן, מנהל היחידה לגידולי דרכי השתן, מערך אונקולוגי, מרכז רפואי תל אביב ע"ש סוראסקי

• איצי באר

משה יקר
      הבדיקה אומרת שיתכן בסבירות בינונית שיש לך סרטן ערמונית.
      כדאי שתתייעץ עם האורולוג. לדעתי כדאי לך לבקש ממנו בדיקה נוספת שתיתן לך אינדיקציה האם כדאי לבצע ביופסיה לערמונית או להישאר במעקב פעיל.
      הבדיקה הנוספת היא בדיקת דם הנקראת ISO-PSA. היא בודקת האם הפרשת ה PSA היא כתוצאה מהתאים הבריאים בערמונית או מהתאים הסרטניים.
      בהצלחה

• מיכאל

דרגת pirads3, וממצאי ביופסיה בפועל, מה נמצא כסרטני וכמה לא ובאיילו דרגות.

תוצאות מחקר שמראות באופן מעשי, פתרון מדעי לאחת השאלות המסקרנות והקשות בתחום האבחון והבחירה בין האם לבצע ביופסיה כן או לא.

המחקר מראה מה הממצאים בהתאמה בין תוצאת mriערמונית עם ממצא חשוד בדרגת pirads3, שהיא דרגת הביניים הגבולית הבעייתית ביותר האם להצע ביופסיה או לא.

כלומר המחקר יראה מה ההתאמה בין ממצאי הדמיה pirads 3,לבין הממצאים בביופסיה.!!
      והתפלגות המקרים בביופסיה לאחוזים סרטני ולא סרטני, ובמה שהביופסיה מצאה כסרטני מה דרגת הסרטן לפי סולם גליסון.
      בסוף הציטוט והתרגום, יש קישור למחקר.
      התוצאות מאוד מעודדות, וזה תואם גם את הממצאים שהוצגו בכנס האורולוגים בעניין זה.

Results
      One hundred and eighteen patients comprising a total of 215 lesions were reviewed. Amongst this cohort, 92 PIRADS 3 lesions were identified and biopsied. The mean age of patients in this cohort was 62.6 years. Median prostate specific antigen (PSA) was 6.5 ng/ml and median prostate size was 78.4 ml. Eightysix (93.5%) of biopsied PIRADS 3 lesions were benign and 6 (6.5%) lesions were found to be malignant. Of these 6 malignant lesions, 4 (66%) were Gleason score 6 (3 + 3) and 2 (33%) were Gleason score 7 (3 + 4). Of the 86 non-malignant lesions, 1 (1.2%) represented high-grade prostate intraepithelial neoplasia and 2 (2.4%) represented atypical small acinar proliferation. PIRADS 3 lesions within the peripheral zone were more likely to be associated with malignant disease compared with lesions identified within the transition zone (10.8 vs. 3.8%). Those with malignant disease had a higher median PSA (8.1 vs. 6.4 ng/ml) and higher median PSA density (0.12 vs. 0.08) than those without malignant disease. Those with benign pathology had a higher prevalence of inflammation (31.4 vs. 16.7%). As per Epstein's criteria, 4 (4.3%) of the biopsied lesions represented clinically significant disease.

Conclusion
      We have demonstrated in our series, that prostate lesions characterized on a 3T multiparametric MRI examination of the prostate as PIRADS 3, according to the current prevalent scoring systems, are associated with a low likelihood of the presence of clinically significant prostate cancer.

תרגום,
      מאה ושמונה עשרה חולים הכוללים סך של 215 נגעים נסקרו. בקרב קבוצה זו זוהו 92 נגעים מסוג PIRADS 3 ובוצעו ביופסיה. הגיל הממוצע של החולים בקבוצה זו היה 62.6 שנים. חציון אנטיגן ספציפי לערמונית (PSA) היה 6.5 ננוגרם/מ"ל וגודל הערמונית החציוני היה 78.4 מ"ל. 86 (93.5%) מהנגעים של PIRADS 3 שעברו ביופסיה היו שפירים ו-6 (6.5%) נגעים נמצאו ממאירים. מתוך 6 הנגעים הממאירים הללו, 4 (66%) היו ציון גליסון 6 (3 + 3) ו-2 (33%) היו ציון גליסון 7 (3 + 4). מתוך 86 הנגעים הלא ממאירים, 1 (1.2%) ייצגו ניאופלזיה תוך-אפיתליאלית של הערמונית בדרגה גבוהה ו-2 (2.4%) ייצגו שגשוג קטן לא טיפוסי. נגעים של PIRADS 3 בתוך אזור הפריפרי היו בסבירות גבוהה יותר להיות קשורים למחלה ממארת בהשוואה לנגעים שזוהו בתוך אזור המעבר (10.8 לעומת 3.8%). לאלו עם מחלה ממארת היה PSA חציוני גבוה יותר (8.1 לעומת 6.4 ננוגרם/מ"ל) וצפיפות PSA חציונית גבוהה יותר (0.12 לעומת 0.08) מאשר אלו ללא מחלה ממארת. לאלו עם פתולוגיה שפירה הייתה שכיחות גבוהה יותר של דלקת (31.4 לעומת 16.7%). לפי הקריטריונים של אפשטיין, 4 (4.3%) מהנגעים שבוצעו בביופסיה ייצגו מחלה משמעותית מבחינה קלינית.

סיכום

הוכחנו בסדרה שלנו, שנגעים בערמונית המאופיינים בבדיקת MRI 3T מולטי-פרמטרית של הערמונית כ-PIRADS 3, לפי מערכות הניקוד הרווחות הנוכחיות, קשורים בסבירות נמוכה להימצאות של סרטן ערמונית משמעותי מבחינה קלינית.
      הערה
      כמובן שכל מקרה לגופו היסטוריה מדפחתית גיל מהירות עלית הpsa, ומרכיבים נוספים כמו תוצאת בדיקת ה 4kscore וכו'
      לעניין הבחירה האם כן או לא לבצע ביופסיה.
      קישור למחקר עצמו בהרחבה.
      https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4748763/

8. סיון

שלום לכולם ושבוע טוב.

פונה בנוגע לאבא שלי, לפני כשנתיים עבר הסרה של הערמונית (Gleason 4+3, T2N0R0) וכתוצאה מעליית psa עבר 28 הקרנות ושלושה חודשים של טיפול הורמונלי (זריקת דקפפטיל אחת וקזודקס 50 מ"ג ל28 יום)
    את הטיפול ההורמונלי השלים בסוף ינואר, הקרנות החל באמצע פברואר עד סוף מרץ. עבר יחסית ללא תופעות לוואי משמעותיות במהלך הטיפול, אבל לקראת סוף ההקרנות אבי החל לחוש מיחושים בחזה ועבר אקג שיצא תקין.
    בימים האחרונים זה נראה שחלה החמרה, הוא מזיע וממש חלש, הרגיש לחצים בחזה ופינו אותו באמבולנס הבוקר למיון, ושם עשו לו בדיקות שיצאו גם הן תקינות.
    נשמח לדעת האם הגיוני שחודשיים וחצי אחרי השלמת טיפול הורמונלי אבא שלי פתאום מפתח מה שנראה כמו תופעות לוואי, האם מישהו יכול לספר מניסיונו האם חווה משהו דומה בשלב שלפי מה שאני מבינה הטיפול ההורמונלי אמור כבר להפסיק להשפיע.
    תודה לכולם.

• יעקב

סיון
      טיפולים הורמונלים יכולים להשפיע עד חצי שנה
      ממליץ שתפגשו בקרדיולוגים ושעשה בדיקות מקיפות
      צריך להבין מה מקור הבעיה
      בברכה
      יעקב

• סיון

תודה יעקב. הוא בבירורים בנושא, אבל זה מתחיל להיראות בעיקר כמשהו נפשי שהבנתי שגם זו תופעת לוואי של ההורמונים (בעבר הוא סבל מחרדות אבל מעולם לא ככה)
        אשמח לשמוע האם יש משהו שמומלץ לעשות במצבים כאלה שאוכל להעביר לו כדי להצליח לעבור את התקופה הזו בקלות..
        תודה שוב

• יעקב

סיון
          באם לדעתך הבעיה היא נפשית בקשי מרופא משפחה הפניה לרופא מתאים
          נושא של טיפול קרדיולוגי הוא בעדיפות עליונה לכן כדאי להתמקד בזה בעדיפות ראשונה

9. יוחנן לוסטיג

האם גם אתם שמים לב שהודעות ביקורתיות שונות נמחקות כעיניין שבשיגרה בפורום הזה האמור להיות דמוקרטי ולהגן על זכויות החולים וחופש הדעות? בצורה כזו גם מגינים יפה על הדמוקרטיה וגם על הבריאות האיתנה. מתוקף אותה התנהלות צנזוריאלית כדאי אולי לשקול מחיקת פרקים נבחרים בספריהם של בעל שיטת החתול ושל גיורא איילנד הכותב על אותן העמותות "המשייטות". ובאמת אם מחבר שיטת החתול היה מקבל כל מה שהרופא בקופת החולים במקום מגוריו אמר לו בזמנו והיה מסתפק רק בטיפול הקופתי המסור שהוצע לו ולא היה הופך עולמות, מרים מגביות ונוסע לכל מרכז רפואי אפשרי וראוי בעולם – ספק רב אם היה עימנו כיום. לכן כדאי ונחוץ תמיד לצנזר ספרים ופוסטים והדבר יפה לבריאות ולדמוקרטיה כאחד.

• סיון

שלום לכולם,
      פונה בנוגע לאבא שלי, שעבר כריתת ערמונית לפני כשנתיים (gleason 4+3, t2n0r0)
      ועקב עליית psa הופנה ל28 הקרנות וטיפול הורמונלי של חצי שנה.
      psa
      אבא שלי סיים 28 הקרנות לפני כשלושה שבועות,

• סיון

שלום לכולם,
      פונה בנוגע לאבא שלי, שעבר כריתת ערמונית לפני כשנתיים (gleason 4+3, t2n0r0)
      ועקב עליית psa הופנה ל28 הקרנות וטיפול הורמונלי של חצי שנה.
      psa
      אבא שלי סיים 28 הקרנות לפני כשלושה שבועות,

10. יותם סלינגרה

שלום . קיבלתי פט סיטי ואני לא מבין אם יש לי גרורות פרט לסרטן הערמונית שאני יודע עליו ( מפוזר בשני החלקים-גליקסון 6) או לא.
    הקטע הבלתי ברור הינו כדלקמן , אולי מישהו יכול לעזור לי להבין כי התור שלי לאורולוג עוד שבוע כמעט ואני על גחלים….
    "TZ – בעוצמה נמוכה ב PSMA אחורית בקו האמצע. בנוסף קליטת MID GLAND- בPSMA בטן ואגן : קליטה פתולוגית של
    בשתי האונות של הערמונית.
    הכבד בגודל תקין, מרקמו אחיד.
    טחול לבלב ואדרנלים תקינים.
    הכליות במימדים תקינים. אין עדות להידרונפרוזיס.
    רטרופריטונאום חופשי מבלוטות.
    אין עדות לבלוטות מוגדלות באגן ובמפשעות.
    ללא עדות לתהליך הרסני. . GA-68 PSMA עצמות : אין לראות קליטה פתולוגית של
    PSMA.- סיכום : תהליך בערמונית מציג רצפטורים"
    תודה למי שיכול לענות לי .

• איצי באר

יותם יקר
      למיטב הבנתי, אך אני לא רופא…
      יש לך סרטן רק בערמונית.
      בהסתייגות סטנדרטית של מגבלות ההדמייה. אבל להערכתי התוצאה הזו (שאין סרטן מחוץ לערמונית) היא די ודאית.
      הרבה בריאות

• מיכאל

שלום יותם,
      לדעתי, אל תחפש תשובות בפורומים, גם לא כדי להבין בדרך עקיפה.
      רק הרופא המטפל. וגם זה בערבון מוגבל. כי רופאים של הקופות, מתענינים בטיפולים לא באבחונים רובם משלבים קופה וביטוחים פרטיים מחוץ לקופות.
      יש רק פורום אחד ברמה מאוד גבוהה, זה ב זאפ פורום אורולוגיה אונקולוגיה, הרופא שם דר קרן פז גל. הוא כנראה היחיד ברמה גבוהה מאוד, ועונה באופן מקצוע בלי להתחיל להנדס אותך שבתבוא אליו ליעוץ. מדובר ברופא ברמה הכי גבוהה שיש, כל תשובה פצצה. ניתן להתרשם מהתשובות שלו, זה מדבר בעד עצמו. זה המקום היחיד שכדאי לך לשאול. ותזהר מכל חוות דעת כי רב הרופאים נותנים כיוון שמתאים לשיטה בה הם עובדים. זהירות רבה.
      מניח שההודעה תמחק בקרוב.

11. אביאל

שלום וברכה
    סרטן ערמונית גליקסון 7 3+4
    הינני כבן 67 בביקורי בבית חולים בלינסון הוחלט ע"י אורולוג להתחיל בהקרנות למשך שבועיים בבית חולים זה !
    ונאמר לי שההקרנות הכי טובות הינם רק בבלינסון וברמב"ם !
    אני קורא מאמרים שבבית חולים "שיבא" –"במכון רדיותרפיה בשיבא קיימות הטכנולוגיות המתקדמות ביותר לטיפול קרינתי " ! איך יתכן שהאורולוג בבלינסון אמר לי שבבלינסון ההקרנות הכי טובות וברמב"ם? מה עלי לעשות כעת? האם לפנות שוב שם ב"שיבא" לאורולוג להזמין שוב תור ולבקש הקרנות בבית חולים זה? אני במבוי סתום ! תודה רבה לתשובתכם

• יעקב

אביאל
      כל בית חולים מנסה לשווק את עצמו
      תנסה את הדרך שלך הועץ במנהלת המרפאה שלך

• מיכאל

מה לא הבנת? בלינסון שייך לכללית. שיבא פרטי- ממשלתי. הקופות בעיקר הככללית בנתה .שיטתית לטחון את המטופלים האומללים, במערכת הבירוקרטיה שלה, לחסוך כסף,.
      לדעתי,
      אל תאמין לאף אחד בכללית, מדובר במערכת שכולה חסכון כלכלי. לא ניתן להאמין לשיקול הדעת הרפואי שלהם לכאורה, כי תמיד כמעט מתערבב שיקול כלכלי.
      קופה שכולה עיוות רפואי. שומר נפשו ירחק. הרופאים וההנהלה מתואמים, יש ישיבות צוות שבועיות הגדרת יעדים כלכלים מגבלות תקציב. אתה לאמעניין אותם. הכל הצגה.זה בסך הכל מצד שווא לכאורה, כלפי חוץ של עסקנים בתחפושת של רפואה מתקדמת. היחידים שאולי כדאי חהקשיב, זה שיבא ואיכילוב.

12. זאב

מצבי גליסון 7 3+4 פירד 4 בביופסיה 2 גלילים מ:17 בצד אחד ב:pet אין עדות לפריצה.
    מצב ה:psa יציב 30/3/22 : 9.19
    8/1/23: 8.8
    4/4/23 : 8.97
    כלומר בשנה האחרונה יציב ולא משתנה ,אני מועמד לקרינה באסותא עם mri-linac
    האם כדאי לחכות עם הטיפול בהקרנות עקב העובדה שהpsa לא משתנה בשנה האחרונה?

• יעקב

זאב
      אב שלום רב,

אני משער שכפי שנרשם, יש החלטה לגבי הטיפול הקרינתי, והחלטה זו בוצעה ע"י אונקולוג קרינה.
      במידה ויש לך ספקות או חששות לגבי הצורך בטיפול מציע להיוועץ איתו.ה תוך התחשבות בערכי ה-PSA העדכניים.
      בריאות שלמה,
      תומר ד"ר תומר חרס רופא בכיר במערך אונקולוגי רמב"ם

• אופיר

ולמה החלטת לבצע קרינות ולא ניתוח?

13. זאב

THANKS
    RONNY LAZAR

14. זאב

אני מחפש לראות את האירוע שהתקיים בבית חולים מאיר בשנת 2022 עם דוקטור פפר מאסותא זה היה אצלכם ולא עוד, גם לא מצאתי בyutube
    תודה

15. אברהם

בס״ד

שלום נשמח לפרטים של מי שעבר כריתת ערמונית עם רובוט
    התמודדות אחרי הניתוח הרגשה גופנית וכו

• יעקב

אברהם
      חשוב רמת המנתח
      ורמת פגיעה בעצבי מין ושליטה בשתן (רמת התפשטות המחלה האם גרורות בתוך הקופסית)
      אין כללים

16. מיכאל

הכוונה ל"נתתי" הוא לקישור להרצאות בחוטיוב, שנתתי בהודעה אחת לפני ההודעה עצמה.
    אבל ביוטיוב ניתן למצוא את כל ההרצאות, של דר bruce lipton. באנגלית.
    ושל דר נאדר בוטו בעברית.
    כמו שציינתי, אין סתירה בין הטיפולים ברמה כףהרפואית והעזרה שהאתר נותן בעץ ההחלטות למי שנפל עליו סרטן הערמונית, זה קרש הצלה חשוב.
    לבין להבין את נושא ההתמודדות האישית שכל אחד עם עצם החיים עם הסרטן ומה הוא יכול לעשות בתהליך עצמי בהתמודדות הנפשית מחשבתית כמו שדר ברוס ליפטון מסביר.
    אלה 2 רמות התמודדות שונות שכדאי לעדות במקביל.
    הן משלימות אחת את השניה.
    פשוט כדאי לדעתי להתחזק ולהעצים יכולת התתמודדות על ידי כלים כמו שהם מציעים, במקביל לתהליך הרפואי.

17. קופל אלי

שלום לכל היקרים העוסקים במלאכה
    לקראת הקרנות כטיפול בסרטן הערמונית, התבקשתי לבצע את הטיפול ההורמונלי הבא:
    1. 30 כדורי CASODEX 50 מ"ג,כדור אחד ביום למשך 30 יום ולהפסיק.
    2 זריקה אחת בודדת DECAPEPTIL 22.5 מ"ג.
    מה ניתן לעשות ובאיזה תיזמון על מנת למנוע אוסטרופרוזיס.
    בברכה אלי

• יעקב

אנא העבר את תשובתי.

אלי שלום רב,
      יש לבצע בדיקת צפיפות עצם בכדי להעריך האם יש אוסטאופורוזיס ועד כמה העצם בריאה.
      יש לנטול ויטמין D וסידן באופן יומי.
      עפ"י הצורך הרופא יכול להמליץ על תרופה קבועה בכדי לחזק את העצם.
      בריאות שלמה,
      תומר
      ד"ר תומר חרס- רופא בכיר מערך אונקולוגי רמב"ם

• מיכאל

הערה לגבי תוספת סידן. יש הרבה מחקרים מומחים שמזהירים מסידן בכמות גבוהה גם כנגד בריחת עצם.בגלל שהסידן גורם להסתידות העורקים ובעיות קרדיווסקולאריות. בקצור, לא לקחת כמות גדולה של סידן יש נזקים מצטברים.תתיעץ לגבי סוגי הסידן שזה גם חשוב. ללמוד לפני לקיחה.

18. רפי אנג'ל

אם הד"ר ליפטון אכן גילה את הסוד כפי שמיכאל כותב ככל הנראה במידה של צדק, אז איך זה יתכן למען השם שהרופאים לא גילו לנו גם כן את הסוד הזה? וגם עוד שאלה חשובה במדינה דמוקרטית שאינה בגדר דיקטטורה של בריאות הציבור כביכול; האם יכול להיות ושמא יעלה באמת על הדעת שהודעות (פוסטים) שונות שמועלות כאן נמחקות ומורדות מן הפורום משום שהן עלולות חלילה וחס גוועאלד לגרום לחוסר נוחות מסויימת בקרב המומחים המלווים אותנו בנאמנות יתירה? בואו נראה בתור ניסיון אם הרשומה הזאת תישאר פה עכשיו

• מיכאל

יש בהרצאה שלו התיחסות ל3 רמות הסבר,
      1 פגם גנטי מובנה, גלוי או סמוי, בפגם סמוי הרי הוא עתיד לצאת מן הכח אל הפועל כביכול, או מה שמגדירים ביעוץ גנטי סיכוי גדול יותר מהממוצע, לחלות במחלה שיש גנטיקה -נשאות גנטית, כמו brca, למשל.
      אך הוא מסביר שהגן לא פועל על דעת עצמו, ופתאום מתפרץ, אלא מופעל על ידי מנגנון בקרה גבוהה יותר.ראה דרגה 3.
      2, הטוקסינים, כלומר כל מה שמכניסים לגוף מהרעלות כימיות מתכות ועד מזון לא בריא שומנים שגורמים להחלשת ממברנת התאים,שזה העצם ירידה של מערכת החיסון, ואותה ניתן לנסות לתקן עם תזונה בריאה, ואנטי אוקסידנטים,
      ניתן לקרוא מאמר באתר כאן, דוקטור דן קרת, שמסביר איזה תוספים עוזרים , כגון ליקופן כורכומין, ועוד ועוד.
      כיום יש מחקרים די רבים על זרעי ענבי, רימונים, כורכום ואבץ המדריך שלו טוב וכדאי להעזר בו.
      ורמה 3, שלדעת דר ליפטון, היא בעצם המכווונת זה התפיסה של האדם את המציאות, מהם דפוסי האמונה שלו, לא מדובר באמונה דתית, אלא בתרגום של המילה פרספציה, הגישה לחיים לארועים, חיובי או שלילי.
      הוא מסביר שזה בעצם הבקרה העליונה של האדם על מערכות הגוף מערכת החיסון, בהרצאות ביוטיוב מסביר שזה מה שמנהל את הגוף. לא מה אתה חושב, אלא מהם באמת הדפוסים שמובעים בך זה בעצם פסיכולוגיה , איך אתה מעבד ומתמודד עם ארועים, מאמין שזה נחתן לתיקון, או נכנע לבעיות ונסוג ונחלש. זה מחחיש את מערכת החיסון ואז הממסרנה של התאים נחחשת ויש סרטן.
      כי למעשה כל הזמן יש סרטן בגוף ומערכת החיסון מתקנת אותו.
      זה מה שהוא מכנה, הסיולוגיה של האמונה, הכוטנה היכולת להאמין, בחיובי לא אמונה דתית טכנית.

עכשיו, הרפואה עוזרת כשיש כבר התפרצות סרטנית. חלק הטיפולים מאיטים את הקצב בלבד, בודדים המחלה נסוגה.
      לרפואה ידוע שאין ריפוי לסרטן. לחיות עם הסרטן זו הסיסמא . תרופות ביולוגיות למשל יכולות לנסות לעצור את ה"קלקול" כשל של מערכת החיסון, שנוצר ולהאט את המחלה. הסרטן לא נעלם.
      לכן אין מה לבוא בטענה לרופאים.
      זה פשוט דרגות שונות של רפואה.
      הטיפול בדפוסי הגישה לחיים זה דבר אישי של האדם.
      סרטן אומר דר ליפטון, זה מנגנון השמדה עצמית של האורגניזם באופן איטי.
      ניתן גם לעיין ביוטיוב , בהרצאותיו של דר נאדר בוטו קרדיולוג מבלינסון שמפתח את תפיסת הסיבות להווצרות החלשות מערכת החיסון, יש לו כמה ספרים, שלטענתו משברים נפשיים גורמים להחלשות מ.החיסון ועל פי סוג המשבר נפגע איבר מסוים. זה לקוח מהרפואה הסינית.
      לטענתו עיבוד המשבר, יוצר החזרת האיזון לאיבר והמערכת החיסונית. זה שוב קשור למה שדר ליפטון מסביר בעניין דרגה 3, פרספציה גישה חיובית לחיים ולארועים. ואפשר לתקן זאת.
      יש הרבה הרצאות ביוטיוב של שר ליפטון באנגלית, ונאדר בוטו בעברית.

• מיכאל

כן, מוחקים הודעות, כדאי להכנס מדי יום ולקרוא, כי אולי מחר ההודעה תמחק.
      זה משהו שכנראה מפריע ל"ריפוי" שלמעשה כפי שהבנת בעצם לא קיים. ובסרטן הערמונית שזה סרטן איטי, פיתחו מנגנון של בדיקות אבחונים וטיפולים כל כך גדול שאתה צריך לעשות דוקטורט ברפואה כדי להבין מה אוצים ממך, מה התחנה הבאה, והחיים הופכים לחיים לא בצל הסרטן אלא חיים את הסרטן.
      ד.א.
      דר ליפטון אומר שזה עצמו הדבר שמהווה נבואה שמגשימה את עצמה, המוח מתחעל להחיות את המחלה וזה עצמו גורם לה להתחזק, זה לא כמו שזה נשמע וכנראה תיהיה ביקורת על האמירה, זה כנראה הפחד טראמה שנוצרת מההבנה שיש לך סרטן בגוף, וזה עצמו מוליד חולשה של מערכת החיסון.

ראה קישור להרצאה שנתתי. האמונה בהתפתחות המחלה במידה והיא טראומה מחלישה את מערכת החיסון שלך והמחלה תתפשט .
      דווקא מי שבמידה מסוימת מצליח להכחיש את המחלה, כלומר ממשיך חיים רגילים ופעם בתקופה נבדק יכול לחיות עם ולצד הסרטן.
      הרוב נכנס להלם ונהיה בעצם חלק מהמחלה.

אין לשפוט אף אדם על כך, כי ככה האדם בנוי לדאוג ברגע שיש סרטן.
      למעשה גם באדם בריא יש כל הזמן סרטן שהגוף מתקן בעצמו.
      אבל אסור להמעיט בערך העזרה הגדןלה של הפורום, בעיקר בשלב הראשון שיש הלם שאתה מתבשר שחלית בסרטן.
      ועץ ההחלטות הוא דרמטי ביכולת להבין לאן זה הולך.ללא זה הרבה היו ממש אבודים.

19. רפי אנג'ל

המלצה על סידרה הוליסטית כדאי לכולם לצפות דחוף עכשיו כי זה קצת יותר מעניין ומועיל מעוד דעה שלישית באלף שח' לחמש דקות אצל פרופסור שלא אומר יותר מדי
    https://go.conqueringcancer.com/missing-link/episodes/e3axujv-r

• מיכאל

וזה הסוד האמיתי, של דר ברוס ליפטון ניורוביולוג, שמסביר שהבעיה לא בגנטיקה עצמה אלא בסיבות שגורמות לממברנת התא להחלש ואז מופיע הסרטן,
      ללא תשלום ביוטיוב.
      זה בעצם הסוד. את יכול לדעת רפואה לאכול נכון, לעשות בדיקות גנטיות, להתנהל בין טיפול לטיפול.
      הסוד הוא בהבנת מבנה התא, והבעיה בממברנה.
      בהצלחה,בלי כסף . חינם.
      https://youtu.be/WSW2MszpK-0

20. אלי קופך

שלום לצוות העמותה.
    השתתפתי בההרצאות ביום 20/3/23.האם אפשר לקבל הקלטה?
    בתודה מראש

21. חזי

כיצד ניתן ךראות את ההרצאה שהתקיימה ב 20.3.23 תודה

22. שדה

שלום, אני מתחיל טיפול הורמונלי, כדורים ואח"כ זריקה. אני רוצה לצאת לטיול מאורגן בחו"ל מיד אחרי הזריקה. מניסיונכם, האם עלי לפחד מתופעות הלוואי של הטיפול ולא לצאת? או שאפשר להתהג כרגיל ולצאת לטיול ?

• יעקב

שדה
      טיפול הורמונלי יכול לגרום לעיפות הזעות -מצב בריאותך הכללי ולאופי הטיול יש השפעה
      כל חולה מקבל את הטיפול באופן שונה

• מיכאל

אבי קיבל טיפול הורמונלי, זה מאוד משפיע בעיקר בהתחלה. יש ירידה של חיוניות הגוף, לרוב קשה. ויש תופעות לוואי אחרות.
      לפעמיים גם ירידת המוגלובין. לדעתי צריך להמתין מספר שבועות עד שרואים מה ההשפעה התפקודית של הטיפול.
      הרבה בריאות.

• יעקב

שדה
      מספר הערות שאני מצטט ממומחים בארה"ב לגבי אפשרויות טיפול (לשיחה עם הרופא שלך )
      WHEN the PSA IS IN GOOD CONTROL AND THE TESTOSTERONE IS LOW
      I USE DEPO-PROVERA INTRAMUSCULAR INJECTION 400mg once and that usually eliminates hot flashes for ever
      לבדוק אפשרות 0.025 estradiol pathes הרופא האמריקאי ממליץ להחליף כל 3 1/2 ימים
      תבדוק את השימוש ב SOY שיכול להפסיק מבזקים חמים
      שוחח עם רופא אלטרנטיבי על האפשרויות
      מוזכר גם GABAPENTIN
      תופעות לואיי מהטיפול נפיחות באזור החזה ישנם אפשרויות טיפול גם לבעיה זאת

• איצי באר

שדה יקר
      תופעות הלוואי של הטיפול ההורמונלי אינן אמורות להפריע לך בטיול, זאת במיוחד לאור העובדה שאינן מורגשות מיד לאחר הזריקה.
      לוקח זמן עד שהטסטוסטרון מתחיל לרדת (זו מהותו של הטיפול) ולכן כנראה שאתה יכול לצאת לטיול ללא שום חשש.
      בכל מקרה גם במהלך הטיפול ההורמונלי, אין להימנע מפעילות חברתית כמו טיולים וכו'. כמובן שלא מדובר על טיול בעצימות גבוהה.
      סע ותהנה….

23. מיכאל

לכל חברי הפורום ,
    אחרי עיון במספר רב של מקורות של מידע ברשת לגבי אבחון וטיפול, שחלקם במוסדות רפואים,ורובם באופן טבעי הם מטעם בכותב, שהינו רופא המתמחה בשיאה זו או אחרת, בטיפול בסרטן הערמונית, מביופסיות ועד טיפולים שונים, הגעתי למסקנה שהאתר של תל השומר הוא המעמיק ביותר במרוכז ביותר וברור ביותר, והכי אוביקטיבי שאינו מנסה לקדם שיטה זו או אחרת.
    ובכלל גם בתחום האבחון הגישה שלו תואמת הרבה מחקרים שקראתי בתחום ההתאמה בין כלי האבחון השונים.
    זה אתר רשמי של בית החולים תל השומר, זה פשוט חובה לקרוא אותו.
    יוצאים עם הבנה, הדרכה, ובעיקר עם הרבה פחות סימני שאלה.
    תעיינו תרגישו שזה נכון.
    https://cancer.sheba.co.il/%D7%98%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%A1%D7%A8%D7%98%D7%9F-%D7%94%D7%A2%D7%A8%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%AA

• אריק

הביופסיה שלי בשבוע הבא ואני מאמין שיעבור עוד המון זמן עד שאקבל תשובה , ובנתיים אני משתגע כאילו החיים נעצרו
      הסיפור שלי נגע חשוד פריידס 4
      ללא פריצה או מעורבות אחרת. PSA שלוש שנים אחרונות 0.5 עד 0.8 האחרון מכול מה שקראתי והבנתי סרטן ערמונית הולך יחד עם PSA גבוה

• מיכאל

אריק
        זה הזמן לעשות עבודה עצמית,לחיות עם אי ודאות,גם לאחר הביופסיה בסבירות גבוהה מאוד, הכל ישרא בדרגת אי ודאות מסוימת, אין כלום,אז מה זה היה? המשך מעקב,
        כן יש ממצא,בדרגה נמוכה סרטני, מה עושים, מה הבדיקה הבאה, כן טיפול לא טיפול וכו, איזה טיפול מתי .
        סביר שזה התסריט, בקצור נכנסת לרכבת לשום מקום.שיכולה להרוס את שגרת החיים,
        כי גם אם אין כלום ידרש סוג של מעקב, ועד לתסריט הקיצוני היותר.אבל זה לא משנה את עצם ההתמודדות, לא ניתן לחיות בהמתנה לתחנה הבאה.
        עם זאת, זה בכל זאת מתח עד לתוצאת הביופציה, כי היא נקודת מפתח מרכזית בתהליך.
        מדוע אני כותב, כי הדבר הכי חשוב זה היכולת לחיות בשגרה זה עבודה תודעתית קשה וכשעוברים אותה היא קלה. פחד יכול להיות מתסריטי עתיד,ולמעשה זה הכל בניתוח תהליכים עתידיים. בפועל יש רק מה שקורה עכשיו.
        מבין ללבך. אין ברירה, זה הזמן להכנס בגל הזה שמציף את הראש. עד שיעלם.

• אריק

מיכאל
          כתבתה ממצא בדרה נמוכה , הלוואי שהיה כך יש לי ממצא 15 ממ prids 4. אומנם בלי פריצה ומערובות אבל זה עדיין מדאיג מאוד , אין לי מידע סטטיסתי מה הסבירות שממצא כזה יצא לא סרטני

• מיכאל

יש מחשבונים, שמראים סטיטיסטיקות, זה ברור שpsa נמוך זה ממצא מעודד, אולם הpirads4, אומר כן לביופסיה.
            זה בדיוק המקרה שכן צריך לעשות ביופציה.
            כי לאחריה אם ממצא סרטני, הבדיקות על בסיס הריקמה דנלקחה נותנת כיום הבנה לטיפולים מתקדמים .
            תקווה שזה ממצא שאינו סרטני. זה בהחלט יכול להיות. יש מקרה של אחד המשתתפים שהשיב לי כאן. שלמרות ממצא גדול זה לא היה סרטני.
            אבל עשית נכון מאוד ביופציה זה המהלך ננכון.
            בהצלחה.

24. זאב

יש לי גליסון 7 (3+4) psa 8 עברתי ביופסיה ומתוך 17 גלילים 2 נמצאו נגועים באותו מקום.עברתי pet ואין פריצה מחוץ לערמונית. אני מהסס בין hifu שנמצאתי מתאים על ידי בית החולים רמבם אך לצערי מכבי לא אישרו לי טופס 17 ואני מערער על כך .כמו כן מתאים לקרינה ב mrlinac באסותא. מתלבט איזה טיפול לעשות .אשמח לשמע חוות דעת בנושא.
    כמו כן כדי להימנע מתופעות הלוואי של הטיפולים הנ"ל בעיקר במישור המיני חשבתי לא לעשות דבר(אני בן 69) מכיוון שהיום מרגיש טוב ופעיל מינית.
    האם יש איזה בדיקה שיכולה לחזות מה הסיכוי שהסרטן שיש לי יהפוך לאלים?
    תודה

• מיכאל

יש בדיקה של תאים מהביופסיה, שנקראת דיסייפר, בחברה שעושה 4kscore,, חברת פרוגנטיק, לדעתי זה שווה, אם סוג הסרטן לא אלים זה בהחלט חזוב לדעתלאחר ביופסיה.

25. נתן

דר אביבית פאר מרמבם מקבלת באופן פרטי ?
    איפה וטלפון .

• יעקב

נתן
      ד"ר אביבית פאר מקבלת פרטי במקרים מסוימים
      אנחנו לא מפרסמים את הטלפונים של הרופאים
      תרצה אשלח דווא"ל

26. יוסקה שרגא

חברים להחלמה ואחים לצרה אתמהה כלומר תמהתני היתכן שהודעות המפורסמות כאן נמחקות ועוברות צנזורה דווקא בעידן שבו אנו מצווים ביתר שאת על שמירה על אושיות השיח הדמוקרטי כנגד הדיקטטורה הכללית והרפואית המאיימת על כולנו? להלן וכדקלמן ההודעה שנעלמה למיטב מה שהבחנתי
    הסיפור של ס"ע הוא צומת שמצטלבות בה מספר בעיות מודחקות שצריך להעלות את המודעות אליהן;
    דבר ראשון הדחקה של כל האפידימיולוגיה האונקולוגית הלא מדבקת אבל המתפשטת נורא. מה שאנשים עוד לא קלטו הוא שכמו שכל אדם מועד לחטוף נזלת או לשפעת כך כל אדם במדינה הולך להסתבך אונקולוגית או הוא בכבודו ובעצמו או מישהו מאוד מאוד קרוב ויקר לו שהוא יצטרך ללוות אותו ולעזור לו בטיפול אם נותר בו עוד טיפת רגש אנושי.
    דבר שני שיטת הקופות החולות לגמרי פשטה מזמן את הרגל ועימה כלל הרפואה הציבורית הקונבנציונאלית בישראל.
    דבר שלישי מרבית העמותות והאגודות למלחמה וכאלה אינן נלחמות ממש על זכויות החולים פשוט משום שהחולים והחולים לעתיד לבוא הם הגורם הכי חזק מספרית אבל גם הכי חלש פוליטית.
    דבר רביעי והוא אולי החשוב ביותר כלל המגדר הגברי נמצא במצב של שום כלום מודעות והזכויות שלו עלובות ממש בהשוואה למצב המקביל של הנשים. רוצה לומר הגברים של היום נזרקים למצב הנשים המשעבדות של אתמול והזכויות שלהם בצפרדעים של הזבל. לכן בשעה עגומה ומאוד לא מוצלחת הגיע באמת הזמן למהפכה טוטאלית בתחום רפואה ציבורית בישראל, עוד יותר מזה במגרש האונקולוגי ועוד הכי הרבה בתחום של המאבק על תיקון היחס הכללי לחולי סרטן הערמונית שזה בעצם כל ציבור הגברים בישראל שמזלם הטוב הציל אותם מתאונות הדרכים, ממלחמות מפעולות איבה ממחבלים ומכל מיני מרעין בישין דומים לא עלינו. כלומר כל גבר שניצל ממצב של מי באש ומי במים ימצא עצמו במוקדם או במאוחר באותה צרה ואז יגלה שסך כל הסיוע והתמיכה רעוע מאוד. נקווה שעכשיו ניתן יהיה לקיים שיח חופשי פתוח וביקורתי בלי תירוצים וללא מחיקות

27. אריק

קראתי את הספר של גיורא איילנד הוצגו שם מספר טיפולים פוקלים , שאלתי האם ביטוח פרטי ( הראל ) או ביטוח משלים מכסה את הטיפולים שהוצגו
    כי המחבר ציין רק באופן פרטי , למה הכוונה

• יעקב

אריק
      חברות ביטוח נותנות מענה לגבי כסוי בהתאם לפוליסה שיש לך

• מיכאל

לדעתי המידע בעיני הטחפולים בספרו של גיורא איילנד, מתאים לזמן הכתיבה, כיום הרבה טיפולים ניתנים במסגרות הסל,ביטוחים משלימים ופרטיים.
      אם אני מבין נכון, אתה לומד את כל אפשרויות הטיפול הקימות שאינן כריתה או הקרנות.
      זה אמנם שלב חיוני בנפילה ל"בור שנקרא סרטן הערמונית", בעיני זה חשוב לדעת הכל, אבל…בסוף לא להכנס לשום תסריט, מהתסריטים המוצעים, בהצטרף תנאים מסוימים. שאציין בהמשך.
      כל עוד אדם יכול להשאר בתפקוד רגיל ללא טיפול פולשני זה היעד מספר 1.
      יש לך הרבה שלבים בדרך, מהעובדות שציינת שאתה עדין טרום ביופסיה.
      יש גישות שונות לטיפול, גישה אחת, בכל שלב לטפל במה שניתן במינימום נזק אפשרי .
      אבל קראתי שיש רופאים שמציינים גישה אחרת לגמרי, ולא ממהרים להסביר אותה, הרי לכל הטיפולים הפולשנים יש תופעות לוואי, כמו גם הטיפול המיקרו כירורגים, החדרת חומר לערמונית חיתוך זעיר ננו ניחף וכו, כמו מה שאתה מתמקד בו כרגע,
      אבל הם בעצם חלקיים וזאת כדי להמנע מפעולה פולשנית שלמה. כריתה, שיש לה תופעות לוואי.
      הגישה הקיצונית,של אי-טופל שהרבה נמצאים בה בלי להבין, הרופא אומר זה לא לניתוח במעקב פעיל, בעיקר למי שאין לו את הכלים ללמוד לעומק את כל השחטות אלא מקשיב לרופא,גישהכזו משחררת את האדם מדאגה בתנאי שאין לו תסמינים חסימתיים או תפקודיים, וכביכול במעקב פעיל שזה אומר לא לעשות כלום,וכל עוד בביופציה אין גליסון גבוהה, ולא סרטן ממאיר בגבול הקריטי, שמצריך כריתה מיידית.
      פשוט בהצטרפות כל התנאים האלה, גיל והיסטוריה משפחתית גנטית, פשוט מאוד, לאלעשות כלום!!!
      מדוע כי הנזקים חמורים מהסכנה שמרחפת -הנה אתה עומד למות, לא, עכשיו, אבל אולי אם בעוד 10, 15 שנה, זה י9תיע ויתפשט, יש טיפולים סיסטמיים, כמו הרס רקמות סרטניות כולל בליטציום לדוגמא, ומי יודע צה יהיו הטיפול היותר מתקדמים שחלקם היום כבר בפרטי, טיפולים ביולוגים שמערכת החיסון משמידה בעצמה את הסרטן.
      אנשים מפחדים שהנה הסרטן יתחיל להתפשט ואז יהיו עם בעיות בבלוטות ובעצמות,
      אבל יש לי הפתעה, האמת שאם זה צריך לקרות זה יקרה גם אם תכרות את הערמונית ולא תתפקד מינית ותסבול.
      אין לך סרטן ממאיר,בביופציה, תנוח תחיה ותהנה, זה רוב החולים, שלמעשה נכנסו לתעשית המסורטנים המטופלים בגלגלי השיניים של תעשית הטיפולים , כשיגיע יום אם יגיע מצב מפושט תטפל.
      גישה זו מצריכה כוח נפשי עצום בהחלטה לא לגעת, כי יציעו לך הרבה טיפולים, וההבטחות ישארו ותופעות הלוואי יגרמו לאיכות חיים איומה, והכי גרוע, שתגלה כמו שניתן לקרוא פה על מקרים אמיתיים, שחוץ מתופעות הלוואי, מהטיפולים, הסרטן מתפשט גם כשכבר הוציאו את הערמונית כולה.
      עכשיו יגידו כן לא זיהו שיש גרורות אבל הן כבר היום בזמן הכריתה בדם והתפשטו אין מה לעשות.
      ומי שעבר כריתה, וזה לא חזר כביכול תפס בזמן, לא, אולי פשוט לא היה צריך כריתה.
      סרטן זו מחלה כלל גופנית יש איבר מקור וגרורות, במידה והסרטן גרורתי הואיתפשט בכל מקרה, ואז הטחפולים הם סיסטמיים, כלל גופנים.
      ברגע שיש טיפולי קו "אחרון", מדוע לעבור את סבל טיפולי הביניחם בשלבים השונים,?
      לא צריךאותי בשהיללצרף את סיפורי המקרים מהפורום עצמו, התחיל בטיפול אחד נגרר להבא, והחיים זה טיפול מתמדץשך ואיכות החיים לא טובה.
      גישה זו זוכה כיום למקום אצל הרבה רופאים שרואים את הבעיות כפי שתארתי, מטופלים רבים נמנעים ממנה, רופא אחד אמר לי, הריאתה יכול ללכת ברחוב ולהדרס כהמחשה לפרופורציות שיש לקחת בהבנת הסיכונים.
      אבל המערב רוצה לטפל ולטפל.זה בסדר, אבל ניתן גם לחשוב בחשיבה אי-טיפולית מושכלת, כי יש קווי טיפול סיסטימים בהמשך, זהנועד למי שיש יכולת לחיות עם תפיסה זו, הרוב לא יכולים רוצים להרגיש מטופלים שעושים משהו,בעניינם.
      זה קו חשיבה אחר שונה ולא מתאים לכל אחד, זה רופא אחד שהסביר לי, ובהתחלה לא קיבלתי את דעתו העמקתי וחשבתי ואני חושב שבהצטרף התנאים שציינתי יש לשקןל אפיק זה כאופציה, זה תלוי המיינדסט של הבנאדם, היכולת לחיות בידיעה כביכול שיש לו סרטן לא חמור, ולא לטפל. מדהים אבל חכם ובעיקר בלי תופעות לוואי.

• גורי

מיכאל שלום רב
        כל מה שאתה כותב יכול להיות חלק נכון וחלק לא נכון.
        אני לא רופא אך אני יודע שאם אחת מהבדיקות שמטופל
        עובר, בדיקות כמו בדיקה רקטלית,mri,psa וכו",
        מספיק שבדיקה אחת מכל הבדיקות הנ"ל לא תקינה או חשודה אני לא הייתי
        מהסס,מקסימום משוחח בעיניין עם עוד רופא ורץ לבצע ביופסיה.
        לפי דעתי רק תשובה של הביופסיה יכולה להנחות אם צריך טיפול,מעקב וכו".
        בברכה

• מיכאל

בעקרון הגישה שלך נכונה, אבל מסתבר שגם הביופסיה אינה מדויקת.
          והשאלה העקרונית מה תעשה עם התוצאות, לאן תתקדם?
          אני בהחלט מכבד את הגישה שאתה מייצג, של טיפול בהתאם לשלבים, זו הגישה של הנקניק סלמי שכל פעם שלב, זו גישה מקובלת על הרוב, אבל תקרא את המקרים בפורום ותווכח שגם לאחר ביופסיה וגם לאחר טיפול המחלה לא נרפאת, זה רק שלב. זה הפרדוקס.
          לטעמי במידה ואתה מצליח להבין את סיכוייך לממאירות( כי רוב החולים זה סרטן איטי.), בשלב מוקדם, תוכל לחיות עם הגישה השניה, לא לטפל בהצטרף התנאים שמניתי בפוסט הקודם.
          אלה שתי גישות שונות.

• מיכאל

לגבי הנכון ולא נכון, דבר מדברי לא מוצג שעובדות,
          תעיין שוב ותראה שהכל מופנה כחלק משאלה למומחה, אני ממתין לתשובה של מנהלי הפורום לגבי משמעותה של בדיקתה 4kscore, ביחס לניבוי הממאירות.והשוואתה לאחר ביופסיה.האם ניתן להסתממך עליה.

• מיכאל

שלום גורי
          חזרתי להודעה האישית שלך, ולא הבנתי למעשה מה השלב הבא לאחר שעשית ביופסיה?
          ציטוט
          "בנוסף לקחו כ 12 גלילים נוספים לבדיקה ובגליל אחד מצאו 2% מחלה,
          בדיקה פתלוגית גליסון 7 4+3
          שאר הגלילים נקיים.מכאן אני יודע שגם ביופסיה פיוזן לא תמיד מדוייקת."

עם גליסון 7 התחלת טחפול כלשהו, או שלמעשה אתה במעקב פעיל בחבד?

• גורי

שלום רב
            מיכאל
            באפשרותך לחזור אליי בטלפון 0522470475
            אסביר לך את התהליך שעברתי .

28. יוסקה שרגא

אחים יקרים לצרה, חברים טובים להחלמה במהרה בימנו לכולנו אמן כן יהי רצון; חבירנו מיכאל צודק מאוד בדברים הנכוחים בדברים שהעלה כאן שבהם קבע שחור על גבי לבן כי "ברוכים הבאים לרכבת שנוסעת כנראה לשום מקום, העיסוק בסרטן בטיפןל שלרוב זה כיבוי שריפות, הופך למלווה חיים", השאלה מדוע איש אינו מגיב לו ואינו לוקח את הדברים הלאה לכלל התדיינות ביקורתית נבונה פתוחה ונכוחה? התשובה ככל הנראה התרגלנו למספרים של בדיקות ושל עמידה בתורים ואיבדנו לגמרי את היכולת לחשוב ואת האפשרות לדיון חופשי ולהגנה על זכויות המטופלים. כי אם נגסה להבין וגם לעמוד על הזכויות שלנו אז המומחים הכי גדולים והפרופסורים החכמים והקופות והפקידים מה שמנהלים את המערכת עוד עלולים להתרגז עלינו מאוד ולעשות לנו נונונונו ושוב לא נהיה כמו מין כבשים צייתניות שעומדות בשורה בתור לבירור הדיגיטלי המאוד משוכלל ומתקדם. לכן כדאי לנסות בכל זאת במידת האפשר לפתוח כאן ובכל מקום אפשרי אחר את הדיון, להקים קבוצת תמיכה חדשה ואחרת של לימוד ביקורתי יסודי מעמיק חקור של הנושא וללבן את הדברים לאשורם באופן מעמיק חקור תרתי משמע ואם מיכאל יכול אנא פרסם פה פרטי התקשרות ויבוא על הברכה.

• מיכאל

הבעיות של חולי סרטן הערמונית הן מהמורכבות והמסובכות ביותר להבנה. צריך לזכור,
      הפורום הזה הוא הצלה גדולה לכל מי שנופלת עליו הידיעה שאובחן כחולה סרטן ערמונית.
      ההשקעה והליווי עם המידע ועץ ההחלטות הוא קרש הצלה וככזה אין לו תחליף.
      לכן הדיון במסגרת הפורום במקרים אישיים זה היעד החיוני ביותר והראשון במעלה, שנותן מענה לבעיה הכי משמעותית שאין לה מענה במקמות אחרים.
      בנוסף, מצטרפות להליך הפרטי בעיות כלליות שכולם כבר כנראה מודעים להן, וחוו אותם.
      זה צריך להיות מטופל לטעמי בנפרד כמו שהציעו מנהלי הפורום.
      ציינתי בעבר, שהיה טוב אם היה נוסף פורום נוסף תחת האתר רק להתיעצות בנושאים טכניים בירוקרטיים ועקרוניים, אבל זה החלטה של ראשי העמותה.
      בעיון בהודעות ניתן לראות שהמענה החשוב ביותר זה הליווי בתהליך עם עץ ההחלטות והטיפולים של מי שכבר אובחנו ומתקשים לעבד את כל המידע בכל שלב.
      בעיני זו משימה עליונה.
      עניין הזכויות והעובדה שזה נוגע ל50 אחוז מאוכלוסית ישראל, הוא דרמטי אבל יכול להעשות במקביל.כדי לשמר את היכולת לתת מענה וליווי למטופלים שחווים מצוקה שלא ניתן בכלל להסביר אותה בכל שלב בטיפול.
      לכן צריך לשמר את ההודעות בפורום, לדעתי במיקוד לטובת ועזרת החולים, דווקא בגלל הבעיות שגם כך קימות בתהליך הטיפולי, המורכב ומתמשך, שכולל גם חידושים וכו'
      אני תקווה שימצא פתרון לבעיות הבירוקרטיות והכלליות, בקרוב, ובהחלט צריך לתת מענה גם להן. אבל צריך לזכור, זה תפקידה של המדינה, לבנות מעטפת עזרה ותמיכה לחולים, כמו שניתן יחס לסרטן השד לנשים. וזה לא קיים, וזו מצוקה קשה שנופלת על המטופלים בנוסף לטיפולים עצמם.
      כנראה שהכתובת לשינוי היא חברי הכנסת ועדת הבריאות ומקבלי ההחלטות. וזה צריך להעשות במקביל, כי שם מתקבלות ההחלטות.
      לא ניתן להמנע מלציין שרואים שגם בדיון בטיפול במקרים בפורום באופן אישי הבעיות הבירוקרטיות מתפרצות, מהשגת הדמיה, דאך הבנת סוגי הטיפולים, חוסר בתורים ומשאבים וחוסר מידע איפה ניתן ולמי פונים. זה בעיה ענקית, וככזו כנראה שהשינוי צריך להתרחש במסגרת גדולה יותר אצל מקבלי ההחלטות.
      שרובם גברים!, אני אישית חושב שהאדם שכבר הרים את הכפפה זה מר גיורא איילנד שחשף את הבעיה בשורשה, וחושב שהעמותה יכולה לבקש ממננו להרתם לעניין, זו דעה אישית שלי.

29. אהרון

היה מאוד מעודד אם היו כאן גם הרבה סיפורי הצלחה , כאלה שעברו טיפול והמחלה לא חזרה הרבה שנים , אם בכלל יש דבר כזה , כי הרושם כאן שלרוב זה חוזר . אני עדיין בשלבי הבירור וידיעה שאכן יש סיכוי לצאת מיזה היה מאוד עוזר

• מיכאל

הבנת נכון, סרט נע של טיפולים, הסרטן מחלה סעסטמית איבר המקור רק התחלה, תקרא על אסטרטגית הרעבת הסרטן. ביוטיוב, יש מדענים שמסבירים איך.
      הרבה קשור בתז6נה, ותוספי מזון.
      ועד מקרים ללא תקוה שהסרטן נעלם עי תרןפה מיוחדת נגד תולעים, מדבנדזול.
      האפוציות גדולות הכל תלוי בחולה.

• יעקב

אהרון
      סיפור הצלחה הבולט ביותר של יו"ר העמותה איצי באר
      אשר עם גרורות בעצמות וPSA גבה מאד הצליח להתגבר על המחלה וכיום המחלה תחת שליטה
      ישנם לא מעט הצלחות אחרי ניתוחים וטיפולים במידה ואתה רוצה לשוחח עם אנשים אוכל למסור לך טלפונים
      לאחר שיחה אתם
      יעקב

• אהרון

יעקוב
        מבחינתי הצלחה זה שהמחלה לא חוזרת שנים רבות. ותופעות לוואי לא משמעותיים

• איצי באר

שלום אהרון
      אם יש מחלה שהתגלתה מוקדם מספיק יש סיכוי גבוה שבעקבות טיפול נכון החולה יחלים ממחלתו.
      לדוגמא,
      קרוב משפחה שלי אובחן בגיל 47, לפני כ 20 שנה, עם מחלה ראשונית ביותר, גליסון 6 ו PSA בסביבות 5.
      הוא עבר ניתוח להסרת הערמונית ומאז לא נזקק לטיפול נוסף. כמובן שאז הניתוח היה ניתוח פתוח. לא היה אז רובוט באופק.
      ה PSA שלו היום אפסי.
      לציון שהיכולת המינית שלו נשמרה הוא גם מקיים עד היום יחסי מין.
      אז בהחלט אפשר להגדיר זאת כסיפור החלמה מרשים.
      אז המפתח הוא גילוי מוקדם של המחלה.
      לכן אנו בעמותה ממליצים לגברים להיות במעקב שנתי של PSA וכן להיות ערים לכל סימן מחשיד מקדים כמו בעיות בהשתנה או בעיות לא צפויות בקיום יחסי מין.
      בריאות לכולם.

30. גבריאל

שלום חברים,
    אשמח לדעתכם

ברשותי גליקסון 7 עם פיזור בבלוטות לימפה באגן
    בדיקת psa ראשונה לפני כחודשיים וחצי- 325

הטיפול:
    קזודקס 50 מ"ג – חודש
    זריקת דקפפטיל ראשונה – לפני חודש ושבוע
    ובטיפול באבירטרון + פרדניזון כשבועיים

שאלתי היא: בבדיקת psa שנערכה לפני כיומיים psa ירד ל 11.2
    האם הוא אמור להמשיך לרדת?
    מה הערך שנחשב לטוב?

כמו כן ישנה עלייה בערכי כבד
    ALT עלה ל- 111
    ו AST עלה ל – 53
    האם זה בגלל הטיפול, ומה המלצתכם?

תודה מראש

• יעקב

גבריאל
      קשה לשער לאיזה ערך יגיע ה PSA הכל תלוי באגרסיביות המחלה שלך
      אך יתכן מאד שהיה ירידה נוספת
      כדאי שתקבל חוות דעת נוספת בהתיחס לכל הנתונים הרפואים שאותם תציג לאונקולוג /אורולוג
      רפואה איננו מדע מדויק ולכן קשה להעריך בעוד מספר חודשים

31. יוסקה שרגא

אחים יקרים לצרה וחברים להחלמה; בשום פנים ואופן לא לענות רחמנא ליצלן לאתגר הכרוך בשני הקבצים הנחוצים מאוד שיבהירו את אפשרויות הקרינה במדינת ישראל המאוד מתקדמת ואת אפשרויות הבדיקות החדשניות. כי אם נצליח בכל זאת להבין משהו במיגרנה הכללית הקשורה במחלה, אז חס וחלילה לא נמשיך לעמוד בתור כמו גלמי חושמים כדי שיעשו לנו את הבדיקה המאוד נעימה בתוסיק של כולנו. ואם נתעקש ונשאל יותר מדי שאלות ונקבל יותר מדי הבהרות, אז המומחים העצומים והפרופסורים הגדולים שלוקחים אלף שקל לחמש דקות התייעצויות – עוד עלולים להתרגז עלינו .לכן תשכחו לגמרי תיכף ומיד מהאתגר של הבהרת הקרינות והסברת הבדיקות החדשניות. כל טוב ובריאות מאוד טובה חזקה ואיתנה לכולנו

• מיכאל

בעקרון יש כאן איזה תובנה סמויה שהמחלה לא קטלנית ברוב המקרים, ואז כנראה נוצרה שרשרת רפואית כלכלית, שתעשיה שלמה שמניעה בסרט נע את החולים משלב האבחון עד הטיפולים המתקדמים.
      משהו לא הגיוני, בעובדה שבסרטן ערמונית מתבצעים אבחונים וטיפולים שאף אחד מהם אינו מגדיר ומוחלט, זה פשוט מדהים שבכל שלב, שנראה כמו הצלחה, יש בדיוק את הנסיגה ההחמרה הבאה.
      כל חולה חייב לשאול את עצמו שאלות קשןת לגבי המחיר שהוא מוכן לשלם בטיפולים או אי טיפול.
      כנראה ששרשרת הסרט הנע של רפואה וכסף, בנויה על העקרון שבמערב יש העדפה עקרונית ליזום לפעול לתקוף אתהמחלה שיעלים אותה.
      מה שמעניין שיש כיום הרבה מדענים שמדברים על פעןלה הפוכה, וגם חלק מהטכנולגיות המתקדמות, הרעבת הסרטן.
      כי הסרטן ניזון ממשהו.
      רואים את זה בצורה ברורה שגם אחרי כריתה מלאה יש עליה בpsa, והתפשטות בגוף. זה סיסטמי הערמונית רק איבר המקור.
      ההרעבה קשורה למה שהסרטן צורך כדי להתפתח.
      בגלל שסרטן הערמונית איטי בד"כ, יש מרחב תמרון להווצרות שרשרת טיפולים, כביכול יש זמן…ברוב המקרים.
      ברוכים הבאים לרכבת שנוסעת כנראה לשום מקום, העיסוק בסרטן בטיפןל שלרוב זה כיבוי שריפות, הופך למלווה חיים,
      חשוב לי לספר על סמך מה אני מציין זאת,
      אבי חלה בסרטן ערמונית, בגלל שהיתה לו מגבלה ניתוחית מסוימת הוחלט בלית ברירה לא לנתח , רק ביופציה היתה בלתי נמענת.
      הוא המקרה שהוכיח לי בדרגות לא חמורות מאוד, שהן מעטות, עם או בלי טיפול זה אותו דבר.
      כאן נכפה עלינו מצב, והמחלה לא גרמה למוות, כמעט והתעלמנו ממנה כי במילא לא ניתן היה לטפל. אבי נפטר בלי שום קשר לסרטן ערמונית, ולא קשיים מהסרטן. גם ניסיון לתת קזודקס כי היתה גם הגדלת ערמונית, יצר בגלל תופעות לוואי.
      זו דוגמא שצריך לחשוב עליה, רבים לא רוצים להתסכן כביכול לא לטפל. זה מצב פסיכולוגי שכל אחד צריך להחליט כיצד לחיות איתו.

32. אריק

מה הסבירות לגילוי סרטן בביופסיה פיוזן עם psa בין 0.5 עד 0.7 מעקב שיגרתי ב3 שנים אחרונות , למרות שנתגלה ב mri נגע חשוד prids 4 ללא מעורבות וקופסית שמורה משהו שמע על מקרה שכזה

• מיכאל

אם אתה רוצה תשובה מיידית מהיום לנחר, תעשה בדיקה psa free, בתל השומר מרפאות חוץ ללא הפניה עד כמה שידוע לי בערך 100 שח.
      היחס בין הpsa לpsafree,
      יתן לך סבירות לממאירות או לא. יחס נמוך סבירות לממהירות יחס גבהוה באחוז לא ממאיר.
      זה הוכח כנכון. זה בעצם בדיקה חלקית מה 4kscore.
      זה זמין ומיידי.
      Pirdas 4 עם psa נמוך זה או דלקתי או סרטני אבל שתי האופציות ריצוניות בסבירות כי התוצאה לא רגילה. ההימור שלי דלקתי.
      הבדיקת דם psa free , סוגרת סבירות מהר מאוד.
      תעדכן מעניין לדעת מה התוצאה.

• אריק

איך מתאמים תור לבדיקה ולאן מגיעים

• אריק

יש טעם לעשות או האם זה נכון לעשות psa free. כשהרמה הכללית
        0.7 -0.9

• מיכאל

אומרים שכשרמת ה psa נמוכה כביכול אין טעם לעשות בדיקת psa free,
          אבל בתנאים מסוימים, ניתן לחשוב על בצוע הבדיקה שאין בידך כל בדיקה זמינה אחרת, כדי לקבל אינדקציה מסוימת גם אם לא מלאה.
          לי עשו כשהpsa היה 1.2, והרופא כן התייחס לכך, שהpsa free היה 34 אחוז.
          הpsa free כולל גם psa, וממה שהוסבר לי הוא חלק מהמרכיבים של 4kscore, אז למעשה אינדקציה מסוימת זה כן.
          לשיקולך במצב של pirdas4, לדעתך במחיר שווה.
          כשאני בדקתי טלפונית עם תל השומר, ניתן היה לתאם ולהדיע. בלי הפניה למרפאות חוץ.
          בכלחית דורשים אותו סכום עם הפניה.
          לשיקולך.

• אריק

מיכאל
            קראתי את כול התגובות שלך זה מוסיף הרבה תובנות, אך נשארתי סקרן עשיתה בסוף ביופסיה , מה היתה התוצאה ובכלל מה מצבך היום ואיך בכלל נכנסתה לסיפור הזה

• מיכאל

לאריק,
            כפי שציינתי בהודעות שלי כאן, תוכל לקרןא יותר אחורה יש פרוט מלא יותר סכל שלב, והסבר לגבי ההתלבטויות.
            אני עשיתי בדיקת4kscore, בעקבות עליה מהירה של הpsa, והתוצאה היתה נמוכה רק 2 אחוז, בהדמיה mri, pirads3, ואז הpsa ירד,
            ואז נשארתי באוויר, עם הפניה לביופציה, עם חוסר שתוף פעולה של הקופה, לגבי הדמיה חוזרת. ואז עלו כל השאלות שלגביהן בעלתי הודעות.
            כי ניסיתי להבין את כל השלבים, ומ עומד לפני, והבנתי שאין אף שלב שהוא מוחלט.
            מאוד חשוב רקע גנטי, וגיל.
            בהיסטורית הודעות תוכל לקרוא פרוט מורחב של המידע , אין טעם להעמיס שוב כאן.

• אריק

מיכאל
            המקרים שלנו קצת דומים גם לי היה עליה בpsa כנראה חיידק בשתן נמצא בתרבית חיובי , הpsa עלה מ0.7 ל 3.5 ואחרי חודש ירד חזרה ל0.7
            במהלך אותו החודש עשיתי mri. ויצא נגע חשוד prids 4. הייתי אצל הרופא וקבלתי הפניה לביופסיה פיוגן ( עדיין לא עשיתי ) לא יודע אם למפענח היתה השפעה לתת פריידס 4 בגלל הקפיצה תוך שנה. לגבי בדיקת 4k. הייתי עושה אבל הבנתי שאין טעם לעשות עם psa פחות מ0.8
            אז כרגע אני מאוד מודאג וחושש ומחכה לביופסיה

• מיכאל

לאריק לתגובה שלך מ14.3.23 בערב.
            אני הייתי עושה את ה 4 kscore, כי עם או בלי ביופציה, אם היא נותנת תשובה לגבי הסיכוי לממאירות ב10 שנים הקרובות, ואינה פולשנית זה בעצם הדבר הכי חשוב שמאובחן רוצה לדעת.
            ויש השתתפות של הקופה, זה שהמדד psa ירד ונמוך, לא צריך למנוע ממך לבצע אותה, כי הטענה שהבדיקה בודקת מריכיבים מסוימים מיוחדים בדם. ואינה פולשנית.
            אצלי דחפו ל 4kscore.
            ובעיני ההשקעה שווה, ראה גם את ההודעה האחרונה ששלחתי למנהלי הפורום, בעניין הסוגיה והשאלה לנומחים, של משמעות תוצאת ה4kscore, למקרים הגבוליים, כעת אני מבין מדוע זה עניין אותך מאוד אישית.
            תמיד תזכור שתשאר עם אי ודאות מסוימת וסיכון מסויים למשהו לא מוחלט שלא נתגלה.
            לכן באופן אישי אני הייתי משקיע בכל בדיקה שאינה פולשנית.
            אבל בשורה האחרונה ההתמודדות היא פסיכולוגית אישית עם הידיעה שאולי יש משהו, אבל וזה אבל גדול, אתה במצב טוב יחסית, והדילמה הזו מלווה את כולם בכל שלב בתהליך גם מטופלים בשלב מתקדם יותר. כך שבשום שלב לא מסתיימת האי ודאות.
            מכאן שצריך להרגע, טוב שגילת ותחשוב שלא היית מגלה, או כמו במחלות אחרות שישנם בגוף ולא מתגלות ומתפרצות פתאום
            לכן אני מאוד מרוצה אישית שגיליתי במקרה את בממצאים. זה עניין של גישה בחיים יש מי שממצאים מעוררים בהם חרדות. ויש מי שרואה בזה יתרון שנתגלה מוקדם וניתן לעקוב ולטפל אם צריך בזמן.
            הערה נוספת פענוח נוסף של ההדמיה זה דבר טוב אבל יקר, המומחה לדעתי נוטים להגזים להחמיר כדי לא להתבע שלא גילו. אבל אין קשר בין רמת הpsa,לאופן פענוח של ההדמיה פיראדס 4,
            שורה אחרונה, נמצא עזרה בתשובת המומחה שמנהלי העמותה יתנו לשאלתי בעניין משמעות תוצאת בדיקת 4kscore.
            נקווה בקרוב כי זה נותן יכולת להבין לטווח ארוך מה לעשות.

33. יעקב

שלום

לאחר ניתוח PSA אמור להיות נמוך יותר
    ממליץ להתייעץ עם אונקולוג\ית
    בהצלחה
    ד"ר דניאל קייזמן, מנהל היחידה לגידולי דרכי השתן, מערך אונקולוגי, מרכז רפואי תל אביב ע"ש סוראסקי

34. אבי

שלום לכולם
    דחוף!!!!
    היכן ניתן לעשות בדיקה pet psma. תורים זמינים ותשובה מהירה או במקום באופן פרטי וללא הפניה ( יש הפניה לביופסיה ) אם יש טלפון בבקשה לציין

35. מיכאל

4בקש לשאול שאלה עקרונית למומחה,
    שיוכללעשות סדר .
    לאור קריאה של הרבה מהשאלות והתשובות ועץ ההחלטות.
    שלום,
    אני קורא כל הזמן תשובות לגבי 4kscore,
    מצד אחד מאוד מחשיבים את תוצאות הבדיקה לגבי סיכוי התפתחות סרטן גרורתי ב10 השנים הקרובות. כלומר אם התוצאה נמוכה מאוד, זה בעצם נותן בטחון שגם אם יש תאים סרטניים זה לא עתיד להפוך לסרטן גרורתי.
    ומצד שני כל הבדיקה רלוונטית רק לפני ביצוע ביופציה.
    אלא, שלא מציינים מה קורה בשלב הביניים, כאשר עושים הדמיה mri,ויש ממצא חשוד בדרגה בינונית.עד pirads3,
    יש הטוענים שהבדיקה 4kscore כבר לא משמעותית ברגע שיש ממצא חשוד בהדמיה.
    אבל למעשה הדילמה בממצא חשוד בינוני נשארת .
    בכנס אורולגיים הציגו מחקר, נמצא ברשת, לגבי מי שהיו אם תוצאות נמוכות ב4kscore, וכן עברו ביופציה.כלומר השוואתיות בין תוצאת ה4k לבין ביופציה.בזמן אמת.
    ואז שוב אותה בעיה.
    כי ההתפלגות היתה, ש50 אחוז לא נמצאו עם סרטן כלל.
    ו50 הנותרים, ממצא סרטני בביוךסיה, בהתפלגות ש40 אחוז עם גילסון נמוך עברו למעקב פעיל בלבד, מה שאומר, שה 4kצדק, ורק 10אחוז גליסון 7. שדרש טיפול.
    כלומר בין 5ל10 אחוז טעות ביחס לתוצאת ה4kscore.
    כלומר, תמיד נשאר אחוז מסוים של טעות ופספוס.
    המסקנה הראשונה שאין שום כלי חד משמעי שנותן תשובה מוחלטת.
    לא הpsa, לא ההדמית mri, שרק מעידה על אפשרות של ממצא חשוד כסרטני,כי לא מבדילה בין סרטן לדלקת.
    והביופסיה עצמה גם פיוזן יכולה לפספס סרטן בגלל המיקום של המחטים.
    זה מחזיר אןתנו ל4kscore,!
    וזו שאלתי,
    שאלתי,
    אם ב4kscore, מדברים על סיכויי המצאות והתפתחות סרטן גרורתי ב10 שנים הקרובות, והתוצאה נמוכה, הרי שאיזה טעם בכלל להכנס לביופציה, אפילו גם אם יש ממצא בהדמיה, mri,ברמה בינינית או נמוכה?pirads2 pirads3,
    האם עדיף להמנע במצב כזה, מכל הליך פולשני כולל ביופציה, מלכתחילה לא?
    כי זה כל הרעיון של ה4k, או שאני טועה, וברגע שיש ממצא חשוד בהדמיה עד לרמה בינונית pirads3, אז למעשה ה4kscore חסר משמעות?
    נשמח לקבל תשובת מומחה בעניין שיעשה סדר.
    תודה

• גורי

מיכאל שלום
      לגבי בדיקת 4k אני כותב לך מה אני עשיתי.
      בעיקבות עליית psa מבדיקה לבדיקה, כל 3 חודשים ניגשתי
      לרופא. בבדיקה רקטלית ערמונית קטנה ולא חשודה,בהיסתמך על psa גבוה
      ולפני החלטה על ביופסיה
      עשיתי בדיקת 4k שהתוצאה 17%.
      בהיתייעצות עם הרופא ביצעתי mri פיוזן שהיראה pirads 3.
      בעיקבות כל התוצאות הנ"ל הוחלט לבצע ביופסיה

הדגימה שלקחו איפה שהmri היראה נגע pirads 3 לא היה כלום
      בנוסף לקחו כ 12 גלילים נוספים לבדיקה ובגליל אחד מצאו 2% מחלה,
      בדיקה פתלוגית גליסון 7 4+3
      שאר הגלילים נקיים.מכאן אני יודע שגם ביופסיה פיוזן לא תמיד מדוייקת.
      בהצלחה
      אם אתה רוצה תתקשר 0522470475

• מיכאל

שלום גורי, ראשית תודה על השיתוף,
        כמו שציינתי וציינת גם שוב שלב בעצם אינו מדויק.
        השאלה ששינו צריכים להבין אותה באמצעות מומחה, שלדעתי גם תעניין אותך, זה אם ביופציה או בלי ביופציה, האם ה4kscore, הוא מדד מדויק לניבוי קיום של סרטן גרורתי בטווח 10 שנים. כלומר שזה לא רק שאלה אם צריך ביופציה או לא, אלא הויתור על ביןפציה, בגלל ה4k, בגלל שהיא רלוונטית גם לאחר הביופציה, כי גם אם מתגלה סרטן ,הוא באמת לא יתפתח לגרורתי ב10,20 שנה הקרובות. ואז לא רק "חסכון " מהליך פולשני, ביופציה, אלא גם מעקב פעיל ולטיפול, גם אם מתגלים תאים סרטניים. בביופציה.
        זו השאלה הכי משמעותית ומטרידה,
        אם ה4k רלוונטי גם לאחר ביופציה.
        אני יודע שברגע שיש ביופציה, יש כבר בדיקות נוספות, שמגדירות את סוג הסרטן והכדאיות בטיפול בו.
        אני מתעקב על ה4k כי אם זה נכון מה שהם מבטיחים, למעשה זה מיתר את כל ההליכים להמשך.
        או שלא,
        כדאי ראשית שנמתין לתשובת המומחה, במענה לצאורך המשך הדיון,
        ואז ניתן יהיה להבין יחד מה הלאה.
        תודה.

36. ישראל

אני חולה בסרטן ערמונית מפושט בעצמות . בחצי השנה האחרונה החלה ירידה חזקה ברמת ההמוגלובין והטסיות. בבדיקת מח עצם נמצא כי הסרטן חדר למח העצם ופוגע בייצור של כדוריות הדם האדומות .כרגע מטופל בכימותרפיה שעצרה את עליית ה psa היה 535 ואפילו יש ירידה לאחר שלושה סבבים של כימותרפיה (מוחלשת)ל 321 .ברצוני לברר עם חברי הפורום האם מישהוא עבר מיקרה דומה ויכול לשתף כיצד עבר אותו , בתודה מראש

• יעקב

ישראל
      לגבי המוגלבין נתן לקבל ערוי (מנות דם ) בבית חולים בהתאם רמות המוגלבין ו-הדבר נתן לתחזוקה לאורך זמן
      טסיות PLT (טסיות נמוכות מסכנות אותך ) לא ברור עם איזה רמות של הטסיות אתה נמצא אחרי הטיפול ואיזה היו לפני כן יש להועץ היטב לגבי אופי הטיפול עם אונקולוג מנוסה ואולי המטולוג

37. יוסקה שרגא

אם באמת הקמנו את הפורום כדי שאנשים יוכלו לשאול שאלות, להחליף דעות ומידע אז למה לא עונים מטעם העמותה על הצורך בדברים הבאים
    קובץ שמסביר בדיוק על הבדיקות הגנטיות והגנומיות וכל התחום החדשני של הביומארקרים ואיך אפשר לבצע אותן הלכה למעשה ואיך אפשר לדרוש ולקבל השתתפות מטעם הקופות שכידוע מאוד דואגות לנו יפה לגמרי.
    קובץ שמסביר על אפשרויות הקרינה.
    וגם למה אנחנו לא דורשים מתאמות ס"ע בכל בתי החולים בישראל.
    ושאלה אחרונה האם יש בערים הגדולות קבוצות תמיכה שבהן גם אנשים מנסים ללמוד תכלס בשטח ולהתעמק בכל התחום הזה של אורואונקולוגיה כדי שלא יעמדו כמו גלמים וחושמים לפני הפרופסורים המומחים הגדולים שיפנו אותם מקרינה לניתוח לבדיקה בלי שהם מבינים בכלל מה מתרחש איתם ולאיפה נעלמה להם הבלוטה ומהיכן ברח להם הפיפי. בלי ששמו לב

38. שאול

שלום,עברתי ניתוח להסרת הערמונית לפני כ 7שנים עם 30 הקרנות ה p,s ,i היה לאחר הניתוח 0.02 ונמשך עד לפני שנה,בבדיקה שערכתי השנה p,s i עלה ל0.39 יש לציין שאיני נוטל תרופות כלל חוץ מאקטונל פעם בחודש, שאלתי במידת האפשר מה משמעות העליה למרות שאין ערמונית ואין גרורת,

39. שדה

שלום, אני לאחר כל הבדיקות: MRI , PETCT PSMA וביופסיה פיוזן. PSA = 5 עלה בשנה מ 4.
    מצאו בערמונית גליל קטן עם גליסון 4+3 ויש נקודות חשודות בבלוטות בעומק המפסעה – לא בהכרח שאתיות.
    ההחלטה שלי היא לבצע הקרנות לערמונית ולנקודות (מסיבות שונות, ניתוח זו לא אופציה מבחינתי) . ממליצים כמובן לעשות טיפול הורמונלי במקביל להקרנות.
    השאלה שלי היא לגבי הטיפול ההורמונלי: אני בן 67, יש לי אוסטאופורוזיס וגם בעיות בקצב הלב. הטיפול ההורמונלי פוגע גם בעצם וגם בלב. ככל הידוע לי בארה"ב לגליסון 7 מבצעים הקרנות ללא טיפול הורמונלי. השאלה: האם יש למישהו מידע נוסף לגבי האם כדאי לאדם כמוני שיש לו גם בעיות בעצמות וגם בעיות בלב לקחת בכ"ז טיפול הורמונלי, או לבצע הקרנות ללא הטיפול ?

• יעקב

שדה
      תשוחח על הנושא עם קרדיולוג מומחה ותסביר לו את השפעת טיפול הורמונלי (ירידה בטסטסרון)
      שמירה על הלב היא בעדיפות ראשונה שלך (אני סבלתי מקצב לא סדיר ))
      יתכן וקרינה בלבד הוא פתרון אך יש צורך לקשר בין הרופאים לקבלת חוות דעת משותפת

40. אלכס

שלום רב, בן 68, הובחנתי בסרטן ערמונית, גליסון 4+3 (7), בבדיקת pet psma אין עדות לפיזור מחוץ לערמונית.
    בבחירה בין אפשרות הטיפול בהקרנות למול ניתוח בגישה הרובוטית, נוטה ללכת על הניתוח האם בוחר נכון?

• יעקב

אלכס
      כדאי שתדבר עם רופאה משפחה ותציג את שתי האפשרויות לכל אחד יש מחיר
      תלמד את תופעות לואי שנוצרות לטווח קצר וארוך

41. יוסקה שרגא

חברים יקרים לצרה ואחים למחלה; האם מישהו כאן מוכן לנסות להרים את הכפפה תרתי משמע לשני הנושאים שעולים כאן בכל מיני קומבינציות של שאלות וקושיות; הראשון איך אנחנו מתמצאים בג'ונגל הבדיקות? מה מתאים למי? מה בעצם מכוסה על ידי הקופות הקמצניות? מה קורה במסלול הגנומי והגנטי? האם שווה להשקיע אלפי שקלים? איך אפשר להגיע להערכה הכי מדוייקת של הגידול האישי ומידת האגרסיביות שלו? כל השאלות הללו אינן נענות בצורה טובה תקשורתית בהירה בשיחות עם מומחים ואדם בישראל יכול להשקיע אלפי שקלים בעוד חוות דעת שנייה ושלישית ואף אחד לא יענה לו. הסיבה לכך כפולה; דבר ראשון זה מעצבן את הקופה הרושמת של הקופות ודבר שני זה לא כל כך נוח למומחה שרוצה כבר לנתח או להקרין ויאללה לגמור עיניין על פי התמחותו ואין לו כוח להתחיל להסתבך עם כל התסבוכת הזו שהיא חלק מהאינטרס של החולה שצריך קודם כול לנסות להבין את מצבו ולקבל החלטות נכונות בעצמו. משל למה הדבר דומה? לאיש שהולך לגראג' ואומרים לו אדוני הלך מנוע… הבן אדם בשוק איך הלך מה הלך איזה חלק הלך מאיפה הוא הולך לקנות מכונית חדשה… אומר לו המוסכניק אין מה לעשות קבל את הדין.
    הדבר השני שנורא חשוב הוא להבין בג'ונגל של ההקרנות; מה האפשרויות? מה המרכזים הרפואיים המתמחים הכי טובים? מה מתאים למי? מה השיטות? מה הכי בטוח הכי קצר הכי יעיל והכי מדוייק? נכון לעכשיו אין לנו משום מה את 2 הקבצים הללו ובלי שני ההסברים שהם דרושים באופן קריטי ממש – איך ריבנו של עולם אנחנו הולכים בדיוק לנסות להגן על הזכויות שלנו שהן דבר ראשון הזכות לדעת ודבר שני הזכות לבחור ולהחליט? אם לאדם אין מושג בגודל בצל ירוק מהערמונית שלו – איך הוא הולך להחליט על החיים שלו ואיך הוא יוכל להגן על הזכויות הכי אלמנטריות שלו? אם האדם הבודד הפרטי לא יכול לעשות את זה ועמותות החולים והמלחמה במחלה גם לא בדיוק מרימות את הכפפה, אז איך נצליח לשנות גם בעוד אלף שנה את המצב הלא סימפאטי הזה?

42. אלי

שלום . שמי אלי בן 50 הובחנתי בחודש האחרון בסרטן ערמונית מתקדם גרורתי גליסון 9 עם גרורות בעצמות psa 220 .הוצע לי טיפול הורמונלי דקפפטיל בשילוב אבירטרון ובנוסף סדרה של טיפול כימותרפי .אשמח עם מישהוא יכול לייעץ לי מנסיונו האם הטיפול הזה הוא הנכון לדעתו .ומה ההשלכות הצפויות של הטיפול בטווח הקצר והארוך על התפקוד בעבודה ויחסי מין.האם יש יתרון לטיפול כימותרפי בשלב הזה .
    תודה מראש

• יעקב

אלי
      אני מציע שתקבל דעה נוספת מרופא אורו-אונקולוג מומחה
      טיפול הורמונלי יפגע ביחסי מין (הטסטסרון יורד)
      בצע בדיקה גנטית (איזה מוטציות יש לך ) אפשר להתאים את הטיפול במקרים מסוימים
      יש צורך בקבלת מידע נוסף (מספר הגרורות )מהירות שנוי PSA
      אגרסיביות המחלה צריכה להלקח בחשבון כאשר מחליטים על טיפול
      יו"ר עמותה איצי באר (טלפון שלו באתר העמותה ) הוא היה במצב לא סימפטי (PSA גבהה משלך וגרורות) הוא יוכל לתת לך אינפורמציה רחבה על הטיפול שלו והוא היה בגילך
      בהצלחה
      יעקב

• אלי

עדיין לא עשיתי בדיקה גנטית בשאיפה לעשות בהקדם .האונקולוג הציע שאתחיל בהקדם כימותרפיה .הpsa ההתחלתי היה 150 לאחר 3 שבועות בערך הגיע ל220 .

• יעקב

אלי
          תשוחח עם איצי כפי שהצעתי לך טלפון באתר העמותה
          אני לא רופא ולשקולים של אונקולוג לא אוכל להתיחס
          כדאי שרופא משפחה שלך ידע על הטיפולים המוצעים (יש תופעות לואי ) מכל אחד מהטיפולים
          קימת אפשרות טיפולית עם ליטיטיום 177 PSMA
          אאתה יכול לבצע בדיקה גינטית באמצעות הקופה שלך כי בדיקות פרטיות לוקחות זמן ארוך (מעבדות בחו"ל)

• יעקב

אלי
          בדיקות גנטיות בקופות בודקות מספר מצומצם של מוטציות עשרות לעומת אלפים בחברות פרטיות

43. אבי

לצורך הבנה
    בדיקה iso psa
    4k score
    מדובר באותה הבדיקה היכן עושים
    שמעתי שבתל השומר

• יעקב

אבי
      תנסה לשוחח עם PROJENETICS
      בדיקת 4Kscore מדויקת באופן משמעותי מבדיקת PSA
      בדיקת 4Kscore מאפשרת לכ-40% מהנבדקים להימנע מביופסיה פולשנית שלא לצורך
      אפשרות להחזר משמעותי מ"כללית מושלם", "מאוחדת עדיף/שיא, לאומית כסף/זהב"
      תוצאות הבדיקה מתקבלות בדו"ח מקיף המעריך את הסיכוי לסרטן ערמונית אגרסיבי, ונותן אינפורמציה על הסיכוי לגרורות ב-20 השנים הקרובות
      או התקשר 03-5541464
      תשאל גם בשיבא אורולוגיה עם מי הם עובדים

• מיכאל

בעת ההדמיה mri/ אין כל התייחסות לדרגת הpirads/

בהדמיה רק מציינים את רמת הpsa,
        בבדיקה 4kacore רמת ה psa נכנס לחישוב ביחד עם מרכיבים של psa בדם כמתואר בחברה שמבצעת אותה.

• מיכאל

נשאלה השאלה מה ההבדל בין 4kscore ל iso psa,
        לא לגבי psa בקופה.
        זו שאלה שמאוחשובה שצריך להבין אותה.
        תודה

• מיכאל

שלום יעקב
        אני קורא כל הזמן תשובות לגבי 4kscore,
        מצד אחד מאוד מחשיבים את תוצאות הבדיקה לגבי סיכוי התפתחות סרטן גרורתי ב10 השנים הקרובות. כלומר אם התוצאה נמוכה מאוד, זה בעצם נותן בטחון שגם אם יש תאים סרטניים זה לא עתיד להפוך לסרטן גרורתי.
        ומצד שני כל הבדיקה רלוונטית רק לפני ביצוע ביופציה.
        אלא, שלא מציינים מה קורה בשלב הביניים, כאשר עושים הדמיה mri,ויש ממצא חשוד בדרגה בינונית.עד pirads3,
        יש הטוענים שהבדיקה 4kscore כבר לא משמעותית ברגע שיש ממצא חשוד בהדמיה.
        אבל למעשה הדילמה בממצא חשוד בינוני נשארת .
        בכנס אורולגיים הציגו מחקר, נמצא ברשת, לגבי מי שהיו אם תוצאות נמוכות ב4kscore, וכן עברו ביופציה.כלומר השוואתיות בין תוצאת ה4k לבין ביופציה.בזמן אמת.
        ואז שוב אותה בעיה.
        כי ההתפלגות היתה, ש50 אחוז לא נמצאו עם סרטן כלל.
        ו50 הנותרים, ממצא סרטני בביוךסיה, בהתפלגות ש40 אחוז עם גילסון נמוך עברו למעקב פעיל בלבד, מה שאומר, שה 4kצדק, ורק 10אחוז גליסון 7. שדרש טיפול.
        כלומר בין 5ל10 אחוז טעות ביחס לתוצאת ה4kscore.
        כלומר, תמיד נשאר אחוז מסוים של טעות ופספוס.
        המסקנה הראשונה שאין שום כלי חד משמעי שנותן תשובה מוחלטת.
        לא הpsa, לא ההדמית mri, שרק מעידה על אפשרות של ממצא חשוד כסרטני,כי לא מבדילה בין סרטן לדלקת.
        והביופסיה עצמה גם פיוזן יכולה לפספס סרטן בגלל המיקום של המחטים.
        זה מחזיר אןתנו ל4kscore,!
        וזו שאלתי,
        שאלתי,
        אם ב4kscore, מדברים על סיכויי המצאות והתפתחות סרטן גרורתי ב10 שנים הקרובות, והתוצאה נמוכה, הרי שאיזה טעם בכלל להכנס לביופציה, אפילו גם אם יש ממצא בהדמיה, mri,ברמה בינינית או נמוכה?pirads2 pirads3,
        האם עדיף להמנע במצב כזה, מכל הליך פולשני כולל ביופציה, מלכתחילה לא?
        כי זה כל הרעיון של ה4k, או שאני טועה, וברגע שיש ממצא חשוד בהדמיה עד לרמה בינונית pirads3, אז למעשה ה4kscore חסר משמעות?
        נשמח לקבל תשובת מומחה בעניין שיעשה סדר.
        תודה

44. אבי

אפשר לקבל פרטים היכן מבצעים בדיקה 4kscore. ניסיתי לברר פרטים בתל השומר אך אין עם מי לדבר אשמח לעזרה ויותר פרטים וגם עלויות והאם יש החזר מביטוח משלים או ביטוח פרטי

• אבי

שלום רב
      רציתי לדעת האם בחישוב רמת הpraids לוקחים בחשבון גם את רמת הpsa לצורך העיניין במקרה שלי היתה קפיצה
      מ 0.7. ל3.4 תוך שנה וחודשיים שבעקבות אותה קפיצה נמצא ממצא חשוד praids 4. עשיתי היום בדיקה חוזרת לpsa מאחר ששבדיקה הקודמת גם התגלה חיידק בתרבית השתן
      אשמח אם יש למשהו תובנות בעיניין

45. אבי

שלום לכולם

46. יוסקה שרגא

מסתבר על פי הסטטיסטיקה האמיתית והאילמת שלא כל כך מדברים עליה, שכל אדם שנולד למגדר הממוזל שלנו יזכה להכיר מקרוב את המחלה המסויימת הזאת אם רק יגיע לשיבה מאוד טובה ולבטח אם יחגוג 120 ואפילו 80. יתירה מכך כל איש ואישה שחיים במדינה המדעית המאוד מתקדמת שלנו יזכה גם כן להגיע לכלל היכרות קרובה עם המחלקה האונקולוגית עבור עצמו או יקיריו. אם אנחנו אגודה ועמותה של חולים המקיפה למעשה את כלל הציבור ואם אנחנו רוצים להגן על הזכויות שלנו, אז אנחנו צריכים קודם כול להגן על הזכות לדעת ולהחליט. כדי להגן על הזכות הזאת אנחנו צריכים לנסות להכין בכוחות עצמנו ובעזרת מומחים, 2 קבצים שלא מוצאים כאן; הראשון שמתאר את כל האפשרויות של ראדיולוגיה, השני שאפילו קודם לו מבחינת הסדר של הדברים; קובץ שמתאר את כל הבדיקות האפשריות שאדם יכול לנסות לעשות אחרי שכבר הודיעו לו כי זכה להיכנס למועדון הנבחר והמיוחד במינו ובמגדרו. כלומר איך הוא יכול לדעת איזה סוג מיוחד במינו של גידול סידרו לו חכמי האורולוגיה…? בלי שני הדברים המאוד יסודיים הדברים הללו אי אפשר לתכנן טיפול וגם אי אפשר להגן על זכויות. אם אנחנו לא נגן על הזכויות אף אחד לא הולך לעשות את זה בשבילנו במתנה ובחינם עם כפית שמנת מזהב. נכון לעכשיו כל התחום של המחלה הזו מוזנח לגמרי במוסדות הרפואיים ואנשים פשוט מופנים בלי להבין מה קורה להם והיכן בדיוק הם הולכים לאבד את הערמונית ואת השליטה על הפיפי. לפני שבוע שמענו בחדשות על אישה שכרתו לה שד בטעות וכולם הזדעזעו נורא, מי יודע כמה כרותי ערמונית מוטעים מסתובבים ביננו מחותלים יפה בלי פוצה פה ומצפצף.

47. יעקב
  48. אליעזר

שלום
    מחפש באתר את ההקלטה של הוובינר שהיה באמצע 2022 בנושא רפואה אינטגרטיבית באיכילוב (כולל שימוש ב"פקטסול"), ולא מוצא.
    אשמח להכוונה להקלטה, וכן אם מישהו כאן התנסה ב"פקטסול"
    תודה

49. איצי באר

שלום לכולם
    הודעה שקיבלתי מחלי כהן, שאביה חולה בסרטן הערמונית:
    בהמשך לשיחתנו הטלפונית אנחנו מעוניינים לתרום את חבילות הכדורים בשם אבירטרון שתרם לנו עומר אדם ואביו יניב אדם המלאכים .
    אנחנו מחיפה .
    טלפון ליצירת קשר: 053-7548222
    להדגשה:
    אין העמותה אחראית בשום פנים על טיב הכדורים או השימוש בהם.
    השימוש בכדורים אלה אך ורק בהתאם להנחיות ובפיקוח רפואי מוסמך.

50. קופל אלי

תודה על התשובה נחמם לב
    עכשיו שמתי לב ששאלתי לא נוסחה היטב,אני מסביר
    בעקבוְת השתלת רשתות שבוצעה אצלי במסגרת טיפול בבקע דו צדדי וכמו כן ניתוח TURP שעברתי ב 2006,הוסבר לי כי ניתוח במקרה כזה הוא מורכב עוד יותר.השאלה:אם אבחר הקרנות והטיפול בהקרנות יכשל מה עוד אפשר יהיה לעשות ? הרי ניתוח אחרי הקרנות ממש לא מומלץ
    נתונים מעודכנים
    PSA 9.44 ,לפני כחודש
    ערכי גליסון 7(3+4)
    בתודה על האיכפתיות והנתינה מהלב

• קופל אלי

שלום לכולם
      לפני מספר ימים ביקשתי לברר מה עוד אפשר לעשות אחרי טיפולים בהקרנה,שלא הצליחו.אודה מאוד לכל סיוע הזמן רץ וצריך להחליט,ניתוח או הקרנות
      מדובר בסרטן הערמונית,Psa 9.44
      גליסון 7 (3+4)
      תודה מראש ,אלי 0504081264