סרטן הערמוניתפורום שאלות ותשובות

הקמנו את הפורום כדי שאנשים יוכלו לשאול שאלות, להחליף דעות ומידע, וכן להיוועץ ברופאים מומחים (לרשימה לחץ כאן).
השואלים מתבקשים למסור מידע כמותי (במקרה שהתגלה סרטן הכרחי לציין מדד גליסון וערך ה-PSA),
גיל ותאריכים (תאריך האבחון, מועד הניתוח, וכו')
כך יתאפשר לקבל תשובות מהירות יותר ומדויקות יותר.
בפורום אתה יכול להציג את הכינוי שלך ללא שם משפחה או שם פרטי,
הדוא"ל שלכם לא יוצג אך ישמר באתר במידה ותרצו התייחסות מיוחדת לענינים מאד אישיים.
התגובות מופיעות בהזזה קטנה בדיוק מתחת לשאלותיכם, כך שניתן יהיה לזהות בקלות את שיוך התגובות לשאלות/תשובות
.

לידיעה: כל פעילויות העמותה נעשות על ידי מתנדבים ובמימון תרומות כספיות שמתקבלות.
תרומות יתקבלו בתודה ובברכה
פרטי בנק להעברת תרומות:
שם החשבון: “חיים עם סרטן הערמונית”, בנק הפועלים 12, סניף 746, חשבון 368623

אנו משקיעים מאמצים רבים כדי להעביר לשואלים תשובות אמינות ומעודכנות מפי מיטב המומחים,
אבל אין אנשי העמותה או מי מטעמם אחראים בצורה כלשהי להשלכות של ההתכתבות כאן
ואין היא בשום אופן תחליף להתייעצות עם רופא

צור נושא חדש

ביטול

4,324 תגובות
  1. שרה

שלום רב, מבקשת להתייעץ לגבי אבי.
    בן 77.
    לאור עליית PSA בשנתיים אחרונות – בוצעה ביופסיה לפני כחודש, שהדגימה אדנוקרצינומה באונה ימנית. גליסון 9 (4+5).
    PSA אחרון (מדצמבר 2021) = 8.65.
    ביצע היום PSMA PET. אין עדיין פענוח אבל האונקולוג חושב שיש פיזור בבלוטות האגן. ונתן לו טיפול ב:
    להתחיל קזודקס לחודש אחד, ולהוסיף דקפפטיל לאחר שבוע. את הטיפול בקזודקס למשך שנה וחצי.
    טיפול באבירטרון ופרדניזון.
    שאלות:
    1. האם זריקת דקפפטיל ניתנת באופן חד פעמי ? אין זה טיפול המשכי ?
    2. האם הטיפול באבירטרון מתחיל ביחד עם הקזודקס או רק לאחר חודש ? ממש לא ברור מהנחיות האונקולוג.
    3. האם הטיפול בסיאליס מטרתו להקל על תופעות לוואי של הסירוס או שיש לו מטרה טיפולית כלשהי ?

אודה לעשיית סדר בדברים.
    תודה

• itzyb

שרה יקרה
      הערה: אני אינני רופא ואני ממליץ לך לבקש את אישור האונקולוג המטפל לכל מה שכתבתי פה.
      נראה לי שיש אצלך אי הבנה.
      בד"כ קזודקס ניתן לשבוע עד חודש ולא לשנה וחצי.
      1. אני מניח שהכוונה של האונקולוג התכוון לטיפול בדקפפתיל למשך שנה וחצי. הדקפפתיל ניתן בזריקה אחת לשלושה חודשים (יש גם וורסיה שניתנת אחת לחצי שנה).
      2. הטיפול באבירטרון + פרדיניזון ניתן במקביל לדקפפתיל. בד"כ ההנחייה היא לקחת 4 כדורי אבירטרון ם ביום בצום. יש אפשרות לקחת כדור אחד ביום עם ארוחה שומנית דבר שקצת מקל על החולה (אין צורך להכנס למשטר של צום לפני ואחרי נטילת הכדור). קראי כאן כתבה בדיוק בנושא הזה:
      https://lwpc.org.il/%d7%9b%d7%9e%d7%94-%d7%90%d7%91%d7%99%d7%a8%d7%98%d7%a8%d7%95%d7%9f-%d7%a2%d7%9c%d7%99-%d7%9c%d7%a6%d7%a8%d7%95%d7%9a/
      3. למיטב הבנתי ניתן להתחיל את השימוש באבירטרון לאחר סיום הקזודקס.
      4. מטרת השימוש בסיאליס הינה למנוע את התנוונות הפין. הטיפול שאביך מקבל הינו טיפול הורמונלי שמטרתו הורדת הטסטוסטרון (הורמון המין הגברי) לרמה נמוכה מאד (זאת בגלל הטסטוסטרון "מתדלק" את סרטן הערמונית).
      סיאליס מביא להזרמת דם מוגברת לפין.
      בגלל שהטסטוסטרון נמוך יורדת אספקת הדם לפין והוא עשוי להתנוון במהלך הזמן. כדי למנוע את התופעה הלא נעימה הזו האונקולוג המליץ על סיאליס.
      הרבה בריאות לאביך ולכולם.

2. אורי לוי

אם אני מבין נכון מ-0 תגובות לשאלה קודמת שהועלתה פה, אז אף אחד מקרב החברים בפורום והמומחים המשתתפים והמבקרים בו – לא שמע מעודו מעולם שום כלום הנחייה מניעתית בקטע של ס"ע. כלומר אין לנו דבר להעביר לבני משפחה, למכרים, לקרובים, לאנשים עם סיפור משפחתי וכו' כדי לחסוך מהם למען השם את הסבל הנורא והחרדות הכבדט הכרוכים במחלה. אם אכן כן, אז איך בדיוק אנחנו מרגישים עם זה בקטע של הרגש והתודעה? כלומר האם באמת יתכן מצב סביר של 0 מניעה ושל אפס מודעות לנושא ושל אדישות כללית של המערכת והתודעה הציבורית? האם זה בסדר? האם זה סביר בכלל? או שאולי אנחנו צריכים לנסות לעבוד ביחד על קובץ כזה שיכלול כל מה שניתן להמליץ עליו לשם מניעה, כי את השנוא עלינו בל נעשה לאחרים. כל תגובה עיניינית תתקבל בברכה.

• itzyb

4 גורמים עלולים להביא להתפרצות סרטן הערמונית:
      1. גיל – ככל שעולה הגיל הסיכון של הגברים ללקות בסרטן הערמונית עולה.
      2. תורשה –
      במידה ויש במשפחתך הקרובה חולי סרטן הערמונית או סרטן השד כנראה שאתה בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן הערמונית.
      אם יש במשפחתך נשאי מוטציות מגבירות סיכון (למשל BRCA1 או BRCA2) או שאתה בעצמך נשא מוטציות כאלו אתה ברמת סיכון יותר גבוהה ללקות במחלה הזו.
      3. גזע – השחורים בארה"ב חולים יותר מאשר הלבנים בסרטן הערמונית.
      4. אורח חיים – יתכן שאורח חיים בריא בתזונה, אי עישון, משקל תקין ובפעילות גופנית תורם למניעה התפרצות סרטן הערמונית. למרות שאנו היינו רוצים שזו תהיה אמת מוחלטת עדיין לא הושגה הוכחה לכך.
      אם תסתכל על 3 הגורמים הראשונים אין לנו אפשרות להשפיע עליהם.
      לא ברור גם אם הגורם הרביעי, שמירה על אורח חיים בריא, כאמור אכן תורם למניעת סרטן הערמונית.
      לאורהעובדה שאין לנו כלים ממשיים למניעת המחלה הדבר הכי נכון לעשותו הוא להביא לגילוי מוקדם ככל האפשר.
      הכלים לכך הם:
      בדיקת PSA אחת לשנה מגיל 50.
      ביקור שנתי אצל אורולוג החל מגיל 50.
      שנהיה בריאים
      איצי באר

3. יעקב

שלום

בעליית PSA לערך 0.1 ומעלה לאחר ניתוח יש אבחנה מבדלת, כולל גידול ערמונית פעיל.
    צריך לדון על כך עם האונקולוג\ית המטפל\ת כמו גם לגבי התזמון של בדיקות הדמיה במידה ונדרשות
    בהצלחה
    ד"ר דניאל קייזמן, מנהל היחידה לגידולי דרכי השתן, מערך אונקולוגי, מרכז רפואי תל אביב ע"ש סוראסקי

4. מור

כן, הציעו לבצע את הבדיקה באופן פרטי היא די יקרה, אבל הסבירו שהיא מתאימה מאוד למצב הזה, ושזה יתן תשובה מוחלטת אם יש ממצא סרטני בערמונית שהוא ממאיר וקטלני או לא, בוודאות כמעט מוחלטת. שאלתי אם הבדיקה 4kscore תראה שאין סבירות לסרטן ממאיר קטלני זה אומר שאין צורך בביופסיה? ושזה לפחות ל10 שנים?
    כמו כן, מה קורה אחרי קבלת תצאות הבדיקה בד"כ.
    שאלה נוספת, אם יש סרטן בפיראדס, 3, ניתן לבקש pet psma, בלי ביופסיה? זה יועיל? כי לפני שבותע ה mri ערמונית הופיעו לי גידולים קטנים בריאות ולא נעשה להם ביופסיה, השאלה אם במצב כזה כדאי לעשות petpsma,האם הוא מזהה תאים סרטנים בערמונית גם? וגם גרורות, שאלתי אז בשביל מה ביופסיה ערמונית?

5. אריאל

שאלה : חברים עברתי בדיקת 4K שהדימה 30% סיכון לסרטן גליסון 7
    מישהו יודע מה המשמעות של הבדיקה
    בתודה לעונים

6. אורי לוי

יש לי שאלה שמעניינת אותי מאוד ואולי יש בה גם חשיבות לגבי הפורום כאן; האם מישהו מהחברים פה שמע אי פעם בתקופה שלפני האיבחון בס"ע עיצה או הנחייה כלשהי מגורם רפואי כלשהו כללי או אורולוגי, שיש בה כדי לתרום למניעה? אם כן מהי ואולי כדאי להביא פה את רשימת ההנחיות האפשריות לתועלת הציבור כולו. אם לאו כיצד אנחנו מסבירים מצב של היעדר כל ידע ומידע בנוגע לאפשרויות המניעה מלכחתחילה.

7. אורי לוי

יש לי שאלה שמעניינת אותי מאוד ואולי יש בה חשיבות גם לכלל הציבור; האם מישהו מהחברים כאן שמע אי פעם בתקופה שלפני האיבחון בס"ע – הנחייה בריאותית כלשהי מגורם רפואי כלשהו, כללי או אורולוגי, שיש בה כדי לעזור במניעת המחלה מלכתחילה? אם כן מה בדיוק? אם לאו כיצד אנו מסבירים מצב של היעדר כל ידע וכל מידע על מניעה אפשרית? והיה אם יש הנחיות מועילות כלשהן כדאי אולי לרכז אותן כאן ואם אין שום כלום כדאי לשאול מדוע ולמה בעצם?

• יעקב

מור
      ממליץ שתעיין במאמר
      Developing timely care for prostate cancer patients with a PI-RADS 3 score presents challenges
      להערכתי (אני לא רופא) צריך לקבל לפחות חלק מהמרקרים הנתונים על
      PSA -מה מהירות שנוי , גודל ערמונית , free psa בדיקת דם ללא תשלום נתנת בקופות
      היחס בין PSA ן free psa הוא פרמטר שנלקח בחשבון בהחלטה לגבי ביופסיה
      אתה יכול לקבל הפניה לPSMA תנסה להיפגש עם אורו./אונקולוג בכיר
      בדיקה גנטית בסיסית מהקופה שלך (מספר מוטציות בסיסיות כמו BRAC1 -2 )
      לא ברור באיזה אופן זוהו אצלך גרורות בריאות
      לכן אונקולוג ולא אורולוג צריך לבדוק את המקרה שלך

• דניאל

הערה, בכלחית אין בדיקתpsa free, ללא תשלום, הבדיקה נעשית בתשלום בבית חולים של הכללית , עולה 99 שקלים.
        וצריך הפניה של רופא.
        בשיבא בית חולים לא של הכללית אפשר לעשות בלי הפניה, זה עולה מאה ומשהו שקלים.

8. מור

שלום רב, אני בן 60, בצעתי הדמיה mri ערמונית. נמצא פיראדס 3 באפקס, כל שאר הממצאים לפי אורולוג לא תואמים את הממצא, אין עדות לממצא בבדיקה רקטלית אצבע, psa1.3, בעקבות הפניה לביופסיה, התיעצתי עם אורולוג שעושה ביופסית פיוזן הוא אמר לי לחפש מומחה רדיולוג שמומחה בפענוח mri של הערמונית, שיפענח את ההדמעה שוב, לפני החלטה על ביופסיה. האם ניתן לקבל מידע או הפניה, אל רשימת מומחים שמתמחים בפענוח mri ערמונית, חוות דעת שניה, תודה.
    אם צריך לפנות אישית דרככם אשמח ליצור קשר בכל דרך שניתן להתקדם.

• יעקב

מור
      אנחנו לא נוהגים לפרסם שמות רופאים בפורום
      אתה יכול לפנות בדוא"ל פרטי שלי אנסה לעזור לך
      האם בדיקת 4K נלקחה בחשבון

• מור

כן, הציעו לבצע את הבדיקה באופן פרטי היא די יקרה, אבל הסבירו שהיא מתאימה מאוד למצב הזה, ושזה יתן תשובה מוחלטת אם יש ממצא סרטני בערמונית שהוא ממאיר וקטלני או לא, בוודאות כמעט מוחלטת. שאלתי אם הבדיקה 4kscore תראה שאין סבירות לסרטן ממאיר קטלני זה אומר שאין צורך בביופסיה? ושזה לפחות ל10 שנים?
        כמו כן, מה קורה אחרי קבלת תצאות הבדיקה בד"כ.
        שאלה נוספת, אם יש סרטן בפיראדס, 3, ניתן לבקש pet psma, בלי ביופסיה? זה יועיל? כי לפני שבותע ה mri ערמונית הופיעו לי גידולים קטנים בריאות ולא נעשה להם ביופסיה, השאלה אם במצב כזה כדאי לעשות petpsma,האם הוא מזהה תאים סרטנים בערמונית גם? וגם גרורות, שאלתי אז בשביל מה ביופסיה ערמונית?

9. סיוון

אבא שלי בן 67, אובחן לפני כשנה עם סרטן ערמונית Gleason score 4+3 כאשר הpsa היה 6.5 ביום הניתוח.
    עבר כריתה של הערמונית בשיטה הרובוטית. ממה שידוע ונמצא בבדיקה הפתולוגית התוצאה לאחר הניתוח הייתה זהה לזו של הביופסיה שנעשתה, כלומר לא היה שינוי בסוג הממאירות ודרגת הגליסון, והגידול נשאר בגבולות הערמונית ולא פרץ את הקופסית, כמו כן בלוטות הלימפה שהוצאו נמצאו נקיות לחלוטין. (תוצאה פתולוגית לאחר ניתוח pT2N0R0)

חודשיים לאחר הניתוח רמות הpsa ירדו ל0.028.
    שלושה חודשים לאחר מכן עלה ל0.048
    וכעת, כחצי שנה לאחר הבדיקה הראשונה אחרי הניתוח עלה הpsa ל0.104.

ישנה מגמת עלייה די ברורה שנראית לי מהירה ואני שואלת האם יתכן שהpsa עולה מסיבה שאינה בהכרח ממאירה? דירוג הגליסון של אבי אמנם נחשב בינוני אבל הpsa היה נמוך (התחיל בירור ב4.4) ותפסנו את הגידול בשלב מוקדם יחסית.
    חשוב לציין שלאבא שלי יש סרומה מימית כתוצאה מהניתוח והוצאת נקז מוקדם מדי, ואני תוהה אם זה יכול לגרום לעלייה של psa איכשהו במקרה הזה.

תודה מראש לכל העונים

• יעקב

הי סיוון
      האם אבא ביצע בדיקות הדמיה PET-CT-PSMA
      האם נשקל לבצע בדיקות גנטיות (סוג מוטציות)
      כאשר יש זהום הPSA יכול להיות גבהה (לפעמים הרופאים ממליצים לקחת אנטיביוטיקה לפני בדיקה)
      לא מומלץ רכיבה על אופנים או יחסי מין לפני הבדיקה

• סיוון

היי יעקב,
        לא ביצע כי לא הומלץ לו ע"פ הMRI שעשה.
        השאלה אם מה שציינת לגבי תהליכים דלקתיים שמעלים psa רלוונטי לאנשים שעברו כריתת ערמונית, כי כפי שציינתי אבא שלי אחרי ניתוח

• itzyb

שלום סיוון
      עליה ב PSA אחרי ניתוח להוצאת הערמונית נקראת כשלון ביוכימי (כאשר ה PSA מגיע ל 0.2).
      יש חשש שנותרה רקמה ממאירה והיא שפולטת את ה-PSA.
      במקרה כזה נהוג להציע הקרנות משלימות לסביבת הערמונית.
      מציע שתפני לאונקולוג המטפל ותבדקי איתו מה השלב הבא בטיפול לאור עליית ה PSA. יתכן והא ירצה לבצע הדמייה לפני קבלת החלטה על הטיפול.
      בהצלחה
      איצי באר

10. נסרלה יוסף

בקשה מיוחדת, האם למישהו נותרו או שיש כדורים בשם אביראטרון
    בעלי צריך את זה 1 ליום למשך שנתיים בהמלצת הרופא דר' אמירה מסרואה מבית חולים בלינסון
    אני אישתו של יוסף נייד שלי הינו 0523902120
    יותר מאשמח לכל כדור או כדורים שיש ברשותכם.

11. יורם שרגא

תודה ליעקב בעיניין ביו-מארקרים וטיפולים פוקאליים מותאמים. נראה לעניות דעתי שהתחום חשוב מאוד וכדאי אולי לנסות כפרוייקט משותף לכולם להביא פה מיידע ברור בנושא, בין של מומחים יודעי דבר ובין של כל מי שהתנסה בעצמו. אם במקרה יש לינקים להרצאות או למאמרים הדבר עשוי להנהיר תחום מתפתח שמרבית הציבור טרם נחשפה אליו ולא תמיד בפגישת ייעוץ כללית או בהכנות לטיפול וכו' מדברים עליו . כלומר המערכת הרגילה לא ממש מכוונת את הפונים למסלול המסוים המתוחכם הזה וחבל.

• יעקב

יורם
      ממליץ שתעיין במאמר
      SUO 2020: Biomarker Review: Predictive/Actionable Biomarkers for Metastatic Prostate Cancer אשר מפרט את הביו-מרקרים השונים
      קימת אינפורמציה מסוימת באתר של אגודה למלחמה בסרטן
      רופאים אורו-אונקולוגים אשר מקבלים תוצאות גנטיות יודעים איזה סוג טיפול מתאים לחולה
      (טיפולים אימונוטרפים, ביולוגים או אחרים ) % חולים אשר השתמשו בתוצאות גינטיות הוא קטן
      לא לכל מוטציות ישנן תשובות

12. יעקב

שלום רב,
    אודה מאד לעזרתכם בבירור, האם יש אנשים (מבוטחי קופ"ח מכבי) שאושרה להם בדיקת MRI, לצורך אבחנת המחלה, לפני ביופסיה? ואם כן, באיזו שנה זה אושר?
    תודה רבה, יעקב

13. יורם שרגא

עוד לעניין טיפולים ממוקדים, תודה על התשובה,] אבל האם גם עוד חברים כאן מתרשמים שכל הנושא של בדיקות שנקרא להן מדוקדקות או מתוחכמות המבוססות על ביו-מארקרים מכיוון אחד ובמקביל כל הסולם של טיפולים פוקאליים מן הכיוון השני – לא כל כך הכי נגיש ומפותח וברור בארץ? נדמה לי שהייתה פה אפילו הרצא שלמה על טיפולים כאלה כאן באתר והמרצה המומחה דווקא מאוד הדגיש את חשיבות ההתאמה האישית. אולי הוא יוכל לתרום עוד לדיון ולהבנת התחום לתועלת אותה מחצית הציבור שנתברכה בערמונית…

• יעקב

יורם
      ד"ר קייזמן – מנהל אורו/אונקולוגיה של איכילוב ופרופ דב הרשקוביץ מנהל פתלוגיה נתנו הרצאה משותפת
      בזום 2020 על התאמת טיפול
      על מנת להחליט על טיפולל מבוסס ביו מרקרים בדיקה גנטית עבור אגרסיביות בינונית מומלץ על חברות
      Decipher, Oncotype DX (Prostate), Prolaris and ProMark, may be used.
      therapy predictive (תכנס לאתרים של החברות )
      דוגמאות של בדיקות אשר יכולות לנבא יעילות טיפול
      biomarkers include AR-V7 for predicting lack of response to specific anti-androgens (enzalutamide, abiraterone), ביו- מרקר יתן הערכה על יעילות טיפול הורמונלי
      מוטציה ידועה – BRAC1/2 mutations for predicting benefit from PARP inhibitor
      and PORTOS for predicting benefit from radiotherapy.
      נושא מתפתח וממענין

• דניאל

ניסינו בכל דרך לקבל יעוץ גנטי בגלל מוטצית brca ועבר משפחתי משני הצדדים, גם אב גם אם, בכללית , שום עזרה או רצון לעזור. שנית בפניה שקיימת בפורום סרטן ערמונית דר לינדנר, אתר זאפ, השיב שאין טיפול רלוונטי בprap inh. לסרטן ערמונית, איך זה מתיישב עם הדברים שהוצגו. תודה.

14. אשקה

תודה יעקב על תשובתך.
    אוסיף שאני בן 62
    עברתי טיפול הורמונלי קצר- זריקה וכדורים.
    גליסון היה 3+4
    עברתי פט סי טי לפני ההקרנות ולא נצפתה יציאה מהקופסית למעט זליגה קטנה לצינורית הזרע שבגללה התווסף הטיפול ההורמונלי לסדרת ההקרנות הקצרה (5)
    אם כך- איזה טיפול ניתן לשקול עוד? מה ה plan b לאחר הקרנות?

• יעקב

אשקה
      שלום רב,
      קשה להמליץ במסגרת הפורום על טיפול או מעקב מכיוון שחסר מידע רב.
      באופן כללי, במקרים רבים הטיפול הקרינתי וההורמונלי הם הטיפולים היחידים, ולאחריהם יש מעקב בכדי להעריך את הצלחת הטיפול.
      בריאות שלמה,
      תומר
      ד"ר תומר חרס – רופא בכיר במכון אונקולוגי רמב"ם

15. אבי

שלום, בגילוי סרטן ערמונית ב 2017 היו לי ערכי פי אס איי 2.91. לאחר שנה- 3.47, ב 2020 5.88 עברתי 5 הקרנות בינואר 2021 וטיפול הורמונלי לחצי שנה. הערכים באפריל, אחרי הטיפול היו 0.5; בנובמבר 2021 0.75 לאחר 4 חודשים 1.08 וכעת 1.55 הרופא המטפל הסביר את העלייה בשילוב של הקרנות וטיפול הורמונלי. ציפה לראות התחלת ירידה. מה הדיאגנוזה לכך שהעלייה ממשיכה? בברכה ותודה

• יעקב

אבי
      צריך לשקול שנוי טיפול
      לא צינתה איזה טיפול הורמונלי עברתה (קימות מספר אופציות טיפוליות)
      מה הגליסון שלך
      האם ביצעתה בדיקת הדמיה PET PSMA

• אבי

אינני בטוח שתגובתי הקודמת לדבריך נשלחה. כותב שוב ומתנצל אם זה מופיע פעמיים. ראשית, תודה רבה על התגובה. מוסיף לדברים שכתבתי קודם שאני בן 62. הטיפול ההורמונלי שעשיתי היה קצר- זריקה וכדורים לזמן קצר. הגליסון היה 3+4. בפט בי טי נצפה הגידול ברובו בקופסית מלבד זליגה שהרופא זיהה לצינורית הזרע ולכן קיבלתי בנוסף לקרינה טיפול הורמונלי

• יעקב

אבי
      טיפול הורמונלי הוא שם כולל למספר תרופות שונות בתחום זה – בטוח שרופא שלך מכיר את האפשרויות
      (אבירטרון, אינזמוליד ידועות נתנות בכדורים ועודטיפולים בזריקות )
      יתכן וכדאי לבצע בדיקת מוטציות
      יש מגוון אפשרויות ממליץ שתקבל דעה נוספת מרופא אורו/אונקולוג במידה ואתה חש לא בנוח ולא בטוח

16. איציק

סרטן ערמונית
    בן 60 PSA16 CCSHE, בדיקת PET FT
    בערמונית באספקט מרכזי מדיאלי יש איזוא האדרה עם קליטת יתר מובהקת של
    PSMA מסומן SUV מקסימאלי עד 6,7
    איזור זה מעלה אבחנה מבדלת שבין BPH משמעותי לבין אפשרות תהליך גידולי במקום זה מומלצת ביופסיה מכוונת לאיזור זה

• יעקב

איציק
      התקבלה תגובת רופא
      חסר קצת מידע – מה ה PSA של המטופל
      האם ביצע MRI ומה היתה התוצאה ב MRI
      האם כבר מאובחן עם סרטן? אחרת לא ברור מדוע נשלח לבדיקת PET PSMA.
      אשמח לענות ברגע שיהיו עוד פרטים.

17. יורם שרגא

מבקש לדעת מה הניסיון הלכה למעשה תכלס בשטח של אנשים החברים כאן עם טיפולים בשיטת 'נאנונייף'? איזה עוד טיפולים פוקאליים -מקומיים ממוקדים מומלצים? ומה מערך הבדיקות המיוחדות שעשוי לדייק את ההתאמה לסולם הזה של הטיפולים? וגם למה בעצם כל התחום הזה לא כל כך מפותח בישראל וגם לא ממש הכי נגיש וברור וגלוי לציבור המתעניינים הפונים לבתי החולים ולייעוץ ולהכוונת מומחים ברפואה הציבורית?

• יעקב

יורם
      תשובה מאורולוג מנוסה באיכילוב :
      "לצערי לא מבצע טיפולים פוקליים לכן פחות מכיר קריטריונים ספציפיים למקרים
      בהם מעדיפים טיפול אחד אל מול השני.
      עדיף לשאול את פרופ' מרגל שיש לו הכי הרבה ניסיון בתחום בארץ."

נב פרופ מרגל עובד בבליסון

• יוסי

הרבה זמן לא נכנסתי לפורום לכן מגיב באיחור. עברתי טיפול ננונייף לפני כ 10 חודשים. תוצאות טובות. גידול גליסון 3+4 נעלם למעט נקודה מקרוסקופית בגליסון 3. PSA ירד מ 8 ל 2.5. תפקוד שתן לא נפגע. זקפה נחלשה – נפתר ע"י סיאליס. הטיפול לא מוכר לביטוח ומומן פרטי כ 80 אלף ש"ח. ההתאוששות מהטיפול הייתה קצת קשה (יומיים כאבי תופת שאופטלגין לא עזר) וזאת לעומת הקפאה שהבנתי שההתאוששות קלה מאוד (הקפאה הייתה האלטרנטיבה שחשבתי עליה והקפאה מוכר לביטוח)

18. יעקב

יוסי
    4ּ+3 גדול יותר מ 3+4
    זה אומר שיש יותר רכיבי גלסון של 4 מ 3 ולכן בנוסף ל 4+4 היתי מתיחס לממצאים שלך
    כגליסון 8 ולא 7
    קימים אמצעים נוספים לבדיקת אגרסיביות של התאים שהוצאו בפתלוגיה באמצעים
    של חברות אחרות

19. יוסי

שלום רב
    לפי בדיקה פתולוגית חלק מהממצאים 4+3 וחלק 4+4 לפיכך באיזו דרגת גליסון נמצאים 7 או 8 (ולפי הדירוג החדש 3 או 4) או שיש משהו באמצע מבחינת האגרסיביות של הגידול
    תודה

20. יעקב

שלמה
    החלטה על אופי הטיפול תלויה במצב הבריאותי יחד עם זאת איכות החיים הוא פקטור חשוב בקבלת החלטה
    ממליץ שתבחון את תופעות לואי בכל אחד מהטיפולים ויש לא מעט
    כדאי שתבדוק גם אופציות נוספות בתלות אגרסיבות

21. שלמה

בן 73, PSA 6 , אחרי MRI וביופסיה נמצא איזור נגוע בערמונית . גליקסון 7.
    אחרי פט- סיטי שנראה שעדיין ממוקד רק באיזור הערמונית.
    מתלבט בין ניתוח להקרנות.
    מבקש לדעת איך אפשר להגיע לד"ר דניאל קייזמן בפרטי בהקדם ?
    שלמה , נייד 052-802-4949.

22. חיימקה

שימו לב נכון לעכשיו הפורום אינו באמת פתוח והודעות מהותיות ביחס למערכת הרפואית בישראל נמחקות ולא מסיבות טכניות…. כדאי מאוד שעמותה חופשית ודמוקרטית תואיל לתקן את ההתנהלות הזאת

23. נתן

שלום יעקב
    הכוונה psa. בבדיקה שעשיתי אתמול קטן מ 0.24
    הטסטרון 0.28.
    בבדיקות אחרונות הטסטרון היה קטן מ0.24
    הטסטרון עלה קצת האם זה משמעותי

• יעקב

נתן
      קיים קשר ישיר בין רמת PSA וטסטסטרון כל זמן שהמחלה מושפעת מטיפול הורמונלי
      קיים מצב שהטסטסטרון בלתי נמדד וה PSA עולה

24. נתן

בבדיקת דם השבוע pca < 0.24.
    טסטרון 0.28. פעם קודמת היה < 0.24
    האם זה משהו חריג

25. שרה

הי לכולכם,
    כל כך שמחה שקיימת עמותה!
    אבא שלי מתמודד עם סרטן הערמונית כעשר שנים, אך לצערי איננו משתף אותי כמעט, מרגיש שעלול להכביד עלי.
    לאחרונה הוא משתף יותר וזה נותן לי את האפשרות לעזור לו.
    רציתי לשאול גבי טיפול בלוטיציום. מי שעבר ויכול להדריך אותי בנבכי הבירוקרטיה, על מנת לקבל החזר/השתתפות מלאה או חלקית.
    תודה רבה
    שרה

26. איצי באר

שלום לכולם
    האם יש פה מישהו שעבר ניתוח להסרת הערמונית ומעוניין להיות בקשר עם מישהו במצב רפואי דומה?
    זאת במסגרת הפרויקט "חיבורים" שמחבר בין מתמודדי סרטן הערמונית במצב רפואי דומה.
    הדבר מאפשר למשתתפים להחליף דעות ורשמים ועשוי להקל את ההתמודדות במחלה על המשתתפים בפרויקט.
    הפרטים הנחוצים הם: גיל, אזור מגורים (צפון, דרום או מרכז) ומועד הניתוח.
    אפשר לחזור אלי עם הפרטים או להשאיר אותם כאן בתשובה לפנייה הזו.
    תודה רבה לפונים ובריאות לכולם
    איצי באר
    [email protected]
    050-8228530

27. יעקב

דפנה
    לא מסרת פרטים על אופי המחלה אצל המטופל (גליסון ואיזה טיפולים הוא עבר)
    בדיקה צריכה לתת תשובה האם הגידול הוא "שקט" ובעל רמת מסוכנות נמוכה, כזה המצריך טיפול מינימלי או מעקב, או האם מדובר בפוטנציאל אגרסיבי , ולהפך לגידול פוטנציאל גרורתי ומסכן חיים.
    בוחנים את הגנים המפעילים את הגידול
    ניתן לבחון מסוכנות הגידול ולנבא, גם לטווח של עשר שנים, את התפתחות המחלה.

28. דפנה ויונתן

שלום,
    הרופא המומחה המליץ על בדיקת decipher. האם מומלצת או מיותרת?

29. נעם

שלום , ברצוני להתייעץ.
    אבי , גבר בן 62 , חולה בסרטן ערמונית גרורתי .
    לאחר טיפול של כשנתיים בתרופות ההורמנאליות תוך השתתפות במחקר לבדיקת הקיטרודה, (אנו משערים כי הוא קיבל את הפלצבו בגלל שלא היה לו שינוי כלשהו וכך גם הרופאה בחודשים האחרונים רומזת לנו), ה- psa חזר לעלות אלוחרי שירד ל-0.14 בתחילת הטיפול בינואר 2021.
    אבי עדין נמצא במחקר ומקבל טיפול הורמנאלי; קבלת תרופה בכדורים על בסיס יום יומי "אנזוליט" ובנוסף זריקה כל שלושה חודשים זריקת "זולוטקס".
    לאחר שבחצי שנה האחרונה ישנה עלייה של ה- psa ,
    בבדיקת psa האחרונה שהוא עשה ,
    בדיקה מאתמול (10.01.22)
    ה- psa המשיך לעלות וכרגע עומד על-24.
    מבחינת הרופאה המטפלת כל עוד אין החמרה קלינית ניתן להמשיך במחקר ובקבלת הטיפול ההורמונאלי , אבל אני ממשיכה לדאוג,
    כיוון שידוע לי שכל עוד שה- psa עולה זה אומר שהמחלה "משתוללת".
    ואני תוהה האם עליו לשנות טיפול? לעבור אולי לטיפול של כימותרפיה או הטיפול בליציון שהבנתי שהוא גם מאוד חזק . או אולי כל סוג טיפול אחר שניתן ?
    אנחנו באמת מתלבטים מה לעשות כי אני חושבת שכבר הניסוי לא מועיל לאבא שלי וצריך להחליף שיטת טיפול והרופאה אומרת מצד אחד שהיא מתייעצת ביחד איתנו מצד שני היא מאמינה שכל עוד אין החמרה קלינית אפשר להמשך בניסוי . חשוב לציין שכן יש שתי קליטות חדשות בגב שלא היו לו בתחילת המחלה.
    מה דעתכם? אשמח לתגובות בנושא על מנת לדעת איך להמשיך מכאן .
    בתודה מראש , עם הערכה גדולה – נעם !!
    בריאות איתנה לכולם אמן !

• יעקב

נעם
      נשלח ל 2 רופאים עדיין ללא תגובה
      ממליץ להיפגש עם אורו/אונקולוג בכיר לקבלת דעה שניה

• יעקב

נעם
      קיימות מספר אפשרוית להתייחס לעליית
      ובפרט להמשיך בטיפול הקיים כל עוד אין שינוי מהותי בבדיקות הדמיה
      PSA
      לגבי המקרה הספציפי צריך להתייעץ עם מומחה\ית לגידולי ערמונית
      בהצלחה
      ד"ר דניאל קייזמן, מנהל היחידה לגידולי דרכי השתן, מערך אונקולוגי, מרכז רפואי תל אביב ע"ש סוראסקי

• יעקב

שלום נעם
      נשמע שיש עליה משמעותית עם זמן הכפלה קצר של PSA – אין ספק שהדבר מעיד בסבירות גבוה על התקדמות מחלה.
      סביר שבמסגרת מחקר בדיקות המעקב שמבוצעות הינן מיפוי עצם ו CT בלבד – שככל הנראה לא עונות כרגע על קריטריוני ההתקדמות כפי שנקבעו לצורך המחקר.
      ייתכן שביצוע PET PSMA יצביע על התקדמות ברורה.
      מציע לבצע דיון מסודר עם אונקולוג מטפל – בכל שלב זכותכם לבקש לצאת מהמחקר ולהתקדם לקווי טיפול נוספים
      בברכה
      ד"ר יובל פריפלד
      מנהל היחידה האורו- אונקולוגית
      מחלקת אורולוגיה בית חולים כרמל
      http://www.urologiconcology.co.il

• עליזה

שלום נעם, אם ברצונך ליצור קשר , בעלי היה באותו מצב אשמח לשוחח איתך תיצרו קשר למייל שלי [email protected]

30. יעקב

אורי
    אפשר להבין את החלטה של האורולוג
    ה PSA שלך היה צריך להיות נמוך יותר אחרי הניתוח
    נשלח לחולה שעבר הקרנות לאחר ניתוח
    ולרופא רדיולוג – אידע אותך בהתאם
    יעקב

31. אורי טולקובסקי

בוקר טוב,
    יש לי PSA 0.38; עברתי בדיקת PET/CT עם PSMA. תוצאת הבדיקה: אין לי ממצאים פתולוגיים.
    למרות זאת האורולוג האונקולוגי שניתח אותי מחייב אותי לבצע סידרת הקרנות.
    האם מי מכם עבר הליך דומה ויכול לייעץ לי.
    בברכה,
    אורי טולקובסקי
    נייד 0544682902

• יעקב

אורי
      אפשר להבין את החלטה של האורולוג
      ה PSA שלך היה צריך להיות נמוך יותר אחרי הניתוח
      נשלח לחולה שעבר הקרנות לאחר ניתוח
      ולרופא רדיולוג – אידע אותך בהתאם
      יעקב

32. דוד

Mri של הערמונית כתוב
    אזורים בלתי סדירים ב pz עם סגנל נמוך
    מה המשמעות

33. עמי צורן

שלום יעקב
    ב-3 לינואר שלחתי כמה שאלות שהבטחת להעביר לרופא המתאים.
    עד כה לא קיבלתי מכם כל תשובה
    האם אתה עדיין ממתין לתשובת הרופא?
    ממתין לעדכון ממך
    תודה
    עמי צורן

• יעקב

עמי שלום רב,
      אין משמעות לבדיקת PSA מיד עם סיום הקרינה (5 ימים מסיום הקרינה). יש לחזור על הבדיקה כ-3 חודשים מסיום הטיפול.
      הערכים הצפויים לאחר טיפול קרינתי משתנים מאוד ממקרה למקרה, ותלויים גם בטיפול הורמונלי. כאמור לא ניתן לדון בערך הנוכחי כי הוא בוצע במועד לא נכון.
      בהנחה שקשריות הלימפה באגן אכן מקורן מסרטן ערמונית (לדוג' אם היו חשודות ב-PETPSMA) –הן קשורות לרמת הסמן בדם. דהיינו אם ה-PSA נמוך, המשמעות היא שגם הבלוטות הגיבו לטיפול.

בריאות שלמה,
      תומר
      ד"ר תומר חרס – רופא בכיר במערך אונקולוגי רמב"ם

34. תנוש

שלום, אובחנתי בסרטן הערמונית לפני חודש וחצי, בנובמבר 21'. מדד הגליסון הוא 3+4 (7) במקום אחד בערמונית והPSA עומד על 6.
    אני בן 62. בחרתי לטפל בסרטן באמצעות טיפול ננו נייף ומועד הניתוח הוא בעוד שבועיים.
    האם יש אנשים נוספים בפורום זה שעברו את ההליך הניתוחי של ננו נייף? במידה ויש אשמח לדעת מה היו תוצאות הניתוח והאם הייתם מרוצים מההחלטה?
    תודה רבה.

• יעקב

מגוש
      תנסה לדבר עם אורולוגיה שיבא יתכן ויוכלו לחבר אותך עם אנשים שעברו את אותה הליך

• יעקב

בעץ החלטות רשום
      ננו נייף
      ננו נייף” היא טכנולוגיה חדשה להזרמת פולסים חשמליים דרך הגידול. הזרמים החשמליים הורסים את רקמת הגידול ללא פגיעה ברקמה שאינה נגועה מסביב לרקמת הגידול.

הטיפול נעשה בטכנולוגיה נאנו-מולקולרית, ותוך חיבור באמצעות מספר מחטים מסביב לגידול שבערמונית. דרך המחטים מועבר לתוך הגידול הסרטני זרם חשמלי בעוצמות גבוהות מאוד במשך כמה אלפיות השנייה. הזרם החשמלי יוצר הרס ברקמת הגידול ובכך למעשה מחסל אותו.
      הטכנולוגיה מתאימה לאתר גידול אחד הממוקם בתוך הערמונית.
      לציון שהטיפול אינו מאושר ע”י משרד הבריאות והוא בחזקת טיפול ניסיוני.
      מורפת כתבה עיתונאית שבה סרטון וידאו המראה את התהליך של ביצוע ננוניף. מומלץ לצפות בלינק
      שנמצא בעץ
      במקום ניתוח: סכין חשמלית תסיר גידולים סרטניים בערמונית
      להערכתי מספר בתי חולים יכולים להציע את הליך ישנם רופאים עם נסיון גדול יותר וזה חשוב

35. יעקב

שלום רב יעקב,

התשובה המצורפת מתארת את תהליך הביופסיה ולא את תוצאותיה. עפ"י המתואר, נלקחו דגימות מהממצא החשוד ב-MRI וגם דגימות "אקראיות" או יותר נכון, שאינן מכוונות למטרה מסויימת.
    בריאות שלמה,
    ד"ר תומר חרס – רופא בכיר מערך אונקולוגי רמב"ם