סרטן הערמוניתפורום שאלות ותשובות

לציבור משתמשי הפורום שלום.
כדי למנוע פרסומים לא הולמים הנהגנו שלב ביניים.
השאלות שנשאלות יאושרו ואחר כך יופיעו בפורום.

הקמנו את הפורום כדי שאנשים יוכלו לשאול שאלות, להחליף דעות ומידע, וכן להיוועץ ברופאים מומחים (לרשימה לחץ כאן).
השואלים מתבקשים למסור מידע כמותי (במקרה שהתגלה סרטן הכרחי לציין מדד גליסון וערך ה-PSA),
גיל ותאריכים (תאריך האבחון, מועד הניתוח, וכו')
כך יתאפשר לקבל תשובות מהירות יותר ומדויקות יותר.
בפורום אתה יכול להציג את הכינוי שלך ללא שם משפחה או שם פרטי,
הדוא"ל שלכם לא יוצג אך ישמר באתר במידה ותרצו התייחסות מיוחדת לענינים מאד אישיים.
התגובות מופיעות בהזזה קטנה בדיוק מתחת לשאלותיכם, כך שניתן יהיה לזהות בקלות את שיוך התגובות לשאלות/תשובות
.

לידיעה: כל פעילויות העמותה נעשות על ידי מתנדבים ובמימון תרומות כספיות שמתקבלות.
תרומות יתקבלו בתודה ובברכה
פרטי בנק להעברת תרומות:
שם החשבון: “חיים עם סרטן הערמונית”, בנק הפועלים 12, סניף 746, חשבון 368623

לדרכים אחרות להעברת התרומה הקישו כאן

אנו משקיעים מאמצים רבים כדי להעביר לשואלים תשובות אמינות ומעודכנות מפי מיטב המומחים,
אבל אין אנשי העמותה או מי מטעמם אחראים בצורה כלשהי להשלכות של ההתכתבות כאן
ואין היא בשום אופן תחליף להתייעצות עם רופא

צור נושא חדש

ביטול

5,393 תגובות
  1. מחמיד סוהיל

מבקש מידע על בדיקה גינומית של סרטן הערמונית

2. אריק מען

לעיניין הקרנות מתקדמות באיכילוב
    ראשית צפרא טבא לכל בית ישראל בשעה טובה ומוצלחת באמת
    שנית האם הקופות המאוד דואגות לנו מאפשרות לגשת לשם?
    שלישית תפקידנו כציבור מאורגן לדאוג ליותר אפשרויות קרינה מתקדמות חדשניות ובטוחות ביותר מרכזים רפואיים כולל גם פרוטונים.
    רביעית האם מישהו שהוא בחזקת מומחה מסוגל להפנות למידע בנושאי התאמת טיפול ב- HIFU
    חמישית במסגרת מימוש הזכויות כדאי שיהיו קבוצות תמיכה ומתאמי ס"ע בכל המרכזים הרפואיים כי המגדר הגברי אינו צריך להמשיך להתנהל כעדת מקופחים מחוקי זכויות שנזרקת לקרשים.

3. haim dagan

הקרנות מונחות MRI,
    שלום לכולם,
    החל מחודש יוני גם במרכז רפואי איכילוב פועל מכשיר קרינה מונחה MRI.
    הכוונה להנחיית MRI במהלך הטיפול ולא רק הסימולציה.

4. יובל גרנית

שלום.
    קראתי מודעה שלכם בעיתון ידיעות אח'.
    אני בן 61. בדיקת PSA לפני כשבועיים התוצאה 2.65. נבדקתי לפני כ 3 שנים והתוצאה זהה.
    האם כדאי לבצע בדיקות נוספות ואחרות?
    אנינרושם ביומן להבדק בעוד שנתיים.
    אשמח לקבל המלצות שלכם.

5. דודו

שלום רב , עקב כאבי בטן וירידה במשקל הופניתי ל סיטי בטן הממצאים הם בערמונית. יש לי גם כאבים עזים בטן תחתונה , זרם חלש ומקוטע בשתן , כאב באשכים . וירידה בערכי ברזל בדם הממצאים הם: ערמונית נראית מעט מוגדלת,צפיפותה לא אחידה, ריבוי-גודש? וורידים פריפרוסטתים.לקורלציה סניגופורית? ציסטה קורטיקלית זעירה בכליה ימנית. מה הממצאים אומרים? מה המשך הבירור ? והאם מדובר בסרטן הערמונית?

• ד"ר דניאל קייזמן

שלום
      שלום
      יש אבחנה מבדלת עם מספר גורמים אפשריים למתואר בהדמיה, קשה לדעת לגבי המקרה הספציפי
      ממליץ לפנות לבירור אורולוגי
      בהצלחה
      ד"ר דניאל קייזמן, מנהל היחידה לגידולי דרכי השתן, מערך אונקולוגי, מרכז רפואי תל אביב ע"ש סוראסקי

• מיכאל

בפשטות מה המומחה אומר, שנדרש תהליך ברור ואבחנה מבדלת, כלומר הסימפטומים מהם את סובל יכולים להיות חלק מתסמינים של מספר בעיות שנות, ערמונית מוגדלת, דלרת, וגם סרטן.
        בסוף זה הדמית mri, ואם צריך ביופציה, אין אף בדיקה מוחלטת זו הצרה בנושא אבחנת סרטן הערמונית

6. יוסי
  7. אריק מען

לעניין רדיולוגיה מונחית MRI שעלה כאן בשאלות ובצדק שכן מרבית הציבור כולל אני אינה בקיאה בנושא כלל.
    אם אני מבין נכון קיימים 2 מצבים במכוני קרינה; א MRI לצורך תיכנון קרינה שהוא נפוץ יותר הגם שאף זה לא נמצא בכל מקום
    ב MRI המאיץ הקווי צמוד הקרינה עצמה שהוא נדיר מאוד ונמצא רק באסותא רחת החיל.
    אם מישהו מכיר עוד מקומות כדאי לעדכן את כולם ובמקביל לא יזיק שבעוד מרכזים רפואיים ירכשו את הציוד המתאים ושהדבר יהיה נגיש לכל מי שנזקק לכך.

8. הקרנות בשיטת mri

שלום,
    האם שיטת ההקרנות מונחה mri מתאים לכל סוג של סרטן הערמונית?
    לדוגמא, האם מתאים להקרנות של ס"ע גרורתי לבלוטות הלימפה באגן ובבטן התחתונה?
    להבנתי קיים כיום מכשיר כזה באסותא ובאיכילוב?

• משה

יש יתרונות ויש חסרונות.היתרון הוא שרואים את הערמונית מול העיניים תוך כדי קרינה ולכן אפשר לצמצם במעט
      את החשיפה של האיברים הפנימיים,החיסרון הוא שכל טיפול נימשך כ-40 דקות.

9. יונתן גורל

תשובה לחיים,
    תודה על התגובה ועל כך שהפוסט בגירסתו השנייה לא נמחק.
    בכללית לא ברורה לי מדיניות של מחיקת רשומות ראויות לחלוטין.
    מכלול השאלות שהוצבו רלוונטי ביותר לכל אדם כאן. גם אם אפגש עם התזונאי האמור ועם עוד מניין מומחים ונטורופתים – עדיין התשובות שאקבל בייעוץ הפרטי שלבטח אינו זול – לא יהיו נחלת כלל חברי העמותה שחלקם אין הפרוטה מצויה בכיסם לייעוצים כאלו.
    אשר לרופא הרגיל ולרופא המומחה – הבעייה אינה רק שילוב של מחסור בידע ובזמן, אלא בעייה מהותית של גישה – פשוט משום שרפואה קונבנציונאלית ציבורית בישראל אינה נוטה לייחס חשיבות מרובה לתזונה.
    אשר לשאלה האם יש או אין מישהו שיענה כאן. ראשית מי לידנו יתקע שאין כאן אנשים חכמים נבונים בעלי ניסיון והבנה שעשויים לתרום תרומה מהותית לדיון. שנית בנוהג שבשגרה בכל כלי תקשורת פתוח ודמוקרטי, שמחברו של מאמר חשוב שאחד הקוראים מבקש להבין בו דבר – מעמיד עצמו לרשות המענה לתגובות ולשאלות חוזרות והרי זה מתבקש ביותר וראוי לעודד את המחבר להרחיב ולהשיב לתועלת כולנו. במקביל נקווה שהנוהג הנפסד של צינזור ומחיקת רשומות שהושקעו בהן זמן ומחשבה וכוונה טובה – יפסק לפחות בפורום הזה לתועלת מירב החברים בו.
    רפואה שלימה והחלמה מהירה לכל החברים ומי יתן והערוץ של הבירור התזונתי יהיה באמת לתועלת ולעזר ונוכל להחכים בו יותר במהרה בימנו אמן

10. יונתן גורל

פירסמתי כאן פוסט של שאלות תזונתיות הנוגעות לכל אדם כאן. השאלות התעוררו בעקבות המאמר החשוב של דן קרת. הרשומה נמחקה משום מה ולכן מעלה אותה שוב בתקווה למענה ברור מצד כל אדם שיש לו הבנה וניסיון בתחום כולל מחבר המאמר. כאשר ניסיתי לשאול את השאלות הללו בקליניקה של רופא הקופה ושל מומחה במרכז הרפואי לאורואונקולוגיה… כמעט גורשתי מהמשרד באשמת העלאת קושיות בלתי רלוונטיות שאינן נוגעות להתמחות המקצועית שלהם. אם לא ניתן לשאול את גורמי הרפואה הציבורית ולא ניתן גם לשאול כאן בעמותה אז איך נדע?

1 המאמר ממליץ על צריכת פירות וירקות. האם יש חשש מסוכר בפירות?
    2 המחבר ממליץ על "צריכת הרבה פחממות" האין בכך סיכון והאם לא כדאי לצמצם בכלל פחמימות?
    3 מה בעצם המקורות הצמחיים לחלבון?
    4 האם שמן קנולה אינו מסוכן?
    5 יש בשוק כל מיני טחינה, על חלק יש מדבקות אזהרה ועל חלק דווקא מדבקות ירוקות. מה הכלל? לצמצם בכל מקרה טחינה ושומשום?
    עוד שאלה באותו נושא, לאחרונה גיליתי את השומשום השחור… האם אנחנו בעד?
    6 האם ההעדפה על עולם הצומח וההימנעות במידת האפשר מעולם החי היא תקפה גם לגבי דגים?
    7 ביחס לדגים קיימות כידוע סכנות של זיהומים שונים, ואז האם הכלל הוא להעדיף את הקטנים? ומה ביחס לסלמון האם למשל מתוצרת דנמרק או נורבגיה עדיף?
    מה דינם של המושטים?
    8 האם אנחנו נגד הרבה שומנים אבל בעד אבוקדו בצורתו הטבעית?
    9 האם אנחנו בעד או נגד אבץ כתוסף? והאם הכי טוב לצרוך בצורת גרעיני דלעת?
    10 מה דינו של ויטמין B12 האם יש טווח נורמה תקין והאם מצב של חסך ניתן לתקנו בצריכת מזונות טבעיים או תוספים?
    11 האם אנחנו בעד ירקות כגון דלעת, קישוא, סלק עם מעט שמן זית בגריל?
    12 האם אנחנו בעד ירקות במרק?
    13 האם אנחנו בעד הכתומים למיניהם?
    14 האם אנחנו בעד מיצים בסחיטה בייתית כגון למשל אגס, גזר, תפוחים, או עדיף סמוטיס במערבל בתוספת עלים ירוקים?
    15 האם אין סכנה במתיקות של פירות כגון דובדבנים, רימונים, שזיפים, תות, פירות יער?
    16 מה דינו של האבטיח – מצד אחד שייך לאדומים הטובים, מצד שני מתוק.  במאמר יש הנחיות סותרות מצד אחד להמעיט מצד שני מדובר על מנה נדיבה למדי.
    16 מה המפתח הטוב ביותר לסויה ולמוצריה לנוכח ריבוי מחלוקות בנושא?
    17 האם לוותר על בננה ומילון
    18 מה דינם של האננס ושל הבננה? לגבי הקיווי מצד אחד מדברים בו נכבדות, מצד שני המאמר לא בעדו.
    19 האם אנחנו בעד ערמונים שבאים קלויים מוכנים בשקיות?
    20 האם הכי עדיף לצרוך סלניום בצורה הטבעית של אגוזי ברזיל? האם ניתן לומר שהצורה הטבעית הזו היא העדיפה, התוסף פחות טוב והצירוף של סלניום עם ויטמין אי בכלל גרוע?
    21 האם עדיף ויטמין D עם K באותה כמוסה? והאם טוב קצת לשבת בשמש בזהירות?
    22 מה היחס בין ס"ע לכולסטרול, מה הערכים המומלצים והאם כדאי לנסות להוריד בסטטינים או בתוספים
    23 מה הנורמה הטובה של סידן ומה הדרכים הכי טובות לצרוך בטבעי?
    24 מה המקור התוספי הכי טוב לאומגה 3 והאם ההמלצה על מרווה מרושתת טובה?
    25 האם אנחנו בעד צירופים של כורכום ושל פילפל שחור והאם אנחנו בכללית בעד החריפים למיניהם?
    ושאלה אחרונה האם מחבר המאמר נותן ייעוץ פרטי ואם כן איך בדיו

• haim dagan

יונתן שלום,
      לנושא התזונה יש חשיבות עצומה בהתמודדות עם סרטן.
      עם כל החשיבות של הנושא אין מי שיענה כאן על כל כך הרבה שאלות מפורטות ששאלת.
      אתה מוזמן לקבוע פגישה עם ד"ר קרת או עם תזונאי/ת שמתמחים במחלת הסרטן.
      ברור שלרופא רגיל אין את הידע והזמן לעסוק בכך.
      בהצלחה

• א

חפש את ״דורית ארד״ ד״ר לכימיה, היא מאפיינת תפריטי מזון להרעבת סרטן לפי מרכיבי הגוף שלך.
      אני כרגע התחלתי טיפול אצלה, על אחריותי האישית.
      נראה מבטיח.

11. haim dagan

יונתן שלום,
    מי לפי דעתך אמור לענות על 26 השאלות ששאלת???

12. אריק מען

תשובה לדן לגבי הקרנות
    המכון המועדף בתחום אסותא רמת החייל
    כדאי לנסות להתייעץ עם המומחים שם
    הסיבה להעדפה צירוף של מכשיר צמוד MRI וניסיון בתחום
    הבעייה שחלק ניכר מהקופות החולות אינן ששות לבצע הפנייה
    הפתרון – אנחנו כעמותה צריכים לפעול למימוש הזכויות כדי שראשית לכל יהיה כאן ציוד מתקדם, שנית אנשים יפסיקו להיות מופנים בלי לדעת מהחיים ומהגוף שלהם ושלישית כל אחד יוכל לזכות לטיפול המיטבי על פי שיקול דעתו והעדפותיו. כל זה רחוק מאוד מן המצב הקיים העומד בסימן עדר המספרים בתור והמופנים בהפניות שכולו נטול זכויות, מידע, הבנה ושמץ תובנה בנושא.

13. אבנר

שלום, שאלה עקרונית: מה הפרוטוקול לגבי בדיקת psma במקרים שבהם ה psa בעל ערכים נמוכים מאד ? האם כדאי לעשות בדיקה אחת לשנה על מנת לוודא שאין גרורות בגוף, אפילו שערך ה psa אחרי כריתת ערמונית נמוך מאד.

• haim dagan

אבנר שלום,
      בדיקת pet psma היא בדיקת ct שכרוכה בקרינה מרובה.
      נהוג לבצע אותה רק אחרי שלש עליות רצופות בערכי ה PSA, כאשר יש חשש להישנות המחלה.
      הבדיקה אמנם רגישה מאד , אבל בערכי PSA נמוכים מ 0.2 סיכוי קלוש לגלות ממצא משמעותי.
      מקווה שלא תזדקק

• אבנר

psma אחרי כריתת הערמונית.
      איך הבדיקה מגלה גרורות סרטן ערמונית בגוף ( לא בערמונית) ?

• haim dagan

אחרי כריתת הערמונית, לא אמורים להישאר תאי ערמונית בגוף.
        במצב הזה בדיקות ה PSA הופכות להיות אינדקציה מאד מדויקת.
        במידה וערכי ה PSA עולים כנראה שנשארו בגוף תאי ערמונית.
        כמו שכתבתי כבר, בתנאים מסוימים מבצעים את הבדיקה על מנת לראות אם מדובר בתאים סרטניים, ולנסות לאתר את מיקומם.

14. דוד

שלום
    שנה שעברה יצא לי בבדיקת PSA
    2.67
    השבוע עשיתי (בן 54) ויצא לי 3.21
    רופא המשפחה ביקש שאעשה שוב את הבדיקה עוד חודש , ושאקבע תור לאורולוג במידה ויצא מעל 3.
    אני שוקל לעשות בדיקה isopsa או 4kscore במידה ויצא גבוה ,כדי להימנע מביופסיה . מה מומלץ מהשניים ?

• haim dagan

דוד שלום,
      זה טוב שאתה נמצא במעקב שנתי אחרי רמת PSA בדם.
      השלב הבא אחרי עליה חשודה הוא בצוע בדיקת הדמיה mri.
      אפשר בהחלט לעשות בדיקת דם כדי לקבל אינדיקציה אם יש מעורבות סרטן.
      הבדיקה המועדפת מבין השתיים שהזכרת היא isoPSA.
      בשורות טובות.

15. עופר

אני שלוש שנים לאחר כריתת ערמונית.לאחר שנה ראשונה psa קטן מ-0.08 כך לאחר שנה שניה.לאחר שנה שלישית התוצאה=0.01. האם יש משמעות לתוצאה בשנה השלישית מאחר ומדובר בערכים אפסיים?

• haim dagan

עופר שלום,
      PSA הוא חלבון ספציפי המיוצר בגוף רק ע"י הערמונית.
      אני מניח שהתוצאה בשנתיים הראשונות היא קטן מ 0.008
      זאת תוצאה טובה, שפירושה ערכים בלתי מדידים.
      אם הערכים עלו ל 0.01 פירושו שכנראה נשארו מספר תאי ערמונית בגוף, לא בהכרח תאים סרטניים.
      כדאי לבצע מעקב של בדיקה אחת לשלשה או שישה חודשים, ולשתף בתוצאות את האורולוג או האונקולוג אצלו אתה במעקב.
      בשורות טובות

• עופר

האונקולוג אמר לי שגם 0.01 נחשב ערך לא מדיד ואין שינוי לעומת שנים קודמות ומספיקה בדיקה אחת לשנה מאחר ועברו מעל שלוש שנים.רק אם יעלה מעל 0.1 לשקול הקרנות קלות.

• דן

שלום לכולם
        שאלה לגבי הקרנות לסרטן הערמונית.
        מישהו יודע להמליץ לנו על רופא מומחה ספציפי בארץ המתמחה בנושא זה?
        והאם ישנה עדיפות לגבי מוסד מסוים בארץ
        לביצוע הקרנות ספציפית לסרטן הערמונית?
        תודה בכל אופן 🙏

• haim dagan

דן שלום,
          מכוני קרינה בהם ההקרנות מתבצעות בהנחית mri, נחשבים למדויקים יותר,
          מאשר המכונים בהם ההקרנות מתבצעות בהנחיית ct.
          באסותא רמת החייל ואולי גם איכילוב יש מערכות כאלו.
          אתה מתבקש לבדוק את הנתונים.
          רפואה שלמה

16. יונתן גורל

ישנן עדויות מחקריות לא מעטות וגם לא מבוטלות על אפקט חיובי של שימוש בסטאטינים מורידי כולסטרול בס"ע.
    אחד המחקרים הבולטים בתחום נעשה בישראל.
    השאלות המתבקשות הן
    מה דעת המומחים כאן בנושא?
    מה דעת בעלי הניסיון בתחום?
    מה צריך להיות מדד הכולסטרול הכללי של האדם המחייב פעולה כזאת?
    איזה תרופה או תוסף מומלצים?
    מה תופעות הלוואי ומה הסכנות?
    החלמה מהירה, רפואה שלימה והמשיבים יבואו על הברכה.

• מיכאל

מרכיב שחנויי תזונה הוא דרמטי בטיפול בסרטן הערמונית.
      יש באתר כאן המלצות מבודרות של דר דן קרת
      כדאי להצמד אליהן.
      בעיקר למרכיבים כמו אנטיאוקסידנטים, ותוספים שהוכחו שמשפיעים לטובה על הערמונית.
      לווא דוקא תרופה זו או אחרת.
      אף תרופה בודדת לא מתקנת ומאיטה התפתחות סרטן.
      האנטי אוקסידנטים מעלים את רמת החיסון בגוף ושל התאים.
      האצת תהליך המתת תאים חריגים שזה בעצם הסרטן, זה העקרון המרכזי של כל התוספים.
      מכורכום ועד זרעי ענבים ורימונים.
      ליקופן אבץ ועוד מרכיבים שדר דן קרת מציין כאן באתר.

• haim dagan

יונתן שלום,
      השאלה שלך נראתה לי קצת מוזרה.
      להלן תשובתו של ד"ר ברגר אליו הפנתי את השאלה:
      אני מודה שאינני מכיר את העבודות
      מכיוון שסטטינים הוכחו כמעלים הישרדות ללא קשר וסרטן ערמונית זו מחלה שבכללי כמעט ולא משפיעה על תוחלת החיים של 80-90 אחוזים מהמאובחנים אז אני מניח שיהיה קשה להוכיח קשר ישיר ויותר הגיוני שאנחנו רואים קשר עקיף לבריאות הכללית של המטופלים

בברכה

Raanan Berger, MD PhD
      Director, The Jusidman Cancer Center
      Sheba Medical Center Hospital
      Tel: +972-3-5307037, Fax: +972-3-5307617
      http://www.cancer.sheba.co.il http://www.facebook.com/sheba.cancer http://www.instagram.com/sheba.cancer

• מיכאל

קראתי את תשובתו דוקטור ברגר,
        כחלק מהמענה ליונתן,
        ומה שבולט בה, שרטוי לדעתי להתיחסות לכל חברי הפורום,
        זו העובדה שהוא מציין של80-90 אחוז מחולי סרטן הערמונית,המחלה לא משפיעה על תוחלת החיים!!!!, וזאת אמנם בהקשר לעניין שנשאל , אבל זה מעיד באוףן מובהק עד כמה רוב החולים המאובחנים בסרטן הערמונית אינם שייכים לקבוצה של סרטן אגרסיבי.
        מה שעוד יותר שצריך לחזק מאוד את הבוחרים במעקב פעיל אם קיימת אופציה טיפולית כזאת ונמנעים מטיפולים פולשניים.
        חומר למחשבה.

17. אברהם קולט

מי עבר ניתוח כנגד דליפות שתן לאחר ניתוח ו.או הקרנות לערמונית ויודע להמליץ:
    אטום ?
    סלינג?
    סוגר מלאכותי?
    איזה מנתח מומלץ ולאיזו פרוצדורה?
    הנושא דחוף כי אני לפני ניתוח.
    תודה אברהם

18. חיים גבריאל

אחרי MRI PIRDAS 3(בוצע באסותא ת"א)
    ISOPSA 7.8
    PSA DENS 0.12
    בן 63.9 אבי חלה בסרטן הערמונית.
    הרופא שלי דר חפץ אלכסנדר מחולון החליט על ביופסיה פיוז'ין,הוא גם מבצע את הביופסיה בבית חולים וולפסון.
    השאלה שלי היכן הכי טוב לבצע את הביופסיה?אצלו בוולפסון או במקום אחר.
    תודה רבה

• haim dagan

מיכאל שלום,
      הקישור שפירסמת הוא למידע ישן ומיושן. מדובר בו על ביופסיה טרנסרקטאלית ולא על ביופסיה פיוז'ן הנהוגה עכשיו.
      אני מסיר את הפירסום ומבקש אותך לא להטעות את ציבור הפונים לפורום.

19. שלמה

שלום לכם

לפני למעלה משנה אובחנתי עם סרטן הערמונית ברמה נמוכה (גליסון 6) PSA 2.96 . היוזמה להישלח לבדיקת אורולוג נבעה מכך שרמת ה PSA על אף שהיתה נמוכה ואפילו בנורמה, גדלה בהדרגה עד ל 2.96 במשך 12 שנה ולכן רופא המשפחה נאות לשלוח אותי לאורולוג. בעקבות הבדיקה הידנית אצל האורולוג שחש במשהו, בצעתי Mri במכשיר טלסה 3 וביופסיה ערמונית בהרדמה כללית. הממצאים כאמור היו סרטן ברמה נמוכה גליסון 6 ללא חריגה החוצה מהערמונית. בהמשך בצעתי גם בדיקה גנומית אונקוטסט, בדיקה שאישרה את הממצאים ואת הנחת האורולוג כי מדובר בסרטן ברמה מאד נמוכה ולכן הטיפול המוצע הוא מעקב פעיל. התחלתי לקחת דואטרד ומאז רמת ה PSA שלי עומדת על 1.4. בחלוף שנה, בצעתי שוב לאחרונה בדיקת MRI וביופסיה חוזרת ואין שינוי בממצאים. המשך הטיפול מעקב פעיל, PSA כל חצי שנה. פגישה בעוד שנה ו MRI וביופסיה אם צריך בעוד שנתיים. אני יודע שמדובר בסרטן שמתקדם באיטיות רבה, וכפי שאומרים האורולוגים, כנארה נמות ממחלה אחרת.
    אז מה אני רוצה בעצם? אני יודע שיש אסכולה שדוגלת בתקיפה נקודתית של המקום הפגוע על ידי מספר הקרנות ובזה יתכן שנשים קץ למחלה. מצד שני להקרנות יש את תועפות הלוואי שלהן ולא בטוח שהבעיה תיפתר. מצד שלישי, מי "תוקע" לידי שבעת בדיקת ה MRI בעוד שנתיים לא אגלה שהמחלה התפתחה ואז אצטער על כך שלא טפלתי במחלה באמצעות הקרנות. מישהו יכול להאיר את עיני?

• haim dagan

שלמה שלום,
      הדילמה שאתה מתאר היא מובנת. אם כי בדיקת האונקוטסט שביצעת, ותומכת בממצאים האחרים, עשויה לתת לך יותר ביטחון שהבחירה במעקב פעיל, היא אכן הדרך הנכונה במקרה שלך.
      שתי שיטות הטיפול הנפוצות בסרטן הערמונית, ניתוח והקרנות, כרוכות בחלק מהמקרים בתופעות לוואי לא פשוטות.
      יש גישה נוספת, מקובלת פחות, אך בשנים האחרונות נכנסת יותר לשימוש. מדובר בטיפולים פוקאלים (מקומיים). מיחסים להם פחות תופעות לוואי. תתייעץ עם האורולוג שלך, אולי במקרה שלך יש מקום לנקוט באחת משיטות אלו.
      רפואה שלמה

• מיכאל

שלום לךשלמה,
      הדילמה שלך מובנת מאוד,
      כמו שהשיבו לך שעיקר תוצאות הביופסיה מאשרות שזה סרטן בדרגה נמוכה.
      שזה המצב הטוב ביותר שאדם יכול לצפות לו ברגע שכן נמצא ממצא סרטני.
      אבל הדילמה שאתה מעלה היא התהליך הפסיכולוגי שהאדם עובר בתוכו, לחיות עם הסרטן.ולא לעשות כלום, זה נשמע הדבר הכי לא נכון, ויתכן שזה בדיוק המקרה שזה הכי נכון.
      כתבתי על כך בהרחבה כמה פוסטים כאן בפורום.
      תוכל לעיין, זה תהליך אישי.
      דעתי האישית בלבד, שלא לגעת, שום דבר לא שווה נזק במתן שתן או תפקוד מיני.
      מומחים כתבו שעדיף לטפל בשלב שזה מקומי רק שאין ברירה.
      תקרא באחת ההודעות שלי, מה שהרחבתי על אבי שהיה בדיוק במצבך.
      כמובן שכל אדם ושיקוליו.
      רק אל תשגה ותחשוב שברגע שתטפל באזור הסרטני ישתנה משהו, אולי רק נזקים.
      זאת כמובן שבפועל אין כל סימנים מגבילים כלומר אין לך שום בעיות במתן שתן וכו'
      יתכן מצב שהנזק מהטיפול יסב לך צרות בתפקוד שתצטער .
      תשקול מה יותר קשה להכיל את הידיעה שיש לך סרטן בדרגה נמוכה, לבין 9עולה שאולי תגרום נזק שיקשה עליך.
      בכל מקרה כמו שאני נוהג לציין, ברוכים הבאים לרכבת ללא תחנה סופית, שנקראת סרטן הערמונית.
      בריאות שלמה.

20. יצחק

שלום לכולם,
    P
    PSA 5.68
    בדיקת ISOPSA תוצאה 6.9
    כלומר ניבוי חיובי של 48%
    בדיקת MRI ללא נגעים ברמת חשד גבוהה לממאירות משמעותית קלינית.
    ב PZ אחורי מימין מוקד לא ספציפי בגודל 0.2 ס"מ, 2-3 PIRADS .
    מה עלי לעשות , איך להמשיך מכאן ?

תודה רבה
    איך אני ממשיך מכאן ?

• haim dagan

יצחק שלום,
      להלן תשובתו של ד"ר קייזמן.
      בשורות טובות
      שלום, לנוכח רמת PSA, וממצא שמהותו לא וודאית שלב זה, ממליץ להתייעץ עם אורולוג בעל נסיון בצפיה ב MRI ערמונית וביופסיות פיוזן לפי צורך. בהצלחה, ד"ר דניאל קייזמן, מנהל היחידה לגידולי דרכי השתן, מערך אונקולוגי, מרכז רפואי תל אביב ע"ש סוראסקי

21. יפתח זלמנוביץ

לחברים המתמודדים שלום וברכה, האם שמתם לב שהודעות – פוסטים בלעז, הנשלחים לפורום והמתפרסמים בו חדשות לבקרים, חלקן מוסר ונמחק מסיבות בלתי ברורות בעליל, אולי משום שיש בהן שמץ של נימת ביקורת קלה ומנומסת כלפי המערכת הטיפולית בארצנו. בצורה כזאת של חוסר דיון פתוח דמוקרטי ביקורתי וחופשי לא ברור כיצד נצליח לשמור ולהגן על זכויות החולים שהן בלאו הכי לא ממש כל כך בסדר.

22. איה

מחפשת מידע על נגישות של התרופה ONCOTICE אונקוטייס. ישנה במלאי? היכן אפשר למצוא אותה?
    אם איננה במלאי, האם יש תרופה חלופית? מה שמה? והייכן אפשר לרכוש אותה?
    תודה

• haim dagan

איה שלום,
      תבדקי באתר של היצרנית חברת MSD, ו/או בפורום של אתר BeOK.
      בהצלחה

• איה

תודה רבה חיים,
        אכן פניתי לחברה וממתינה לתשובתם.
        אך שאלתי אם ידועה תרופה אלטרנטיבית, מה שמה ומי מפיץ אותה.
        איה

23. נתן

האם דר אביבית פאר מקבלת באופן פרטי ואיך מגעים אליה

• haim dagan
      • אסנת

שאלה לי בעלי קיסל תשובות גליסון 3+3 לצערי הרופא שלנו למרות שהכל בפרטי הוא מאוד קצר ולא מסביר כלום, הכל למדתי מלקרוא בגוגלנובפורומים, שלחנן לבדיקה גנומית שמראה על 0,47 תחילת סיכון בינוני והמלצה על פעילות אקטיבית כמו ניתוח או הקרנות, האם צריך לפעול מהר או לקבל עוד יעוץ, mri היה נקי, pst שני מוקדים הכל בקופסא, האם ניתן לחיות כל החיים עם סרטן כזה, פעם אחרונה psr 8

24. אב

שלום, עברתי כריתה רובוטית של הערמונית.
    האם לפני בדיקת psa גם לאחר כריתה יש להימנע ממאמץ יומיים לפני ההליך ?
    תודה

• חיים דגן

אב שלום,
      ככל הידוע לי ההמלצה להימנע מפעילות גופנית לפני בדיקת PSA, היא פעילות גופנית כמו רכיבה על אופניים או סוסים.
      פעילות גופנית מהסוג הזה עשויה להפעיל לחץ על הערמונית ולשבש את תוצאות הבדיקה.
      בהעדר ערמונית, נראה שהמלצה זאת מתייתרת. יחד עם זאת אם יש ספק אולי כדאי להימנע בכל זאת.
      בשורות טובות

25. יוריק גלעד

האם האנשים החברים בפורום פה מרוצים ומבסוטים חאלס מהטיפול שהם מקבלים בקופות ובמרכזים הרפואיים השונים? או שאולי לא ממש. האם לדוגמא יש סיוע רציף של אורואונקולוג קופתי? האם קיבלתם אחות אונקולוגית מלווה? עזרה נפשית ובירוקרטית לאורך כל הדרך או שאולי כל העיניין צולע לגמרי והאנשים מופקרים למר גורלם?
    אשמח לשמוע ולחלוק תגובות ואולי הגיעה באמת העת למאבק על זכויות החולים האונקולוגיים בכלל בישראל ובמיוחד בקטע האורואונקולוגי הבעייתי למדי של ס"ע שהוא אפסס קצת מוזנח משום מה בארצנו. ועוד שאלה שגם קשורה; האם סוגי הקרינה הנחשבים כעדיפים וכבטוחים יותר, כלומר פרוטונים וצמוד MRI אכן נגישים למרבית המוקרנים, או שאולי הם חסומים עבור רוב האנשים שאין להם קשרים, פרוטקציות, הפניות מיוחדות ומיליונים בעו"ש?

26. יעקב

שלום רב
    הנני סובל מחוסר שליטה מוחלט על מתן השתן ומשתמש בחיתולים ו/או בקטטר חיצוני (פנרוז).
    הוצא לי לאחרונה על ידי האורולגים ברמב"ם לעשות ניתוח להשתלת מערכת של סוגר מלאכותי (AUS = Artificiak Urinnary Sphincter) ואני מתלבט מאוד באם לעשות זאת.
    אשמח ואודה לדבר ולשאול שאלות עם מי שעבר השתלה כזו.
    בתודה מראש
    יעקב 052-3444867

27. יהורם ישראלי

הפוסט הזה נעלם משום מה
    אז אין תשובה בעיניין הבדיקות הגנומיות – לא מבחינת הבנת העיניין וגם לא מבחינת הזכויות והנגישות? ואין גם כל תשובה בעיניין האנזים שהתגלה שעשוי להיות משמעותי מבחינה מחקרית? עושה רושם שבדרך המעולה הזאת של אפס הידיעה ושום כלום מודעות – כולנו נמשיך לתעות באפלה בלי להבין דבר וגם בלא כל זכות על הגוף החיים ועצם היכולת לבחור טיפול הולם …
    הרבה בריאות לכולנו

28. מישל

שלום
    אחרי 8 חודשים מסיום 5 הקרנות לערמונית , הזרע שלי בצבע חום אדמדם (ייתכן דם) , ביממה האחרונה לפחות .
    האם מישהו יכול לשתף אם קרה לו דבר דומה ?

• חיים דגן

מישל,
      זאת שאלה שכדאי להעביר לאחות אחראית/מתאמת במכון הקרינה שבו טופלת. היא תעביר לרופא המקרין.
      חשוב שהוא יענה על השאלה.
      בשורות טובות

29. דני

שלום רב
    לאחר ביופסיה נמצאו 3 איזורים חשודים
    איזור אדום – PZ ימין אפקס אחורי – 4+3
    ועוד שני איזורים 3+4 ו 3+3
    פרופסור X המליף טיפול קריותרפיה
    פרופסור Y המליץ כריתה רדיקאלית
    אשמח לשמוע המלצות לכאן ולכאן
    תודה רבה

• חיים דגן

דני,
      ההחלטה באיזה גישה טיפולית לנקוט במקרה של סרטן הערמונית, היא החלטה קשה מאד.
      לא נראה לי שמישהו יכול להמליץ, אולי לשתף בניסיונו האישי.
      מכיוון שכל מקרה שונה בגיל, במצב רפואי כללי, במאפייני הסרטן שלו, ההמלצות הללו לא מאד רלוונטיות.
      בסופו של דבר ההחלטה היא שלך, לדעתי ההחלטה צריכה להתקבל לאחר בירור שתי סוגיות:
      1.מה הסיכוי של כל אחת מהשיטות להשיג ריפוי מוחלט של המחלה, ומהן האפשרויות במקרה שריפוי כזה לא מושג.
      2. מהן תופעות הלוואי שכרוכות בכל טיפול.
      יתכן שהתייעצות עם מומחה נוסף, אשר לא מעורב ביישום השיטות האלו, יעזור לך לקבל את ההחלטה הנכונה.
      רפואה שלמה.

• דני

תודה רבה חיים על המענה
        יש לך המלצה על מומחה נוסף שציינת שבאמת יוכל לתת חוות דעת אוביקטיבית
        ואם יש יותר מאחד אשמח לשמוע
        תודה רבה

• מיכאל

העזרה והתמיכה בפניות ופניה זו בפרט היא חשובה ביותר, וזאת לאור הקושי העצום של מי שמתגלה אצלו סרטן הערמונית בעיקר לאחר ביופסיה, והקושי לבחור טיפול.
        עזרה ברוכה ללא ספק.
        רק חשוב לציין, שבשום טיפול אין ריפוי מוחלט כהבטחה!!!
        הסרטן הינה מחלה סיסטמית הגוף נפגע ברמת התאחם, האיבר הפגוע הוא רק איבר הבסיס לסרטן, אם סוג הסרטן אינו אלים ניתן לטפל באופן מקומי בתקווה לקנות זמן עד לשלב הבא שאולי לא יגיע.
        לכן מה שצריך זה לאחר הביופציה להבין את רמת האלימות הסרטן, והבשורה הלא מעודדת שבסרטנים אחימים גם כריתה מלאה אינה מבטיחה ריפוי מוחלט, ולא לשכוח את תו9עות הלוואי הקשות בכריתה מלאה בחלק גדול מהמקרים.
        לכן חשוב שלא להתייחס לאף שיטת טיפול כהבטחה לריפוי מוחלט, זו לדעתי הגישה הבריאה והנכונה במהלך ניהול מחלת סרטן הערמונית.
        אין דבר כזה ריפוי מוחלט, יש שילוב של טיפולים שקונים זמן, וכנגדם השיקולים של נזקים תיפקודיים אפשריים.
        ואם זה סרטן מסוג לא אלים המיוחד לא בטוח שטיפולים פולשנים הם הבשורה.
        כי לתת לחולה מחשבה שיש ריפו מוחלט זו בעיני מתכון למפח נפש. אני מניח שהההודעה תימחק בקרוב. וזה כנראה מה שיקרה.

30. מיכאל

מביא כאן חומר למחשבה בעניין קריטי לחולי סרטן הערמונית.
    שיחה של 8 דקות עם מומחה, על האבחנה בין גידול סרטני לסרטן ממאיר וגרורות, הדבר הזה חשוב במיוחד לסרטן הערמונית.
    8 דקות חומר למחשבה, חובה להקשיב.
    בעיקר למי ששוקל לרוץ לטיפולים בסרטן ראשוני,
    הטיפול בסרטן ראשוני ומעקב פעיל, כנראה שאינם פתרון גרוע כל כך, מדוע?
    בסרטון, שיהפוך לכם את הראש.
    https://fb.watch/kXStuj17U6/?mibextid=YCRy0i&startTimeMs=389163

31. מיכאל

חברים יקרים ההרצאה של דר יואב מנסטר נמצאצ ברשת, ממיסדי חברת פרוג'נטיקס, על סקירת כל שיטות הטיפול בסרטן, עבר הווה עתיד, עם הסברים מובנים ופשוטים לכל אדם. הרצאת חובה.
    מובהר בדבריו שבעצם הדבר החשוב ביותר להתמקד בסרטנים באבחון וטיפטל בסרטנים הגרורתיים, וסקירה לגבי החידושים בתחום הטיפולים בהווה ובעתיד.
    ממש חובה
    https://youtu.be/LbK53Y8DxLY

32. אריק

היי
    יש כאן חברים עם גליסון 3+3. במעקב פעיל
    ובכלל מה דעתכם על מעקב פעיל

• haim dagan

אריק שלום,
      סרטן ערמונית עם מדד גליסון 3+3=6, נחשב בהרבה מקרים לסרטן שאפשר להגיע איתו לשיבה טובה,
      מבלי שיגרום שום נזק. המעקב הפעיל נועד לוודא שאכן זה המצב, ובכך לחסוך טיפולים להרחקת הגידול הסרטני.
      הטיפולים נגד סרטן הערמונית כרוכים בהרבה מקרים בתופעות לוואי לא פשוטות. עדיף להימנע מהם, אם המצב מאפשר זאת.
      אנסה למצוא מישהו בעמותה שיוכל לחלוק איתך מניסיונו.

• אריק

אשמח לשמוע מחברים , כי לי פשוט נראה שנוח לרופאים להפנות באופן אוטומטי כול מי שכביכול בסיכון נמוך למעקב פעיל , גם לא תמיד האבחון הוא אמיתי

• מיכאל

דווקא עקרונית המעקב הפעיל היא האופציה הפחות כלכלית לרופא והכי מסוכנת עבורו מקצועית, כי זה החלטה שיש בה לכאורה סיכון שמא יקרה משהו והגידול יפתיע.
          המעקב הפעיל נובע בעיקרו מהסטיסטיקה שמרבית הגידולים אינם ממאירים עם פוטנציאל גרורתי, ושרב המבוגרים שנפטרים נושאים תאי סרטן הערמוהץנית חלקם אם לא רובן בלי שידעו על כך.!!
          הבעיה מתחילה בשלב האבחון, והניסיון לגלות מה מידת פוטנציאל הממאירות של הגידול.
          2 שלבים לפני ביופציה, שזה להמנע גם מביופציות מיותרות, ע"י הערכת סיכון psa,4kscore,mri עד pirads3.
          ואחר ביופציה גילסון 6 וסוג הסרטן בביופציה.
          ויש עוד בדיקות חלקן מפורטות באתר פרוג'נטיקס למשל.
          אבל, בעצם, הבעיה האמיתית היא אצל החולה, היא מרגע העלאת החשש לקיום סרטן הערמונית, זו -רכבת- שמי שעולה עליה יאלץ לחיות איתה, החיים באי ודאות תמידית מה יקרה לאן זה יתקדם, דווקא בגלל שזה סרטן איטי ברוב המקרים. הרבה יותר קל לכאורה להוציא גידול וזהו.
          תקרא התיחסות שלי לנושא בהודעות קודמות.

הידיעה שיש סרטן מטריפה את המוח, אבל למעשה הגוף כל הזמן מיצר סרטן ומכחיד אותו.
          הכלל החשוב בחיפוש האיזון בין טיפולים למעקב, זה גם לאור דברי דר מנסטר שהרצאה שצירפתי, זה להתמקד בגילוי פוטנציאל הממממאירות של סרטן הערמונית והפיכתו למחלה גוררתית, שזה אחוז קטן מאוד מהמקרים.
          ואם רופא מסתכן ורוצה מעקב פעיל זה מתנה גדולה לחולה, ובתנאי האבחון מבוסס על עובדות ואבחנה מדויקת, ושל 2 רופאים לפחות. כך שזה בעיני דווקא הדבר הטוב ביותר.

אבל הבעיה תשאר לחיות עם הידיעה שיש לך סרטן, ולא מוציאים אותו, כמו שהרגילו אותנו לחשוב, מסתבר שזה עבודה אישית נפשית קשה.
          גילו במחקרים, שהחיים בתנאי אי ודאות בעיקר עם מחלות, גורמת סטרס נוראי, לעומת למשל חיים עם נכות כמו קטיעת רגל, שהוא דבר מוגמר וסופי.אפילו שהוא קשה, הוא דבר וודאי שמביא עימו השלמה עם המצב. אי ודאות היא פונטציאל לסטרס.
          וזו המשימה של חולי המעקב הפעיל, לעבד את הדבר בתוך עצמך ולהתשחרר מהסטרס שעלול להפריע לחיים שגרתיים. מי דמצליח בכך זכה גם לא לסבול מתופעות לוואי וגם לחיות חיים שגרתיים. זה תהליך נפשי פנימי.
          השאלה שלך מעלה בדיוק את הקושי שתארתי.
          בריאןת לכולם.

• אריק

לא ראיתי כאן הרבה שבחרו במעקב פעיל במיוחד בגילאים 50-60. נתקלתי בכמה שאחרי שנה שנתיים המצב החמיר והצתערו שלא טיפלו מוקדם יותר לי נראה שהפניה למעקב זה אוטומטי אם זה גליסון 6 מבלי להתעמק , למשל במקרה שלי נגע 15 ממ פריידס 4 לא הודגם בביופסיה לעומת זאת מצאו בצד השני שמאל אחרי רויזיה של mri נגע 5 ממ פריידס 3 שבביופסיה יצא גליסון 3+3. 2 גלילים מתוך 18 עם נפח יחסית גבוה. 60/40 אחוז. בבדיקה רקטלית הרופא הרגיש ממצא בצד ימין ובביופסיה כלום , בנוסף בבדיקה אונקוטסט יצא סיכון נמוך כביכול מספר 23. כשסיכון בינוני מתחיל ב25 ואם אני מעבד את כול זה קשה לי להאמין שזה באמת סיכון נמוך ומה שעוד יותר מבלבל זה הpsa הנמוך שלי לפני ביופסיה היה 0.75. שחודשיים אחרי עלה ל1
            הייתי ברמבם אונקולוגיה ואורולוגיה המליצו על מעקב פעיל , כמו כן שני יעוצים של אונקולוגים פרטי גם המליצו על מעקב , ואני לא שלם עם זה

• מיכאל

אריק, לאחר קראתי תשובתך השניה, והנתונים שאתה מעלה, כל הרופאים המומחים,מדגישים שכל מקרה לגופו עוד יותר, ועד כמה כל מקרה שונה מהאחר,ובנוסף כל הבדיקות אינן מדויקות ולא מוחלטות,גם הביופציות מפספסות, וכו'.
            מהדברים שכתבת הן ספק שאתה חייב חוות דעת של מומחה שאינו מטפל, פעם המליצו פה על פרופ מתל השומר ראש מחלקת אונקולוגיה -רענן ברגר.
            בנוסף הדגישו פה את ממצאי הביופסיה, והבדיקות לגביהן, רמת הממאירות וכו',
            אבל למרות החשש שלך שהוא בהחלט מובן,
            בעיני דווקא שרופא מסתכן להציע מעקב פעיל במקום טיפול,זה חייב להיות מבוסס על אינטגרציה של כל המידע הרפואי שיש בתיק שלך.
            קראתי מחקר ברשת, שציין שבסרטן לא גרורתי, המסקנה שכמה שיותר ניתן לדחות טיפולים, ולהמנע מתופעות לוואי זה הקו הנכון, כי בהמשך תמיד ניתן לבצע את הטיפול כריתה קרינה. אז יש כאן יחס בין לקיחת סיכון, לבין הרצון לטפל עכשיו.
            זה גם דבר שקראתי בפורום זאפ, של דר קרן פז מאיכילוב. לדעתי תוכל להתייעץ גם איתו, הוא ישיר ומבריק בצורה יוצאת דופן.
            זה מחזיר אותנו לפוסט הקודם שלי, ברוכים הבאים לרכבת ללא תחנה סופית של סרטן הערמונית.
            בסוף החולה מחליט ונושא באחאיות לתוצאות.

• מיכאל

לאריק שאלה טכנית,
            ציינת אם הבנתי נכון, שבהדמית mri
            היה נגע ממצא חשוד 15 ממ, שהוגדר pirads4,ובביופסיה לא נצא כלום בדגימות מאותו אזור?

• מיכאל

הערה נוספת, אני משער שהרופאים שמכוונים למעקב פעיל, מודעים הרבה יותר מקאוב לתופעות הלוואי הקשות בטיםולים, וכנראה מותחים את גבול ההגדרה למעקב פעילעד הקצה, בעיקר לגילאים צעירים, כנראה שמה שנראה כאילו לא כלטחר יד דווקךא ךנוךבע מהכרות מעמיקה עם תופעות הלוואי של הטיפולים מעינהם.
          צריך להתייעץ כמובן אבל זה בהחלט ראוי להעמקה בענעין שהעלתננל

• אריק

אפרט יותר את המקרה שלי
            2022. 0.72
            ינואר 2023. Psa 3.8
            בדיקה חוזרת 3.2
            מרץ2023. ירד חזרה ל 0.75
            רופא משפחה שלח תרבית שתן התגלה חיידק וטופל באנטיביוטיקה
            אורולוג של לmri ויצא ממצא חשוד 15 ממ בצד ימין פריידס 4 ללא פריצה וללא מעורבות נוספת , הופנתי לביצוע פיופסיה פיוזן , ברוויזיה. של mri באסותה נמצא עוד מוקד חשוד בצד שמאל 5 ממ פריידס 3
            בדיקה רקטלית לפני הביופסיה ערמונית +1
            אונה ימנית בולטת מעט מוצקה , מגורגרת משמאל , 23/3/23 ביופסיה פיוזן רקטלית
            פטלוגיה : 2 מתוך 18 גלילים מצד שמאל אדנוקרצינומה נפח בגלילים 40/60 אחוז
            גליסון 3+3. ( צד ימין מה שהודגם בmri 15 ממ פריידס 4. יצא נקי )
            בדיקה גנומית אונקוטסט gps יצא 23. בתחום הסיכון נמוך , אך אציין שהתחום הבינוני מתחיל ב 25 כך שלדעתי זה יותר קרוב לבינוני , ביעוץ אצל אונקולוג פרטי הומלץ לי לעשות pet psma. F18. בקופת חולים לא אישרו אמרו שאין התוויה וגם כך רוב הסיכויים שלא יראה כלום בגלל psa נמוך
            עשיתי את הבדיקה ואכן לא ראו כלום כולל בערמונית , ראו קליטה באחד הצלעות וכתבו כנראה על רקע חבלה. האמת שלא זכור לי שנחבלתי . אפשר להגיד שעברתי את כול זה ממש במקרה עקב אותה קפיצת psa יחידה
            כרגע כחודשיים אחרי הביופסיה psa 1
            היתי אצל אונקולוג ואורולוג בבית חולים ציבורי ושנהם המליצו על מעקב פעיל
            אני לדעתי חושב שאני במצב חמור יותר גם בגלל הpsa הנמוך. שאולי זה תת זן שלא מייצר psa וגם כול מיני בימפטומים שאני מרגיש כמו צריבה בקצה הפין קבועה ולא רק שמשתין קצת היסוס בשתן. כאבים באיזור עצם הבריח ימין רגל ימין בין הקרסול לברך וכאב יותר וותיק בגו תחתון שמאל
            לאור כול זה ובעיקר. 40/60 אחוז בשני ליבות
            אונקוטסט קרוב לתחילת הבינוני
            אולי הנגע מימין פוספס בביופסיה
            והתחושות הגופניות כולל חוסר תאבון מוחלט
            אך אני משתדל לאכול אפילו בכוח אולי רצתי להרבה רופאים וסתם התברברתי כולם אמרו לי סיכון נמוך. ושpsa נמוך זה טוב מה שלדעתי לא כי זה ממש מקשה על מעקב.

• מיכאל

אריק קראתי בעיון רב את ההודעה המורחבת.
            אכן זה בדיוק התהליך הגבולי עם כל תתי ההחלטות המורכבות, שמתלבשות על העדר התאמה בין ממצאים לאורך כל התהליך.
            מתסכל מאוד.כאשר בכל שלב בעץ ההחלטןת מתוטסף מידע לא מוחלט שרק יוצר תהליך מורכב יותר.
            ויחד איתו מתגברות החשדות שאולי מפספסים משהו. וזה נורמלי.
            אבל, בנקודה מסוימת זה אין סופי, לא תיהיה לדעתי יכןלת מוחלטת סופית להכרעה בשלב זה, אלא אם יתווספו ממצאים קליניים חדשים בלבד.
            זה בדיוק המצב שממנו הזהרתי בכל הפוסטים, רכבת ההחלטות שלא נגמרת.
            אני הייתי שוקל לקבל יעוץ אחד נובץסף מרוכז, מממוחה לא מנתח, ולעצור, או טיפול בבחירה או מעקב פעיל, אבל להחליט שזה קצה הדיון בשלב זה.
            אם זה מעקב פעיל לעצור, עד לנקודת המעקב הבאה אם יש מעקב פעיל.
            אני הייתי פונה לדר קרן פז מאיכלוב אחד המבריקים, מהיר תפיסה יכולת הסבר ומדויק, שווה.
            הנזק שעלול להגרם מאי הודאות בהעדר החלטה למעקב או טיפול, ולפי כך סדר זמנים עתידי חמור לטעמי מכל החלטה לכאן או לכאן.

להכנס לניתוח אינסופי של המצב, גובה מחיר, והחרדה שאולי זה בכל זאת ממאיר ואולי פספסו, אלה בדיוק הסכנות ברכבת עץ ההחלטות של סרטן הערמונית, ובעיני מסוכנת מהסרטן עצמו. כי כזכור לך רובם אינו ממאיר גרורתי הפוטנציה.
            ועדין קשה שלא להזהות איתך לגבי המוכרבות והגבוליות של הממצאים.

• אריק

לאור כול מה שכתבתי , סתם שתבין אני מחפש אבחון יותר לדעת מה בדיוק יש לי ואני אחליט מה אני מעדיף אני מחפש תשובה ממשהו מוסמך שיגיד לי איזה בדיקות עלי לעשות כי אצלי הכול התחיל ערום mri T1.5. ורדיולוגים ברמה נמוכה מאוד ועל זה הכול מבוסס שום דבר לא מסתדר עם שום דבר

• אריק

סרטן ערמונית עם psa נמוך זה בעייתי הוא עלול להיות אגרסיבי כנראה שאצלי יצא גליסון 3+3 בגלל שגיליתי במקרה וזאת רק ההתחלה

33. אסא בר-לב

האם מישהו התנסה ב (Darolutamid=) Nubeqa? היכן ניתן להשיג במחיר שפוי?

• haim dagan

אסא שלום,
      איצי באר מציע לפנות לקלייר, מנהלת השיווק של באייר,
      בטלפון מספר 052-8010717.
      רפואה שלמה.

34. יצחק

הפנו אותי לביופסיה פיוזן
    חשד לBIRDS5
    האם כדאי לעשות לפני כן ISO PSA ?
    כדי להמנע מהסיכונים שכן אני סובל מהלב
    כמו כן עם מי ניתן להתייעץ בחו"ד שניה לMRI ?

אשמח לקבל חו"ד

• haim dagan

יצחק שלום,
      פענוח של בדיקת MRI, אשר מופיע בו PIRADS 5, פירושו שיש חשש בדרגה הכי גבוהה להמצאות סרטן .
      במצב זה עדיף להזדרז ולבצע ביופסיה פיוז'ן, במידה וזה אפשרי מבחינה בריאותית.
      ד"ר אורית פורטנוי מבית חולים שיבא, נחשבת לברת סמכא בפענוח בדיקות MRI.
      רפואה שלמה.

• מיכאל

איך מסבירים את זה שהדמית mri רואים ממצא pirads4,כפי שציין אריק בפורום, בהודעתו, ובביופסיה לא נמצא שום גידול סרטני?
        אפשר לשאול את המומחית?

• מיכאל

כמו שהשיבו לך, בpirads5,אין ברירה לגשת לביופציה, ולגלות מה יש אם זה סרטן ואם כן איזה סוג ומה הטיפול.
      חוות דעת שניה ב pirads5, היא לדעתי בזבוז זמן.
      חוות דעת דניה לוקחים ב pirads2, pirads3,
      לא להבהל יתכן שזה לא סרטני, ואם כן לא מסוג גרורתי ממאיר. לזה צריך לקוות.
      החוות דעת והיעוץ הנוסף חשובות מיד עם תוצאות הביופציה.
      הרבה בריאות.

35. יהורם ישראלי

עידכון בנבכי תסבוכות הבדיקות המתקדמות
    בהמשך לפוסט קודם, ראשית כל הנושא של הבדיקות הגנומיות הוא תסבוכת אחת גדולה שאינה מובהרת לציבור משום בחינה.
    שנית מה שפורסם כאן מתייחס לאתר הקופה הגדולה במדינה היא הכללית.
    ממה שניתן להבין מהאתר הזה המצב הוא שהנשים חברות הקופה ברמה הרגילה של החברות הכללית זוכות לבדיקה.
    לעומת זאת הגברים החברים בקופה באותה רמה בדיוק לא זוכים לה. הם יכולים לזכות להחזר רק אם הם משודרגים ברמה הכי גבוהה של הביטוח המשלים.
    אם המצב הוא באמת ככה ואין כאן סתם חוסר הבנה של קורא מקרי, כלומר על אותה בדיקה הנשים מקבלות ברמה הרגילה של החברות והגברים לא מקבלים אלא ברמה הגבוהה את ההחזר
    אז מה שעולה מכך הוא מצב של אפלייה בוטה שהיא טעונת תיקון דחוף. ואגב האפלייה הזאת אינה מוגבלת רק לנושא הזה של הבדיקה המסויימת הזאת אלא היא גורפת לכל אורך הסיפור מהחל עד כלה. אין משתמע מכך חלילה שיש לפגוע בזכויות של אחיותנו וחברותנו היקרות אלא להפך שיש לדאוג לשיוויון מלא וכשם שהנשים יודעות להאבק יפה על זכותן לשיוויון כך צפרא טבא לגברים גם כדאי להתעורר ולהתחיל לערוך את מאבק השיחרור שלהם בהתמודדות האונקולוגית ובכלל בחיים.

36. יהורם ישראלי

יש לי שאלה חשובה; באתר הקופה הכי גדולה במדינה – הכללית יש פירוט של זכויות לחולים אונקולוגיים. בפירוט הזה מתוארת בין היתר בדיקת אונקוטייפ. ככל הידוע לבדיקה הזו יש גם גירסה המתאימה לס"ע. אבל באתר יש התייחסות רק לסוגי סרטן אחרים כגון המעי והשד. אולי יש פה מישהו שיודע למה תמיד סרטן הערמונית יוצא מקופח וכאילו לא כל כך נחשב? ומה אנחנו הולכים לעשות בנושא לשם תיקון המצב?
    כאן הנוסח באתר לעיונכם; https://www.clalit.co.il/he/info/clalit4you/pages/rights_of_cancer_patients.aspx
    בדיקות Oncotype

1. בדיקת Oncotype DX colon מספקת לרופא המטפל כלי לתכנון הטיפול התרופתי בחולי סרטן המעי הגס שלב שני שמצויים בסיכון נמוך להישנות מחלתם. הגורם הממליץ לעשות את הבדיקה הוא מנהל המרכז האונקולוגי לחולי סרטן המעי. הגורם המאשר הוא ראש אגף רפואה בחטיבת הקהילה.

2. בדיקת Oncotype DX. הבדיקה מאושרת בהתקיים כל הקריטריונים הבאים:

• סרטן השד שאובחן הוא פולשני וגודלו פחות מ־5 סנטימטרים.

• הגידול מבטא קולטנים לאסטרוגן ו/או לפרוגסטרון.

• ללא גרורות בקשריות הלימפה.

• נשים שצפויות לקבל טיפול באמצעים הורמונליים (טמוקסיפן).

הגורם הממליץ לעשות את הבדיקה הוא מנהל המרכז האונקולוגי המטפל בחולות סרטן השד או רופא בכיר מטעמו.

• איצי באר

יורם
      ממידע שנמסר לי מטעם חברת אונקוטסט: מבוטחי כללית פלטינום זכאים להחזר של 10000 ₪ בתנאי שהמכוטח אובחן עד שנתיים לפני הבקשה למימון.
      בנוסף מבוטחי כללית מושלם זכאים ל1000$ (נקרא משום מה חו״ד שניה)
      לגבי שאר קופות החולים צריך לברר.
      אני לא יודע למה זה לא מפורסם. אני מזמין אותך להתקשר אליהם ולשאול. אשמח שתעדכן את כולנו.
      כמובן שביטוחים פרטיים מכסים את הבדיקה לפי תנאי הפוליסה של כל מבוטח ומבוטח….

37. אופיר

שלום
    רציתי לברר לגבי ניתוח כריתת ערמונית,
    באיזה מקרה מוציאים גם לימפה ? שמעתי שתי דעות שונות, ואשמח לברר גם גם עם מומחי הפורום,
    האם כל מי שהסיכוי למעורבות לימפה שלו הוא מעל 2 אחוז או רק מעל 5 אחוז, יש להוציא גם לימפה?
    תודה רבה

• haim dagan

אופיר שלום,
      להלן תשובתו של ד"ר דניאל קייזמן.
      רפואה שלמה.

שלום. 5% הוא ערך שמוזכר בחלק מהספרות הרפואית, ברם יש מנתחים שנוקטים בסף שונה. יש לשוחח עם המנתח הספציפי אודות מאפייני הניתוח. בהצלחה, ד"ר דניאל קייזמן, מנהל היחידה לגידולי דרכי השתן, מערך אונקולוגי, מרכז רפואי תל אביב ע"ש סוראסקי

• אופיר

חיים שלום,
        תודה רבה לך ולד"ר קייזמן,
        כיון שאני עומד על סיכוי של 4 אחוז, משאיר אותי בהתלבטות רצינית עם איזה מנתח ללכת זה שאומר להוריד לימפה (כי מעל 2%) או לשני שאומר לא להוריד (כי מתחת ל 5%). יש לציין כי שניהם מנתחים מאוד מנוסים.
        ד"ר קייזמן כתב שבספרות נאמר 5% אך יש מנתחים שנוקטים בסף שונה, אשמח לדעת מה הסיבות שהם נוקטים בסף שונה, בכדי שאוכל להכניס זאת לשיקולים.
        המון תודה

38. אלי קופל

שלום לחברי העמותה.. סיימתי טיפולי הקרנות לטיפול בסרטן הערמונית ביום 11 מאי. במקביל אני מטופל הורמונלית.
    בימים האחרונים( בערך 10 ימים מסיום הטיפול)אני חש סחרחורת וחולשה..
    האם הדבר סביר?, יש דרך לטפל? כמה זמן ימשך?
    בברכה ותודה מראש
    אני בן 74

39. יורם

שלום, עברתי כריתת ערמונית ב – 5/2020. גליסון 7 3+4. ביוני 21 ה- psa עמד על 0.03 ומאז התחיל לעלות עד שהגיע ל – 0.3 בדצמבר 22. בינואר 23 התחלתי בסדרת הקרנות (37), שהסתיימו בחודש מרץ. הקרנות ללא טיפול הורמונלי (ביצעתי בדיקת דיסייפר שהראתה סיכון נמוך).
    בדיקת psa שביצעתי לאחרונה הראתה 0.03. כלומר ירידה מ – 0.3 ל – 0.03.
    לאור הנ"ל מה ניתן לומר ביחס להצלחת ההקרנות? האם התוצאה שקיבלתי עכשיו מלמדת באופן כלשהו על מיגור המחלה וכיצד עלי לנהוג מהיום ואילך?
    אודה מאוד על קבלת תשובתכם.

• haim dagan

יורם שלום,
      להלן תשובתו של ד"ר תומר חרס
      רפואה שלמה

יורם שלום רב,
      התוצאה טובה מאוד וניתן לקבוע שיש תגובה לטיפול. מוקדם מידי להחליט האם יש הכחדה מלאה של המחלה. יש להיות במעקב אונקולוגי בתקופה הקרובה.
      בריאות שלמה,
      תומר

40. חיים דגן

תשובתו של ד"ר דניאל קייזמן
    שלום, קשה להתייחס למקרה ספציפי אבל באופן כללי בגידול עם מאפיינים כמתואר, שתי הגישות אפשריות, ניתוח או קרינה. כפי שצוין תופעות הלוואי שונות, היעילות שווה, ואכן יש יתרון לניתוח ביכולת לתת בקלות יותר קרינה לאחר מכן במידת הצורך. יש לדון עם אונקולוג\ית ולנסות להגיע להחלטה שמתאימה למקרה הספציפי. שתי הגישות אפשריות וסטנדרטיות.
    בברכה,
    ד"ר דניאל קייזמן
    מנהל היחידה לגידולי דרכי השתן,
    מערך אונקולוגי, מרכז רפואי תל אביב ע"ש סוראסקי

41. הבת של בוריס

שלום,

אבי בן 76 אובחן עם אדנוקרצינומה גרורותית של הערמונית (גרורות בהרבה עצמות וגם בלימפה). ערכי PSA שלו עלו מ-7 לפני כשנה ל- 27, מדד גליסון 9. בלוטת ערמונית עצמה הוצאה לפני כ- 15 שנים בגלל דלקת אך לא בגלל סרטן.
    האונקולוגית רשמה לו, בין השאר, Frimagon , זריקות. אך קופת החולים משום מה סרבה לנפק בטענה שמצבו לא חמור מספיק. מי נתקל בזה? מה ניתן לעשות? אני ממש אובדת עצות וגם כועסת מאוד. גם כי "גררו" אותו עם ביצוע הביופסיה קרוב לשנה כי ביטלו תורים ודחו מספר פעמים. זה ממש מרגיש לי רשלנות.

אשמח לעצות ובריאות לכולם

• איצי באר

שלום לבת של בוריס
      אם אני מבין נכון לפני 15 שנה אביך טופל באמצעות ניתוח דרך השופכה (הנקרא TURP), או בניתוח פתוח, ע״מ להקל על ההשתנה. טיפול כזה עושים כאשר הערמונית מוגדלת וגורמת לבעיה בהשתנה.
      במקרים הללו לא מסירים את כל הערמונית אלא רק את החלק הפנימי שלה שגורם להפרעה בהשתנה, כאמור.
      לכן יכול להתפתח סרטן ערמונית בחלק הערמונית שלא הוסר בניתוח וזה כנראה מה שקרה אצל אביך.
      הטיפול שהוצע לאביך הוא טיפול בעזרת פירמגון שגורם לירידה מהירה של ה psa ולדיכוי הרקמות הסרטניות בכל הגוף.
      טיפול אלטרנטיבי, יעיל ביותר, יכול להיות עם כדורי קזודקס למשך כשבועם ולאחר מכן זריקה תלת חודשית או חצי שנתית של תכשיר הנקרא דקפפתיל או שם מסחרי אחר.
      גם הטיפול בפירמגון וגם הטיפול בקזודקס יחד עם זריקת דקפפתיל הם טיפולים הורמונליים שפועלים להורדת יצור הורמון המין הגברי, הטסטוסטרון, בגוף המטופל.
      אני חושב שעליכם לפנות בדחיפות לאונקולוג המטפל ולהגיד לו שסורבתם לפירמגון. הוא לדעתי צריך לדאוג לאבא בוריס לטיפול, בהקדם האפשרי. את יכולה לפנות אליו דרך המייל ו/או בטלפון. לא לחכות לתור.
      בהצלחה והרבה בריאות לאבא.
      אם את לא מבינה משהו את מוזמנת להתקשר אלי.
      050-8228530 איצי באר

42. תמי

אבי עשה בדיקת pet ct psma
    בתשובות צויין שיש קליטה דיפוזית בשתי האונות של הערמונית דל רצפטורים – psma בעוצמה קלה בלבד
    מה זה אומר?

• יעקב

בת של בוריס
      תנסי לפנות לפניות ציבור של הקופה אליה שיך אביך
      יעקב

• haim dagan

תמי שלום,
      להלן תשובתו של ד"ר רענן ברגר.

Dr. Berger Raana
      אכן סרטן מקומי בלבד שלא התפשט ולא שלח גרורות

רפואה שלמה לאביך

43. חיים גבריאל

שלום.
    חדש בכל הנושא,בן 63.8 לאחר בדיקת MRI להלן התוצאות:

להלן ממצאי בדיקת MRI של בלוטת הערמונית
    טכניקה: הבדיקה בוצעה במכשיר של T3 עם סליל חיצוני, כולל DWI וחומר ניגוד.
    התוויה קלינית: PSA .5.4 לבירור.
    אין בPACS בדיקות קודמות לצורך השוואה.
    ממצאים:
    מימדים של בלוטת הערמונית : 5.5*4.0*3.9ס"מ עם נפח משוער 45 סמ"ק.
    .0.12 – PSA DENSITY
    BPH ב-TZ. לא הודגם תהליך מוקדי חשוד ב-TZ.
    ב-PZ פסים לינארים של אות ירוד ב2-T המתאימים לפרוסטטיטיס או פיברוזיס – PIRADS .2
    ב-PZ פוסטרו-לטרלי משמאל ב-GLAND MID( לדוגמא: בחתך ,10 סריה 5 ובחתך ,15 סריה 4( מוקד לינארי ומשולש של
    אות ירוד ב2-T. התהליך מודד כ10-*4מ"מ.
    אות ירוד מאוד ב2-T. אות ירוד באופן קל ב-ADC. ללא רסטריקציה בדיפוזיה או האדרה מוקדמת. PIRADS .3
    ללא מעורבות של NVB, קפסולה או שלפוחיות הזרע.
    ללא בלוטות לימפה מוגדלות או ממצאים חשודים בעצמות.
    התרשמות: תהליך בדרגת 3. PIRADS
    בברכה,
    ד"ר בלקום יונתן
    מומחה לרדיולוגיה אבחנתית

השאלות שלי מה ההמלצות להמשך: ביופסיה פיוז'ין במיידי ,בדיקת דם 4K או ISOPSA,חוות דעת שנייה לפענוח ה-MRI.אודה לכם על התשובות.

• חיים דגן

חיים גבריאל שלום,
      פענוח MRI שמדבר על PIRADS 3, פירושו שיש חשש ברמה בינונית למעורבות סרטן הערמונית.
      PSA DENSITY = 0.12 מטה את הכף במעט לכיוון שלילת גידול סרטני. (ערך הסף הוא 0.15).
      בנתונים האלו נראה לי נכון לבצע בדיקת isoPSA ובהתאם לתוצאות להחליט אם יש צורך בביופסיה פיוז'ן.
      חשוב לציין שזה לא יעוץ רפואי או תחליף ליעוץ רפואי.
      בשורות טובות.

• איצי באר

שלום חיים גבריאל
      אני מזמין אותך להעיף מבט בעץ ההחלטות למתמודדים עם סרטן הערמונית.
      STEP 5.1 ישנו הסבר על הנושאים השונים הקשורים ל MRI והבדיקות השונות ובסופו יש הפנייה למפת דרכים המפרטת את ההמלצות השונות.
      לקישור ל STEP 5.1 בעץ ההחלטות (הכנס בכפתור "מידע נוסף"):
      https://decision-tree.org.il/?page_id=107

קישור לעץ ההחלטות כולו:
      https://decision-tree.org.il/
      בהצלחה

44. דורון מעיין

לעניין הקרנת פרוטונים; השיטה אכן הגיעה בשעה טובה ומוצלחת למדינה. נכון לעכשיו רוב החולים בס"ע לא יודעים עליה, והיא גם אינה נגישה להם. התפקיד שלנו כאגודה הוא דבר ראשון להבהיר כל מה שניתן ביחס לרלבנטיות שלה לערמונית. דבר שני לאחר שתכובד זכותו של הציבור לדעת, לדאוג שאם אכן יש בה יתרונות משמעותיים – תהא נגישה גם עבור חולי ס"ע. אם לא נדאג לשני הדברים הללו עלולים לעבור עוד אי אלו עידנים עד שהגעת השיטה לארץ תהיה משמעותית לציבור גדול של גברים. בהצלחה לכולנו ורפואה שלימה.

45. גבריאל

שלום,
    ס"ע גרורתי לבלוטות הלימפה בבטן התחתונה ובאגן, בטיפול הורמונלי ומומעד להקרנות
    לאחרונה נחשפתי לתחום הקרנות הפרוטונים שכרגע מתקיימות בארץ בבית חולים הדסה במסגרת מחקר בלבד.
    שאלתי לפורום המכובד:
    האם אתם מכירים את שיטת ההקרנות?
    האם היא מומלצת לסרטן ערמונית גרורתי?
    האם מישהו כאן התנסה בשיטת ההקרנות הזו?
    תודה

• איתן בוגר

שלום גבריאל.
      מצטער לשמוע. מצבלא קל שבודאי מחייב טיפול. לא ציינת אם אתה החולה או זה מישהו אחר. גם לא את הגיל, והאם הערמונית כלולה או טופלה קודם. מכל מקום אני עברתי טיפול בפרוטונים (לערמונית ולבלוטות האגן) לפני שלוש שנים בבית החולים UC MEDICAL CENTER CINCINNATI OHIO. מרכז הפרוטונים הוקם שם כשנה לפני כך שהטכנולוגיה היתה מתקדמת (INTENSITY MODULATED PENCIL BEAM), אבל הנחיית הקרן עדיין נעשת באמצאות CT ודרשה החדרת בלון רקטלי בכל טיפול. עקב מצבי לא השתמשו בSPACEOAR. הטיפול בפרוטונים כלל 25 מנות של 1.8 גריי לערמונית ולבלוטות ובאה אחרי ברכיטרפיה לערמונית פלוס 18 חודש טיפול הורמונלי.
      הסיבה העיקרית שבחרתי בפרוטונים היא שנאמר לי ממקור יודע דבר שיתרון פרוטונים בהקרנת בלוטות היא בהקטנת הסכוי לפגיעה באיברים שכנים – בעיקר למעי הגס. כמו כן קראתי על כך למשל כאן https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8489485/.
      לי אישית היתה תופעת לוואי אחת שמאד הציקה לי – רגישות בחלחולת שגרמה לקשיים בשליטה בצואה, דבר שנעלם כעבור שנה בערך. אבל לא ברור אם זה היה כתוצאה מהפרוטונים או מהבכיטרפיה. אשמח לשוחח איתך בקולי או בWHATSAPP. מספרי-0523467139.

• גבריאל

איתן שלום,
        תודה על תגובתך המפורטת, אכן אשמח לשוחח איתך
        אצור קשר בימים הקרובים
        אני בן 52 ואני החולה
        תודה בינתיים

גבריאל

• חיים דגן

גבריאל שלום,
      סוגיית התאמת שיטת הקרנות הפרוטונים לטיפול בסרטן הערמונית שנויה במחלוקת.
      שמעתי מומחה אחד שמצדד מאד בשיטה, אך מאידך מומחה שני סבור שאין בכך שום יתרון.

46. יעקב

אודי
    בדוק עם רופא גסטרו ואז עם התוצאות תגיע אונקולוג אורולוגי

47. אודי

בס"ד

האם סרטן הערמונית הגרורתי יכול להשפיע על יציאות קשות וכאבים ברקטום ?

• איצי באר

אודי
      אין מקרה אחד דומה למשנהו. יתכן והסרטן גרם אצלך להפרעות ביציאות. להבנתי זה מחייב הדמייה כלשהי, אולי CT או MRI.
      הנושא מחייב בדיקה. תתייעץ עם האונקולוג
      בהצלחה

48. שלמה

שלום.
    לפני כשנה וארבעה חודשים עברתי חמש הקרנות לערמונית. היה לי גליסון 6 ו-PSA 7.17.
    אונקולוג אמר לי שבתוך שנתיים, PSA צריך לרדת ל-0.1.
    חצי שנה אחרי, PSA ירד ל-2.06 וחצי שנה אחרי הוא ירד ל-1.38.
    בפעם השלישית, לקראת פגישה עם האונקולוג בחודש הבא, יצא 1.39 כלומר הירידה נעצרה.
    האם אני אמור להיות מודאג מזה ומה האפשרויות שלי במידה והירידה לא תימשך?
    תודה.

• יעקב

שלמה
      ישנם מספר בדיקות שאוקולוג יכול להמליץ תלוי בתוצאות הבדיקות החל בדיקות גנטיות
      לא היתי מזניח
      ויש מגוון גדול של טיפולים כגון הורמונלים,כימו בהתאם לתוצאות שתקבל אפשר להתאים את הטיפול

• איתן בוגר

יעקב ושלמה-
        עד כמה שידוע לי, PSA לא חייב לרדת לאפס אחרי הקרנות בלבד (הבנתי שלא היה טיפול הורמונלי) כי לפעמים תאים שפירים שורדים את הקרינה וממשיכים ליצור PSA. מכל מקום, ההגדרה המקובלת (עד לפני זמן קצר) ל"כישלון ביוכימי" היה עליה של 2 NG/ML מה"נדיר", ז"א מהמדידה הבי נמוכה של PSA אחרי טיפול קרינתי. היום הגישה משתנה עקב השימוש בהדמיית PET המאד רגישה, המסוגלת לגלות סרטן גם ברמה של פחות משני ננוגרם למיליליטר. לכן ההסתמכות היא יותר על קצב ההכפלה של הPSA. במקרה הזה נראה שרמת הPSA התיצבה, וזה טוב. לפי דעתי, כדאי לשוחח עם הרופא המטפל ולקבוע תהליך מעקב שעשוי לכלול MRI ו-PET-CT בנוסף לבדיקות PSA. בהצלחה.

49. יוסי טוקי

בימים שבהם מאות אלפי אנשים יוצאים לרחובות בדרישה לדמוקרטיה – ממשיכים למחוק ולצנזר כאן באורח שיטתי וגורף כל פוסט שיש בו הבעת ביקורת מסויימת ביחס למערכות בריאות הציבור בישראל (להוציא הרשומות החשובות של מיכאל שזוכות באורח יוצא דופן להתפרסם בלא שתמחקנה). השאלה היא האם עמותה האמורה לדאוג למימוש זכויותיהם ולרווחתם של חולים יכולה להשיג באמת את המטרות הללו בלא דיון חופשי פתוח דמוקרטי העשוי להכיל לעתים גם ביקורת מסויימת על המערכות הקיימות? אם אין לנו באמת חופש על הגוף והבריאות ועל עצם החיים והיכולת לעשות פיפי – מה אנחנו כל כך דואגים מגורל מערכת המשפט בישראל?

50. גבריאל

שלום רב,
    האם מישהו התנסה או מכיר את התועלות בשימוש תוסף של פטריית
    Coriolus versicolor קוריולוס (זנב תרנגול הודו)
    כמסייעת לריפוי/ מלחמה בסרטן גרורתי?
    אשמח למי שהתנסה ומכיר
    תודה